Pravidelná péče o vlasy a především o vlasovou pokožku je nezbytná, neboť pouze čistá, hydratovaná a elastická vlasová pokožka je schopna produkovat zdravé a krásné vlasy. Pravidelným mytím vlasům se z vlasů a především z vlasové pokožky odstraňují veškeré nečistoty, přebytečný kožní maz a zbytky stylingových produktů. Mytí vlasů pouze vodou bez použití jak kupovaných, tak „domácích šampónů“ je druhým stádiem metody No Poo. 

Diskuze o škodlivosti chemických látek a přísad ve vlasové kosmetice je v současnosti velmi žhavým a aktuálním tématem. Mnoho z vás vyjadřuje nedůvěru a obavy v účinky chemických látek běžně používaných ve vlasové kosmetice a snaží se je nahradit jinými alternativními surovinami. Mezi nejčastěji citované slova patří silikony, parabeny, sulfáty, barviva a alkoholy. Je nutné zdůraznit, že současné moderní šampóny jsou k vlasům a vlasové pokožce o mnoho šetrnější, než první šampóny uvedené na trh. I přesto se čas od času především u citlivých jedinců nevyhneme lokálním alergiím.

Metoda mytí vlasů No Poo je založena na úplném vynechání běžného šampónu při mytí vlasů. Pro někoho možná šokující a neuvěřitelné. Stejně překvapující jako je vynechání šampónu a použití jedlé sody a jablečného octa, je také mytí vlasů pouze obyčejnou kohoutkovou vodou. Téměř každá z Vás čas od času vlasy opláchne obyčejnou vodou, ale nepovažuje to za standardní mytí vlasů. Mytí vlasům obyčejnou vodou lze považovat za druhý stupeň metody No Poo. První fázi představuje mytí vlasům pomocí jedlé sody a jablečného octa, popřípadě žitné mouky.

Mytí vlasům obyčejnou vodou lze považovat za druhý stupeň metody No Poo.

Opravdu pouze voda?

Mytí vlasů metodou Water-Only (WO) vyžaduje opravdu pouze mytí vlasů obyčejnou kohoutkovou vodou. Ve vyspělých zemích je voda nejdostupnějším a nejlevnější náhradou za klasický šampón.

Samotná myšlenka mytí vlasů pouze vodou je téměř stejně stará jako lidstvo samo. Díky nedostatku abrazivních čistících složek naši předci využívali k mytí vlasů a pokožky pouze teplou vodu a drsné kartáče. Štětiny kartáče uvolnily nečistoty a špínu a teplá voda rozpustila nahromaděný přebytečný kožní maz.

Při používání klasického šampónu dochází díky vysokému čistícími účinku k důkladnému odmaštění a odstranění veškerého kožního mazu (sebum). V důsledku nastolení rovnováhy mazové žlázy ve vlasové pokožce zvýší produkci kožního mazu, což sebou přináší brzký pocit mastných vlasů a potřebu je mýt.

Základní myšlenka metody mytí vlasů pouze vodou je založena na hypotéze, že vynecháním jakýchkoliv abrazivních čistících složek, nedochází ke zvýšení činnosti mazových žláz a vlasová pokožka i vlasy jsou v rovnovážném a zdravém stavu.

Mytí vlasů pouze vodou je výhodné zejména u hustých vlnitých a porézních vlasů, neboť běžné šampóny mají tento typ vlasů tendenci nadměrně vysušovat.  Naopak u příliš jemných vlasů nemusí být metoda mytí vlasů pouze s vodou příliš vhodná. Zde je vhodné volit spíše klasický šampón bez obsahu silikonů, parabenů a sulfátů.

Jak funguje metoda Water-Only?

Technika mytí vlasů je založena na střídání teplé a studené vody a rovnoměrné distribuce mazu pomocí kartáče z kančích štětin. Pouze s kvalitním kartáčem obsahující pouze přírodní kančí štětiny dochází k rovnoměrné distribuci přirozeného kožního mazu od vlasové pokožky do délek a do konečků vlasů.

Technika mytí vlasů metodou No Poo Water Only není pro každého. V případě, že se nehodláte vzdát fénování vlasů, tak metoda není pro Vás příliš vhodná. Bez použití vhodného šampónu budou vlasy po čase při fénování zcela nekontrolovatelné a nepoddajné.

Důležité je si uvědomit, že v případě mytí vlasů pouze vodou budou vlasy působit mastným dojmem až po dobu dvou měsíců. Během této přechodné doby dochází k postupné normalizaci činnosti mazových žláz. Ani však poté to dočasné fázi nebudou vlasy na dotek tak hladké a kluzké jako při používání běžných šampónů.

Taktéž je možné vlasy a především vlasovou pokožku na mytí vlasů vodou připravit postupně. Střídáním mytí vlasů šampónem zředěným s vodou a mytím pouze s vodou se sice prodlouží doba normalizace vlasové pokožky, ale vlasy nebudou působit tak mastným dojmem. Taktéž lze po mytí vlasů vodou používat místo šampónu kondicionér. Na pohled mastné vlasy zamaskujete nejlépe čepicí nebo šátkem.

Mytí vlasů pouze s vodou nemusí být příliš vhodné v oblastech s výskytem příliš tvrdé vody. Tvrdá voda obsahuje spoustu stopových minerálů (především vápníku a hořčíku). Ty mohou na vlasech vytvářet nepříjemný voskový film. Oplach jablečným octem zbaví vlasy voskového filtru.

Při mytí vlasů metodou Water-Only potřebujeme pouze vodu, kartáč z kančích štětin a hřeben se širokými zuby.

Postup mytí vlasů metodou Water-Only

Při mytí vlasů pouze vodou nebudete potřebovat žádné přípravky vlasové kosmetiky, ale pouze vodu, kartáč z kančích štětin a hřeben se širokými zuby.

Před samotným mytím vlasů metodou Water-Only je důležité distribuovat maz z vlasové pokožky do délek vlasů. Pro začátek dopřejte vlasové pokožce velmi jemnou masáž pomocí konečků prstů. Jemnou masáží jemně zahřeje vlasovou pokožku a pomůžete uvolnit kožní maz a odumřelé kožní buňky. Poté je nutné vlasy rozčesat kartáčem z kančích štětin. Vlasy rozčesávejte od vlasové pokožky až ke konečkům vlasů. Rozčesáním vlasů nejen, že odstraníte největší nečistoty jako je prach, pot, odumřelé kožní buňky, ale také rovnoměrně rozetřete sebum po vlasech.

Poté vlasy opláchněte teplou vodou. Čím teplejší voda, tím lépe se kožní maz rozpustí. Vyvarujte se ovšem vřelé a horké vodě, může dojít k popálení vlasové pokožky a poškození vlasových cibulek.

Následně vlasy masírujte polštářky prstů po celé délce. V průběhu masírování můžete vlasy několikrát přelít teplotou vodou, čímž docílíte lepšího rozpuštění kožního mazu. Kromě masírování polštářky prstů můžete také vlasy pročesat.

Přibližně v půlce mytí vlasy opláchněte studenou vodou. Během studeného přelivu vlasy nemasírujte. Studený voda uzavírá šupinky kutikuly a vlas tak působí uhlazenějším a lesklejším dojmem.

Vlasy poté propláchněte vlažnou vodou a opět lehce promasírujte. 

Proces mytí vlasů nelze urychlit. Čím déle, tím lépe. Vlasy oplachujte minimálně několik minut. V průběhu mytí můžete vlasy jemně pročesat prsty nebo hřeben se širokými zuby.

Po mytí vlasy nedrhněte ručníkem, nefénujte, ani nerozčesávejte za mokra. Vlasy nechejte je přirozeně volně uschnout. Po uschnutí vlasy rozčesejte kartáčem s kančími štětinami. 

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..