Velmi přírodně orientovaní jedinci se domnívají, že běžné šampóny dostupné na trhu jsou plné toxických a škodlivých látek. Vzhledem k jejich znechucení chemickými látkami jako je Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Fragrance, Cocamide DEA a nespočet dalších se rozhodli pečovat o vlasy pouze jedlou sodou a jablečným octemZákladem metody NO POO je mytí vlasů pomocí velmi zásadité jedlé sody a jejich následné opláchnutí extrémně kyselým jablečným octem.

Jedlá soda na vlasy

Umytí vlasů jedlou sodou a jejich následné opláchnutí jablečným octem je pro mnoho lidí jedinou akceptovatelnou „bezchemickou“ variantou. Ovšem negativní důsledky se mohou projevit až za několik let pravidelného mytí vlasů jedlou sodou a octem. Důvodem je silně rozdílné pH.

Kyselost a zásaditost látek

Hodnota pH vyjadřuje vodíkový exponent, který vyjadřuje míru kyselosti či zásaditosti látky. Hodnoty pH znázorňují koncentrace vodíkových kationtů, které se vyjadřují na stupnici od 0 do 14. Látky s pH nižším než 7 jsou kyselé. Naopak, látky s pH větším než 7 jsou zásadité. Destilovaná voda má pH 7 a lze ji považovat za neutrální. Stupnice pH je vyjádřena v logaritmickém měřítku, tj. že hodnota pH 3 je desetkrát kyselejší než pH 2.

Vlasy a vlasová pokožka jsou přirozeně chráněny lipidovou bariérou, která je tvoře kožním mazem, soli a vody. Přirozená ochranná bariéra vlasů a vlasové pokožky má hodnotu pH mezi 4,5 až 5,0. Mírně kyselé pH chrání vlasy a udržuje kutikulu vlasu uzavřenou a ve zdravé kondici. Přítomnost kyselých látek chrání před napadením houbami a bakteriemi.

Špatný výběr produktů vlasové péče (ať již vlasová kosmetika nebo experimentálně podomácku připravené produktů „co dům dal“) může velmi lehce narušit rovnovážné pH vlasů a vlasové pokožky. Při pravidelném oplachování vlasů zásaditými látkami (s vysokým pH) se kutikula vlasu otevře. Při otevření kutikuly vlasového stonku je vlas náchylný na poškození lomem. Zároveň vlasy působí suchým a matným dojmem.

Naopak, vhodnými produkty, které jsou mírně zásadité s pH 4,5 – 5,0 podpoříte jednotnost povrchu vlasu a vlasy tak budou lesklé a odolné proti poškození.

Jedlá soda je silně zásaditá

Pro zdravé, hydratované a vyživené vlasy je důležité používat přípravky s rovnovážným pH, tj. přípravky s pH 4,5 – 5,0. Jedlá soda je silně zásaditá, to může představovat problém. Běžně se hodnoty pH jedlé sody pohybují mezi 9,5 – 10,0. Jablečný ocet je naopak kyselejší než vlasy. Jablečný ocet zředěný s vodou má pH 3,0 – 4,0. 

Mnoho z Vás se domnívá, že pokud zředí jedlou sodu šálkem vody, významně sníží její pH. To je ovšem velký omyl. Jedna polévková lžíce jedlé sody rozmíchaná v šálku vody (300 ml) má pH 9,5, což je pro vlasy příliš zásadité a dlouhodobě silně nevyhovující. I při zředění jedné lžíce jedlé sody s 20 šálky vody je stále hodnota pH přes 7,0.

Vysoká zásaditost jedlé sody napomáhá otevírat kutikulu vlasu. Vlasy se vzpřímenými šupinkami kutikuly působí krepatým, suchým a křehkým dojmem. Vlasy se také zacuchávají a jsou náchylnější na mechanické poškození. K neutralizaci jedlé sody a k uzavření kutikuly vlasu se vlasy následně oplachují jablečným octem na kyselé bázi.

Po umytí vlasů jedlou sodou jsou vlasy měkké, poddajné a snadno upravitelné. Vlivem vysoké zásaditosti dochází ke změně vnitřní struktury. Nicméně dlouhodobé a okamžité výkyvy kyselého a zásaditého prostředí oslabuje vlasy a činí jej trvale zranitelné. Extrémně zásadité roztoky způsobují rozklad disulfidových vazeb keratinu. Po čase dochází k úplnému rozpadu proteinů.

Zničení vlasy pravidelnou aplikací jedlé sody

Náhrada za jedlou sodu

Jedlá soda je výborná pro svou abrazivitu a přirozený peeling vlasů a vlasové pokožky. Čas od času není na škodu řádně  a důkladně vlasy a vlasovou pokožku umýt a odstranit veškeré zbytky odumřelých buněk a nečistot. Nicméně v žádném případě ji nedoporučujeme z výše uvedených důvodu používat dlouhodobě a pravidelně. Vhodnou alternativou může být mytí vlasů žitnou moukou nebo směsí kokosového mléka a Aloe Vera.

O autorovi

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

5 komentářů

 1. Agitka

  Myji jedlou sodou již dva roky a jsem nadmíru spokojená. Vždy vlasy neutralizuji jablečným octem.

  Odpovědět
 2. Moňas

  Já myju vlasy sodou furt. Mám je pěkně čisté, přitom nevysušené. A nezkoušel někdo před mytím zábal z oleje? Odstraní ho pak soda bez problémů?

  Odpovědět
 3. Anonym

  Po čase by možno trebalo prejsť k umývaniu čisto s vodou, keďže sóda a ocot by mali byť len na „vyčistenie“ vlasov od chemikálií. Osobne som zrušila všetky prípravky a dúfam v zlepšenie kvality vlasov. Už po trojmesačnej kúre s bikarbónou a citrónom sa stali pevnejšie a prestali menej padať a akurát sa lúčim aj s týmto a po istom čase uvidím aké budú ďalšie výsledky.

  Odpovědět
 4. Eva

  Dřív jsem tuto metodu zkoušela a měla asi měsíc skvělé výsledky, pak ale začaly být moje vlasy suché a poškozené. Soda mi opravdu přijde příliš agresivní. Momentálně používám skvělý nepěnivý šampon od Yves Rocher a chci zkusit žitnou mouku.

  Odpovědět
 5. Posekaná Iva

  Asi 3 měsíce používám také sodu a oplachuji šalvějí, kopřivou s přidáním jabl. octa. Vlasy jsou super, ale mám pocit, že se obarvené šedé odrosty asi rychleji smývají. Při mytí šamponem před tím jsem si barvila vlasy asi po 3-4 týdnech, nyní už po 10 dnech mám 0,5 cm hodně světlé(barvím se středně plavou ale chytá mi do hněda)-tak zvažuji co je lepší. Má někdo zkušenost jestli soda odbarvuje-ruce od borůvek vyčistí skvěle, tak jestli také nesmývá barvu. Zvažuji snížit množství sody v hrnku-nemám problém s mastnými vlasy.Včera jsem si vlasy po 10 dnech obarvila a po 3 měs.umyla šamponem a jsem dnes zklamaná-jsou rozlítané a jemné-zlatá soda a bylinky s octem. Nejraději bych se také zbavila chemie z barev ale asi to nebude možné a chodit našedo se mi zatím nechce.Díky za info, zdraví Iva

  Odpovědět

Přidej komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.