Silně aromatické muškátové oříšky jsou již po celá staletí využívané především v kuchyni jako koření. Jejich oblíbenost je zásluhou silných afrodizikálních a atomatických účinků a také snadnou dostupností. 

Muškátovník vonný

Muškátový oříšek je plodem muškátovníku vonného (Myristica fragrans), někdy také známý jako macizeň. Jedná se tropický neopadavý strom dorůstající výšky maximálně 15 metrů. Jeho původním domovem je Indonésie, ale daří se mu všude v tropických vlhkých oblastech. Žluté voskovité květ dozrávají v kulovité až hruškovité bobule, které obsahují právě semeno – muškátový oříšek. Sběr plodů probíhá většinou dvakrát ročně, vždy v dubnu a v listopadu. Kromě plodů se sbírají a využívá také muškátový květ.

Muškátový oříšek

Složení a účinky muškátového oříšku

Plody muškátovníku vonného, muškátový oříšek, obsahuje vysoký podíl silic a olejů (tzv. máslo muškátového oříšku). Olej muškátového oříšku obsahuje kyselinu myristovou, trymistin a glyceridy kyseliny laurové, tridekanové, stearové a palmitové. Plod muškátového oříšku také obsahuje 8 až 15 % esenciálních olejů, které jsou spojovány právě s intoxikací a halucinogenními účinky. Aromatická frakce, silice, obsahuje převážně myristicin, elemicin, eugenol a safrol. U fenolytických sloučenin obsažených v muškátovém oříšku jsou pozorovány antioxidačním účinky.

Muškátový oříšek stimuluje činnost srdce a krevní oběh, aktivuje mysl a posiluje vědomí. Také podporuje metabolismus trávení, povzbuzuje chuť k jídlu a působí uklidňujícím dojmem při nevolnosti a průjmech.

Esenciální olej získaný ze semen muškátového oříšku vyniká velmi silnými protizánětlivými účinky. Olej je hojně využíván při bolestech, zejména svalů a revmatismu. Muškátový oříšek má také psychotropní a halucinogenní účinky. V případě jeho nadměrné konzumace hrozí otrava. Nicméně případy předávkování a otravy muškátovým oříškem jsou velmi vzácné.

Muškátový oříšek má vynikající čistící, antimykotické, antibakteriální a antioxidační účinky.

Muškátový oříšek v péči o vlasy

Muškátový oříšek má vynikající čistící, antimykotické, antibakteriální a antioxidační účinky. Díky vysokému obsahu silic má pronikavé aroma a povzbuzující účinky. Díky svým silným povzbuzujícím účinkům je muškátový oříšek součástí exkluzivní a vysoce účinné přírodní směsi bylin obsažené ve vlasových tonicích Medavita, které jsou určené pro léčbu specifických problémů vlasové pokožky jako je nadměrné vypadávání vlasů, vlasy s lupy nebo mastné vlasy. Antioxidačních účinků je využito ve vlasové masce Cotril Creative Walk Nutro Miracle Intensive pro hloubkovou hydrataci suchých vlasů a také v bez-oplachovém kondicionéru pro okamžité vyživení vlasů Cotril Creative Walk Instant Beauty.

Muškátový oříšek navíc přirozeně hnědým vlasům oživí barvu a dodá zářivý lesk. Při mytí vlasů přijdete k běžné dávce šampónu do dlaně také polovinu nastrouhaného muškátového oříšku. Ovšem pozor, blond vlasy chytnou světlý hnědý nádech.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..