Sulfáty s nálepkou „Free Sulfate“ nebo „No Sulfate“ se staly velkým módním hitem ve v kosmetickém průmyslu. Lidé si stále více začali uvědomovat a všímat agresivity běžných šampónů, které obsahují Sodium Lauryl Sulfate (SLS) nebo Sodium Laureth Sulfate (SLES). Jedinou možnou reakcí výrobců kvalitní vlasové kosmetiky byla možnost zahájit výrobu bez právě těchto velmi konzervativních sulfátů.
Sulfáty ve vlasové kosmetice
Klasické šampóny, které nám po nanesení na vlasy udělají bohatou pěnu jsou pomalu, ale jistě na ústupu. Ačkoli nebyly prokázány žádné zdraví škodlivé účinky, tyto šampón mohou vlasy a především vlasovou pokožku nepříjemně dráždit. Látky v šampónech, které způsobují hustou a bohatou pěnou jsou sulfáty. Jak již bylo zmíněno výše, nejčastějšími sulfáty jsou právě Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES). Tyto sulfáty jsou mezi výrobci klasických, převážně drogériových, šampónů velmi oblíbené, protože jsou levné a velmi účinné. Nicméně vlasů, ani životnímu prostředí příliš neprospívají.
Proč jsou sulfáty zlo
Pryč jsou ty doby, kdy se kvalita šampónu hodnotila pouze podle hustoty a množství pěny. Za kvalitou a hustotou pěny stojí právě dva výše zmíněné druhy sulfátů. Tyto sulfáty jsou velmi účinné. A to dokonce tak, že odstraní z vlasů a vlasové pokožky veškerý kožní maz, který slouží jako ochrany. Ztrátou přirozeného mazu je vlasové pokožka velmi citlivá a dochází k podráždění či zarudnutí. Sulfáty jsou také velmi často přidávány do zubních past.
Kožní maz na vlasové pokožce vytváří přirozenou bariéru, která chrání vlasové folikuly před poškozením a nadměrnou ztrátou vlhkosti. Narušením nebo úplným odstraněním ochranné bariéry jsou vlasové folikuly náchylnější na poškození, což v ojedinělých případech může vést až k nadměrnému padání vlasů. Dokonalé odstranění veškerého kožního mazu je prvotním impulzem pro zvýšení činnosti mazových žláz, které se snaží obnovit přirozenou ochrannou bariéru.
V případě, že nyní kontroluje složené šampónů v koupelnových policích, není potřeba propadat panice. Šampóny s obsahem sulfátů není potřeba ihned vyhazovat. Podráždění či oslabení činnosti vlasové pokožky bylo diagnostikováno pouze u velmi citlivých jedinců a také u jedinců, kteří si myli vlasy těmito šampóny několikrát denně. V případě, že vás netrápí suchost ani podrážděnost vlasové pokožky, není nutné šampón měnit.
Šampóny bez sulfátů
Právě z výše uvedených důvodů se výrobci vlasové kosmetiky rozhodli nabídnout šampóny bez obsahu těchto sulfátů. Sulfáty Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate se rozhodli nahradit jemnějšími a především šetrnějšími variantami.
Při prvním nákupu šampónu bez obsahu sulfátů budete právě zaskočeni, že šampón nemá bohatou a hustou pěnu. Spíše než pěnu bezsulfátové šampóny vytvoří jemný pěnivý krém, který ovšem velmi účinně odstraní z vlasů veškeré nečistoty a přebytečnou mastnotu. Není ovšem tak silný, jako klasické sulfáty a nenarušuje ochrannou bariéru vlasů a vlasové pokožky.
Sulfáty SLS a SLES jsou v přírodních šampónech a šampónech bez obsahu sulfátů nahrazeny mírnějšími pěnícímí látkami získaných z kokosového oleje, obilí či cukru. Mezi nejčastější patří:
– Codamidopropyl Betaine,
– Sodium Myreth Sulfate,
– Sodium Cocoamphoacetate
– Coco Glucoside,
– Disodium Lauryl Sulfoccinate,
– Decyl Glucoside,
– Yucca Foaming Extract,
– a PEG-80 Sorbitan Laurate.
Arganový šampón z profesionální péče Natural Haircare Program od italského výrobce Maxima je vhodným příkladem šampónu bez obsahu sulfátů. Šampón NHP s arganovým a makadamovým olejem je ideální pro péči o suché, poškozené a barvené vlasy. Kromě sulfátů také neobsahuje parabemy a umělá barviva. Po umytí budou vlasy vyživené, hebké, lesklé a snadno upravitelné.
Leave a Reply