Alopecie označuje proces narušení přirozeného životného cyklu vlasů. Vlasy rychleji vypadávají, než rostou, což má za následek řídnutí kštice a tvorbu lysin na vlasové pokožce. Vypadání vlasů je součástí přirozeného životního cyklu. Pokud denně vypadne cca 100 vlasů, nejedná se o alopecie, ale o zcela běžnou obměnu kštice. 

Alopecie Areata - Lokální nárazová ztráta vlasů

Příčin nadměrné ztráty vlasů je celá řada. Mezi nejčastější příčiny alopecie patří genetické predispozice, stres, onemocnění či přirozený proces stárnutí. Řídnutí vlasů způsobené přirozeným stárnutím je více častější u mužů než u žen. Nadměrné vypadávání vlasů a v některých případech dokonce úplná ztráta vlasů může být způsobena také chirurgickým zákrokem, akutním záchvatem stresu nebo při poporodních hormonálních změnách. Zvýšené padání vlasů je velmi často symptomem onemocnění jako je diabetes, lupus nebo hormonálních problémů.

Nejčastější typy alopecie

– Androgenetická alopecie (AGA)

– Alopecie areata (AA)

– Alopecie totalis (AT)

– Alopecie universalis (AU)

– Alopeciea barbae (AB)

– Trakční alopecie (TA)

– Jizvová alopecie

– Anagenní effluvium (AE)

– Telogenní effluvium (TE)

Androgenetická alopecie

Androgenetická alopecie (AGA) je také velmi často známá jako mužské či ženské plešatění. Jak u mužů, tak u žen se jedná o progresivní dlouhodobé řídnutí vlasů. Jedním z hlavních faktorů jsou genetické predispozice. Androgenetická alopecie patří mezi nejčastější typy progresivního vypadávání vlasů. U obou pohlaví dochází k redukci délky růstové fáze, zmenšování vlasových folikulů, ztenčování vlasů.

Mužské plešatění neboli androgenetická alopecie u mužů velmi úzce souvisí s hormonálními procesy a genetikou. Za hlavního viníka je považován nadbytek hormonu testosteronu a jeho přeměna na dihydrostestosteron. Androgenetická alopecie se vyznačuje postupnou ustupující linií vlasů ve frontální horní části hlavy. Androgenetická alopecie postihuje až 80 procent mužů ve věku 70 let.

Ženské plešatění, neboli androgenetická alopecie u žen se obvykle projevuje řídnutím vlasů v horní části hlavy. Až 40 procent žen ve věku  okolo 40 let trápí nadměrné vypadávání vlasů. Hlavní příčinou jsou hormony, především klesající hladiny estrogenů v organismu při menopauze a relativnímu zvýšení androgenních hormonů

Alopecie areata

Alopecie areata (AA) je autoimunitní stav, který je příčinou nerovnoměrným vypadáváním vlasů, které postihuje muže i ženy všech věkových kategorií. Vlastní imunitní systém napadá kořenový systém vlasových folikul.  Velmi ojediněle je alopecie areata diagnostikována také u dětí.  Jedná se o vznik malých zřetelně ohraničených lysin v různých partiích vlasové pokožky. U více než 70 % pacientů dojde do dvou let k opětovnému zarostení holých míst.

Alopecie totalis

Alopecie totalis (AT) je pokročilejší forma alopecie areata, která za následek úplnou ztrátu vlasů na vlasové pokožce.

Alopecie universalis

Alopecie universalis (AU) je nejpokročilejším forma alopecie areata, která se vyznačuje kompletní ztrátou všech vlasů, řas, oboří a chlupů po celém těle. Alopecie universalis postihuje necelé procento pacientů trpících alopecií areata. Pravděpodobnost totální ztráty veškerého ochlupení je 1:100 000.

Alopecie barbae

Alopecie barbae (AB) se vyznačuje ztrátou obličejového ochlupení u mužů. Alopecie barbae je charakteristická zejména vypadáváním vlasů a vousů na bradě.

Trakční alopecie

Pro trakční alopecie (TA) je charakteristické lokalizované trauma vlasových folikul. Mezi nejčastější příčinou trakční alopecie jsou velmi těsně účesy jako jsou těsně drdoly či copánky,

Jizvová alopecie

Jizvová alopecie je nejčastěji způsobena zánětlivým procesem vlasové pokožky. Mezi nejčastější spouštěče patří bakteriální infekce, pásový opak, zranění či popálení, autoimunitní onemocnění). Poškození vlasové pokožky může způsobit poškození vlasového folikulu a lokální ztrátu vlasů v oblasti poškození.

Telogenní Effluvium

V případě, že organismus prochází vyčerpávajícím či traumatizujícím obdobím jako je například porod dítěte, podvýživa, závažné infekční onemocnění, chirurgický zákrok či extrémní stres může dojít k skokovému vypadnutí vlasů. Telogenní effluvium (TE) je charakteristické tím, že až 90 % vlasů nacházející se momentálně v růstové (anagenní) fázi okamžitě přechází v telogenní fázi. Telogenní fáze představuje uvolnění kotvícího systému vlasového stonku a vypadnutí vlasu.  Pro léčbu je nutné přesně identifikovat příčinu a poté je vyloučit, nebo alespoň zmírnit.

Anagenní Effluvium

Anagenní effluvium (AE) je nevratné poškození vlasů během jejich aktivního růstu v anagenní fázi. Anagenní effluvium je ve většině případů vyvolané chemickými látkami, které jsou běžně užívány k léčbě rakoviny. Anagenní efflucium se zpočátku projevuje nerovnoměrným vypadáváním vlasů, které končí úplnou ztrátou vlasů. Po ukončení léčby dochází k opětovnému růstu vlasů. Regeneraci a obnovu vlasů lze podpořit pantenolem, želatinou, vitamíny a stopovými prvky.

Trichotillomania

Trichotillomania (TT) není běžnou formou alopecie, ale představuje neodolatelné nutkání vytrhávání vlasů z vlasové pokožky. Vytrháním vlasů zanechává holé nepravidelné skvrnité lysinky. Léčba je v současné době velmi omezená. Léčba spočívá především v kombinaci psychoterapie a antidepresiv.

Diagnostika vlasů a vlasové pokožky

Ztráta vlasů je velmi častý estetický problém, které může mít negativní dopad na psychiku jedince. Muži trpící alopecií velmi často trpí nízkým sebevědomím, propadají depresím a izolují se od společnosti. Ženy většinou ztrátu vlasů citově snáší ještě hůře nežli muži.

Tým technologů a špičkových trichologů pro Vás ve spolupráci s profesionální vlasovou kosmetikou MedaVita připravil unikátní Diagnostiku vlasové pokožky a vlasů. Na základě jednoduchého testu Vám pomůžeme vybrat správnou vlasovou kosmetiku nejen pro zdraví vlasové pokožky, ale také pro krásu vlasů.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..