Příčina mastných vlasů je způsobena nahromaděním přirozeného sekretu mazových žláz vlasové pokožky. Mazové žlázy hrají důležitou roli pro ochranu vlasové pokožky a vlasů proti poškození vnějšími vlivy. V případě nadměrné produkce vlasového mazu dochází především u jemných vlasů k následnému pramínkovatění a plihnutí.
Proč vlasová pokožka najednou začne produkovat více mazu, než je potřeba? Příčin může být hned několik. Mezi nejčastější patří stravovací návyky, hygiena, onemocnění či genetické dispozice. Stejně jako mnoho z nás trápí akné, mnoho z nás musí bojovat s nadměrnou mastnou vlasovou pokožkou a mastnými vlasy. Stejně jako akné i mastné vlasy jsou nepříjemné a příliš neprospívají sebevědomí.
Vlasová pokožka obsahuje mazové žlázy, které přirozeně produkují kožní maz. Kožní maz je olejovitá látka obsažená na vlasové pokožce a na povrchu vlasů. Maz je sloučenina tuků a odumřelých kožních buněk, která vytváří na pokožce a povrchu vlasů voděodolnou vrstvu, která zajišťuje rovnovážnou vlhkost.
Jedním z nejčastějších omylů a chyb je při prvním zpozorování mastných vlasů a mastné vlasové pokožky, je potřeba je ihned umýt. Nadměrné mytí vysušuje vlasovou pokožku, což je prvotní impulz pro zvýšení činnosti mazových žláz. I příliš suchá vlasová pokožka může časem vyústit k nadměrné produkci mazových žláz. Suchost vlasové pokožky je zpravidla zapříčiněno nepříznivými povětrnostními podmínkami, jako je intenzivní horký vzduch, silný suchý vítr či extrémní mráz.
Stejně jako nadměrné mytí vlasů, může být i zanedbaná hygiena spouštěčem problémů s mastnými vlasy a vlasovou pokožkou. Při absenci pravidelného mytí vlasů se na vlasech a vlasové pokožce množí bakterie a toxiny, které dráždí vlasovou pokožku a zvyšují činnost mazových žláz. V ojedinělých případech může nedostatečná hygiena vést až k houbovému či infekčnímu onemocnění.
Dostatečný přísun tekutin, vitamínů a minerálů
Základem je správná hydratace vlasové pokožky. Dodržujte pitný režim, který podporuje vlasovou pokožku a pleť dostatečně hydratovanou. Pamatujte si, že suchá pokožka má tendenci produkovat více mazu. Vyvážená strava se spoustou zeleniny a celozrnných výrobků poskytne vlasové pokožce dostatek vitamínů a minerálů. Dosavadní vědecké studie prokázaly, že konzumace nadměrně tučných potravin podporuje činnost mazových žláz. Zdravé tuky organismu doplníte pravidelnou konzumací ořechů, oliv, ryb a mořských plodů.
Léčba mastných vlasů
V první řadě je vždy vhodná konzultace u lékaře. Nadměrná činnost mazových žláz může být v ojedinělých případech projevem dlouhodobé nemoci. V opačném případě existuje celá řada produktů vlasové kosmetiky, které je určena pro zklidnění vlasové pokožky a zklidnění produkce mazových žláz.
Mazové žlázy je třeba uklidnit. Je nutné používat velmi mírné šampóny speciálně určené na mastné vlasy. Šampóny proti mastným vlasům neobsahují agresivní složky, čímž zklidňují vlasovou pokožku. Při nadměrných problémech s mastnotou můžete do láhve se šampónem přidat pár kapek tea tree oleje. Snažte se vyvarovat hydratačním šampónům. Hydratační šampóny lze snadno identifikovat podle krémové až perlové barvy. V případě mastných vlasů používejte čisté a průhledné šampóny.
Kondicionér na vlasy používejte v omezené míře. V případě nutnosti použití jej vždy aplikujte pouze do konečků vlasů. Vyvarujte se jakémukoliv styku s vlasovou pokožkou.
Minimální interval mezi jednotlivými mytími vlasů by měl být dva až tři dny. v případě potřeby mytí vlasů častěji vyzkoušejte suchý šampón. Suchý šampón již běžně zakoupíte v drogériích ve formě spreje nebo pudru.
Leave a Reply