Spousta z vás již určitě vyzkoušela nesčetně typů šampónů a stále jste neobjevili ten svůj? Najít správný šampón pro vlastní typ vlasů je běh na dlouhou trať, neboť každý šampón je vhodný pro jiný typ vlasů. Věděli jste, že v některých případech není vůbec potřeba mýt vlasy šampónem? Vlasová pokožka produkuje přírodní oleje, které napomáhají hydratovat a udržovat přirozenou rovnováhu vlasů a vlasové pokožky.

Nedávno se světem krásy a péče o vlasy začala šířit metoda NO POO. Metoda NO POO značí ve zkratce NO SHAMPOO – ŽÁDNÝ ŠAMPÓN. Základ metody NO POO je založen na jedincích vyznávající silně přírodní produkty o péče o vlasy. Podle nich je v klasických komerčních šampónech obsaženo příliš škodlivých chemických látek. V případě, že vašim vlasům a vlasové pokožce neprospívá dlouhodobě žádný šampón, je možné, že jste se stali obětí komerčních šampónů. Některým typům vlasů a vlasové pokožky chemické složky obsažené v šampónech neprospívají. Ba právě naopak, mohou způsobovat podráždění a svědění.

Nevýhody běžných šampónů

Komerční šampóny dostupné v obchodech jsou ve většině případů založeny na účincích chemických, průmyslově vyráběných složkách. Při výrobě šampónů se přidávají chemické složky, které zvyšují jejich účinnost a efektivnost. Jejich účinnost je ovšem vyvážena jejich možnou agresí a dráždivostí.

Výhody metody NO POO

Metoda NO POO je v porovnání s mytím vlasů pomocí profesionálních šampónů velmi levná, jednoduchá a rychlá. Základní složkou je pramenitá voda, jedlá soda a jablečný ocet.

Běžné šampóny jsou plné chemických a průmyslově vyráběných přísad, což je jeden z hlavních důvodů vzniku metody NO POO. Levné a běžně dostupné šampóny v sítí drogériích často obsahují Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Jedná se o druh pěniče, který je velmi levný a proto je velmi často přidáván do šampónů. Bohužel již byly prokázány případy, kdy u citlivých osob došlo k podráždění a svědění vlasové pokožky po použití šampónu s obsahem Sodium Lauryl Sulfate. Silikony a minerální oleje jsou další velmi oblíbenou chemickou složkou obsaženou v šampónech. Ve styku s vlasovou pokožkou dochází k ucpání pórů, čímž se narušuje přirozená činnost vlasových folikul. Nedostatkem přísunu vzduchu do vlasové pokožky dochází ke zpomalení buněčného metabolismu, což v důsledku způsobuje chřadnutí vlasů a zastavení jejich růstu. Také parfemace šampónů je častým zdrojem lokálních alergických problémů. Metoda NO POO je založena na vynechání veškerých sulfátů (pěničů), parabenů, silikonů a možných alergenů.

Mytí vlasů metodou NO POO podporuje obnovu přirozené činnosti mazových žláz vlasové pokožky. Komerční šampóny je možné v nadneseném smyslu označit jako prací prášek, který odstraňuje důkladně všechny nečistoty, včetně oleje produkovaného vlasovou pokožkou. Na důkladném odstranění veškerého mazu reagují mazové žlázy svou zvýšenou produkcí, neboť chtějí navrátit přirozenou rovnováhu. Tím dochází ke zvýšenému pocitu mastných vlasů a potřebě mýt vlasy stále častěji. Spolu se zvýšenou mastnotou mohou vlasy taky začít pramínkovatět. Prostě začarovaný kruh, ze kterého již není lehké utéct.

Věděli jste, že můžete přestat používat šampón a přitom stále udržovat vlasy čisté a zdravé? Samozřejmě, že tato metoda není vhodná pro všechny, ale určitě ji stojí za to vyzkoušet. I před vynalezením prvního chemického šampónu se lidé starali o své vlasy a udržovali je čisté a krásné. Chcete vyzkoušet sílu svobody, kterou zažívali naši dávní předci? Vaše kuchyň jistě nabízí širokou škálu přírodních produktů, které jsou vhodné pro péči o vlasy.

1. Čistá  voda

Tato metoda předpokládá mytí vlasů pouze vodou. Voda jako alternativa šampónu je levná a snadno dostupná všem. Pro samotné mytí vlasů je vhodné použít teplou vodu. Teplá voda lépe rozpustí a odstraní přebytečné oleje vylučované vlasovou pokožkou. Neočekávejte ovšem, že ihned po prvním umytí vlasů vodou budou vlasy perfektně čisté a zbavené veškerých nečistot. Vlasová pokožka a vlasy si musí postupně navyknout na mytí vlasů pouze vodou, bez chemických čističů. Po pár týdnech budete překvapeni, jak snadné je vlasy vyčistit pouze čistou vodou. Mytí vlasů  vodou je vhodné pro normální typ vlasů a vlasové pokožky. V případě problémů se zvýšenou mastnotou vlasů bude nutné využít silnějších přírodních složek. V některých případech je voda z vododovu extrémně měkká nebo tvrdá, nebo obsahuje vysoké množství chloru. V takovém případě je vhodné použít balenou pramenitu vodu.

2. Soda Bikarbona aneb jedlá soda

Jedlá soda je účinný nástroj pro odstranění mastnoty z vlasů a vlasové pokožky. K jednomu mytí postačí jedna lžíce jedlé sody. Sodu řádně rozmíchejte v hrnku s vodou, dokud nedojde k úplnému rozpuštění sody. Vzniklou směs naneste na vlasy a jemně vmasírujte. Vlasy umyjte stejně, jako kdybyste použili normální šampón. Jedlá soda neobsahuje žádný pěnič a tudíž se nevytváří pěna charakteristická pro šampón. Je nutné upozornit, že jedlá soda může vlasy vysušit a dodat jim matný šupinatý vzhled. Mytí vlasů jednou sodou je vhodné pro mastné vlasy.

3. Jedlá soda a jablečný ocet

V případě suchých vlasů je vhodné kombinovat účinky jedlé sody s jablečným octem. Jablečný ocet je přírodní kondicionér, který napomáhá vlasy hydratovat. Při dlouhodobém mytí vlasů pouze sodou dojde k dehydrataci vlasů. Proto je vhodné  po umytá vkasl směsi vody a sody opláchnout vlasy vodou s jablečným octem (1 – 2 lžíce). Vlasy budou nejen čisté, ale také hydratované a zářivě lesklé. Kombinace jedlé sody a jablečného octu je vhodná pro normální a suchý typ vlasů a vlasové pokožky.

Závěrem je nutné zdůraznit, že metoda NO POO není vhodná pro každého. Vždy je nutné vzít v úvahu stav a typ vlasů a vlasové pokožky a přizpůsobit si metodu svým požadavkům a nárokům.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..