Trvanlivost kosmetických produktů je zajištěna konzervanty, které jsou součástí každého produktu vlasové, tělové, pleťové a jiné kosmetiky, která je vyráběna ve více než kusové nebo malosériové výrobě. Konzervanty sehrávají velmi důležitou roli, protože zachovávají funkčnost produktu po dlouhou dobu. Po odmítnutí parabenů širokou veřejností byla velká část výrobců silou požadavků od zákazníků nucena nahradit parabeny jinými konzervanty. Hysterii okolo parabenů je ovšem možné považovat za zcela neadekvátní. Parabenů je totiž velké množství a ne všechny jsou špatné. Odlišit dobré parabeny od těch špatných je ovšem pro mnoho z nás velmi komplikované a proto jsme se rozhodli, že je pro jistotu zavrhneme všechny! Z tohoto důvodu se výrobci zaměřili na nahrazení parabenů jinými konzervanty a začali svou pozornost věnovat přidáváním methylchloroisothiazolinone a methylisothiazolinone do svých kosmetických produktů.

Methylisothiazolinone (MI) a methylchloroisothiazolinone (MCI) ovšem nejsou žádnou novinkou. Tyto dva konzervanty se přidávaly do kosmetiky již za doby největší slávy parabenů, respektive společně s parabeny. Nyní jsou jejich nejčastějšími substituty. MI je toxický biocid, tj. látka likvidující mikroorganismy. MCI likviduje bakterie, plísně a kvasinky. Vedlejšími účinky methylchloroisothiazoline je dráždivost. Ve vyšších koncentracích může dráždit osoby s citlivou vlasovou pokožkou.

Methylisothiazolinone (MI nebo MIT)

Methylisothiazolinone (MI nebo MIT) je typ konzervantu, který se přidává do přípravků, které se oplachují, zejména se s ním můžeme setkat v šampónech nebo také ve vlasových maskách a balzámech. Methylisothiazolinone jako konzervant může být použit samostatně nebo ve směsi s methylisothiazolinone. U bezoplachových přípravků není doporučován a jedinci s citlivou vlasovou pokožkou, kteří jsou náchylní a senzibilní na jakékoliv podráždění, by se měli tomuto konzervantu vyhnout. MI je velmi účinný proti bakteriím, ale má velmi slabé protiplísňové účinky. Z tohoto důvodu se používá v kombinaci s dalším konzervantem MCI. MI je dle databáze EWG’s Skin Deep hodnocen jako konzervant s vysokou možností vzniku alergické reakce, ovšem s nulovým hodnocením karcinogenní látky.

Methylisothiazolinone (MI nebo MIT)

Methylchloroisothiazolinone (MCI nebo MCIT)

Methylchloroisothiazolinone (MCI nebo MCIT) je do kosmetiky přidáván již od roku 1970 a nebyly zaznamenány větší potíže s přecitlivělostí spotřebitelů. Z tohoto důvodu je vhodný i do přípravků, které se neoplachují. Používá se zpravidla v kombinaci s MI, čímž získá široké spektrum aktivity proti mikroorganismům. Kombinace těchto dvou látek se používá místo parabenů a to i přesto, že parabeny jsou hodnoceny jako bezpečnější s nižším výskytem přecitlivělosti nebo alergických reakcí, pozn. týká se vybraných parabenů. Dle hodnocení EWG’s Skin Deep je MCI označen jako konzervant s nízkým až středním rizikem vzniku alergické reakce s nízkým označením za karcinogenní látku.

Methylchloroisothiazolinone (MCI nebo MCIT)

Zdravotní nezávadnost MI a MCI

Již v letech 2013 se skupina předních dermatologů z Velké Británie snažila poukázat na vzájemnou souvislost obsahu Methylisothiazolinone (MI) v kosmetických produktech a značným nárůstem ekzémů a kožních problémů. Pozdější vyšetřování a experimenty prokázaly, že 10 % pacientů trápící kožní ekzémy mají negativní alergické reakce právě na Methylisothiazolinone. V současnosti je látka Methylisothiazolinone povolena jako konzervační přísada v kosmetických prostředcích do koncentrace 0,01 % (100 ppm).

Omezení konzervantů MI a MCI

Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele (VVBS)  dospěl k závěru, že současné klinické údaje ukazují, že látka Methylisothiazolinone v koncentraci 100 ppm v kosmetických přípravcích není pro spotřebitele bezpečná. Dle VVBS  je třeba reagovat na zvýšený výskyt alergií vyvolaných látkou methylisothiazolinone, a tato látka by měla být v přípravcích, které se neoplachují, zakázána. V šampónech a oplachových maskách může nadále zůstat, ovšem s výrazně nižšími koncentracemi.

Kombinace MI a MCI by měla být zakázána jak u oplachových, tak také bezoplachových kosmetických přípravků. Členové Evropské komise návrh CIRSu jednomyslně podpořili. V současnosti probíhá veřejné připomínkování. Pak budou mít výrobci 6 měsíční lhůtu pro ukončení výroby předmětných produktů a 9 měsíců k doprodání produktů na trhu EU. O konečném přijetí návrhu Vás budeme s předstihem informovat.

Vlasová kosmetika bez parabenů, MI a MCI

Ačkoli ještě nedošlo k žádnému legislativnímu zásahu a omezení použití MI a MCI ve vlasové kosmetice, svědomití výrobci vlasové kosmetiky již na trh uvádění produkty vlasové kosmetiky bez těchto dvou kontroverzních složek. Níže uvedená vlasová kosmetika je vhodná pro každodenní použití a zejména pro osoby se zvýšenou citlivostí.

Ze šampónů bez obsahu MI, MCI i parabenů můžeme doporučit šampón Lendan Senso Care, šampón Salerm Salerm 21, arganový šampón Biokera Natura, obnovující šampón MySalon Argan Repairing nebo posilující šampón MySalon 3xKeratin.

Relaxační šampón Lendan Senso Care Dermocalm je speciálně určen pro zklidnění citlivé vlasové pokožky. Šampón má zklidňující účinek, který přináší vlasové pokožce okamžitou úlevu. Šampón Salerm 21 představuje unikátní složení s hedvábnými proteiny, vitamínem E a pantenolem pro obnovu silně poškozených vlasů. Šampón účinně čistí vlasovou pokožku a zároveň vlasy hloubkově hydratuje. Šampón Biokera Natura Argan je přírodního charakteru s obsahem arganového oleje, keratinu, glycerínu a derivátu z guaru. Šampón je vhodný pro všechny typy vlasů a také pro každodenní mytí vlasů. MySalon šampón 3xKeratin bez sulfátů navrací vlasům keratin. Jeho základem je protein, který přináší vlasům větší sílu a objem a zároveň je čistí a hydratuje. MySalon obnovující šampón s arganovým a makadamovým olejem a keratinem. Čistí a vyživuje, pečuje a přináší přirozený lesk.

Z následné péče bez obsahu parabenů, methylisothiazolinone a methylchloroisothiazolinone doporučujeme arganovou masku Biokera Natura, vyhlazující masku Salerm KAPs FILLER, obnovující masku MySalon Argan Repairing nebo posilující masku MySalon 3xKeratin.

Maska na vlasy Biokera Natura Argan s arganovým olejem, glycerínem a keratinem představuje unikátní kombinace přírodních látek, které navrací vlasům světelnost, hydrataci a objem. Vyhlazující maska Salerm KAPs FILLER Smoothing Therapy (+) je ošetřující regenerační maska s vyhlazujícím účinkem. Maska vlasy hloubkově hydratuje, dodává hebkost, poddajnost, snadnou rozčesatelnost a zářivý lesk. MySalon maska Argan Repairing pro obnovu poškozených vlasů se skládá z makadamového a arganového oleje a hydrolyzovaného keratinu pro dosažení zdravých, vyživených a hladkých vlasů. Posilující maska MySalon 3xKeratin s keratinem obnovuje a posiluje oslabené a křehké vlasové vlákno se sklonem k lámání. Navrací sílu a podporuje snadné rozčesávání vlasů. Díky makadamovému oleji o vlasy pečuje a hydratuje je.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..