Sebum Only, ve zkratce SO, je alternativní metodou péče o vlasy, která předpokládá vzdání se klasického mytí vlasů. Bez ohledu na to, zda šampóny, jedlou sodou, žitnou moukou nebo pouhou vodou. Metoda Sebum Only je třetím, posledním a nejnáročnějším stupněm metody No Poo. 

Metoda péče o vlasy Sebum Only předpokládá, že se o vlasy a vlasovou pokožku postará sama matka příroda pomocí přirozeného procesu tvorby kožního mazu. Metoda Sebum Only je založena na přirozené péči a ochranně vlasů a vlasové pokožky pomocí kožního mazu. 

Kožní maz, latinsky sebum, je olejová tělní tekutina produkovaná mazovými žlázami ve vlasové pokožce. Sebum je tvořeno předvážně trigflygeridy (45 %), vosky (25 %), karboxylovými mastnými kyselinami (10%) a dalšími složkami. Právě díky vysokému obsahu vosku a karboxylovných mastných kyselin jsou vlasy a vlasová pokožka chráněny před vnějšími agresivními vlivy.

Čím častější mytí vlasů šampónem, tím jsou vlasy rychleji mastné …

Běžné šampóny obsahují povrchové aktivní látky, tzv. tenzidy, které kromě odstranění nečistot a špíny také rozpouštějí kožní maz. Organismus reaguje na rozpuštěnou a chybějící přirozenou ochrannou bariéru a zvyšuje produkci kožního mazu. Tím dochází k stále se opakujícímu problému s rychle a příliš mastícími se vlasy.

Technika péče o vlasy metodou Sebum Only

Péče o vlasy Sebum Only je považována za silně alternativní metodu No Poo, který není vhodná pro všechny. Metoda je založena na pravidelné masáži vlasové pokožky pomocí konečků prstů, nehty nebo kartáčem. Masáží dojde ke zlepšení prokrvení vlasové pokožky, uvolnění kožního mazu, čímž dojde následně k snadnějšímu transferu kožního mazu z pokožky do délek vlasů pomocí kartáče z kančích štětin.

Druhým krokem je důkladné rozčesání vlasů pomocí kartáče z kančích štětin. Pomocí rozčesání kartáče se z vlasů odstraní nečistoty, špína a prach. Také dochází k rovnoměrnému rozptýlení kožního mazu od vlasové pokožky do délek vlasů. V případě velmi hustých a kadeřavých vlasů je možné vlasy pročesávat prsty nebo hřebenem se širokými zuby.

Kartáč z kančích štětin

Jednou za čas vlasy jemně třete šátkem z hedvábí nebo saténu. Hedvábí nebo satén absorbuje z vlasů a pokožky přebytečnou mastnotu, avšak nijak neporuší jejich přirozenou ochrannou bariéru. Vlasy se šátkem nedřou silou, ale spíše je hladí.

Čas od času dopřejte vlasům a vlasové pokožce pár kapek přírodních olejů. Kapka Tea Tree oleje zanechá dlouhodobě svěží, bez podráždění či svědění. Jojobový olej napomáhá regulovat produkci kožního mazu a také vyživuje vlasové cibulky.

I v případě striktního dodržování pravidel metody Sebum Only je čas od času nutné vlasy umýt vodou. Především pokud jsou vlasy silně znečištěny zplodinami z dýmu, nebo chlórem.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..