Již od nepaměti se masáže používají ke snížení stresu a uvolnění napětí svalstva. Správně provedená masáž jako součást fyzioterapie napomáhá při únavě nespavosti či bolestech. Kromě toho také přináší silný pocit relaxace a uvolnění. Správně provedená masáž vlasové pokožky odstraní napětí, uvolní stres, zlepší krevní oběh a podpoří výživu vlasových folikul. Masáž napomáhá udržet vlasovou pokožku ve vitální kondici. Pouze čistá, hydratovaná a elastická pokožka produkuje zdravé a krásné vlasy. 

Vlasové masáže se staly každodenní součástí kadeřnických služeb. Domovem masáží je Asie. Díky jejich oblíbenosti se ovšem postupně stávají standardem i v dnešním západním světě. Existuje celá řada nejrůznějších typů a způsobů masáží. Mezi nejpopulárnější masáže patří Indická masáž hlavy a orientální masáž Shiatsu.

Účinky másaže vlasové pokožky

Z trichologického hlediska, správně provedená masáž vlasové pokožky příznivě působí na kvalitu a růst vlasů. Masáž vlasové pokožky podporuje přísun výživných látek a kyslíku do vlasového folikulu. Mezi hlavní výhody masáží vlasové pokožky patří:

– zlepšení krevního oběhu a lymfatického systému vlasové pokožky,

– urychlení metabolické výměny, 

– obnovení psycho-fyzické rovnováhy vlasové pokožky,

– uvolnění napětí a stresu vlasové pokožky, 

– relaxace a navození fyzické a mentální pohody. 

Pravidelnou a především správně provedenou masáží výrazně zlepšíte vitalitu vlasové pokožky.  která je nezbytná pro povzbuzení růstu vlasů. Vlasy budou hustší, kvalitnější a lesklejší.

Účinek masáže vlasové pokožky lze navíc ještě podpořit pomocí vlasového tonika či lociónu. Vlasové vody, tonika nebo locióny jsou obohaceny o aktivní látky, které řeší specifické problémy vlasů a vlasové pokožky, jako je nadměrné vypadávání vlasů, nadměrná produkce kožního mazu a tvorba suchých nebo mastných vlasů.

Obecně, masáže nejsou vhodné provádět v případě výskytu infekčního onemocnění či horečky, vysokého nebo velmi nízkého krevního tlaku, lokální infekce či zánětu, při nádorových onemocněních. při lupence nebo při otevřených ranách.

Masáž vlasové pokožky

Typy masáží vlasové pokožky

Existuje nespočet způsobů a technik jak provádět masáž vlasové pokožky. Základní rozdělení masáží je na masáž ruční, masáž pomocí vibračních pomůcek a masáž laserem.

Ruční masáže

Stále nejčastější jsou ruční masáže. Existuje celá řada typů ručních masáží – povrchová masáž, hloubková masáž, plastická masáž či reflexní masáž. Mezi základní masážní techniky patří tření, hnětení, roztírání, tepání a chvění. Povrchová masáž se provádí jemnými krouživými pohyby polštářky prstů po vlasové pokožce. V případě hloubkové masáže se postupuje stejně jako u povrchové masáže, pouze s větší intenzitou (tlakem na vlasovou pokožku). Plastická masáž je charakteristická střídáním intenzivních a jemných stisků vlasové pokožky. Reflexní masáž je založena na stimulaci zón, tzv. reflexních bodů jemnými stisky. Masírování těchto devíti bodů představuje jistou stimulaci vlasové pokožky, podobě jako u akupunktury.

Reflexní body pro reflexní masáž pokožky hlavy

Masáže vibračními pomůckami

Na trhu existuje celá řada vibračních pomocníků s vhodnými nástavci pro masáž vlasové pokožky. Naneštěstí tyto pryžové nástavce nejsou příliš citlivé jako ruční kontaktní masáže, a proto nejsou příliš rozšířeny.

Laserová terapie

Dlouhodobá laserová terapie přináší výborné výsledky při léčbě nadměrného vypadání vlasů a alopecie. Laser proniká do tkáně vlasové pokožky, kde stimuluje a podporuje krevní oběh. Světelný laserový paprsek aktivuje buněčný metabolismus a podpoří jeho regenerační schopnosti. 

Masáž před mytím vlasů šampónem

Kontaktní masáž vlasové pokožky stimuluje produkci kožního mazu a uvolňuje odumřelé kožní buňky a nečistoty z pórů. Masáž pokožky před mytím vlasů šampónem tak podpoří čistící účinek následného šamponování vlasů. 

Indická masáž vlasové pokožky

Indická masáž hlavy patří mezi starověké ajurvédské techniky ošetření hlavy, krku, ramen a horní části paží.  Pomocí speciálních stisků a hmatů uvolňuje napětí pokožky a navozuje pocit psychické pohody. Indická masáž hlavy se provádí buď nasucho nebo je možné do vlasové pokožky vmasírovat vyživující tonikum. Navozuje pocit duševní pohody a celkově fyzicky i psychicky harmonizuje organismus.

Orientální masáž Shiatsu

Shiatsu (v překladu „tlakem prstů rukou„) je prastará japonská dotyková terapie zahrnující akupresuru, masážní hmaty a reflexní technicky. Masáž Shiatsu vychází z tradiční čínské medicíny, která je založena na systému energetických drah. Účinky Shiatsu jsou hluboce relaxační a zároveň posilující a osvěžující.

Masáž vlasové pokožky 3

Rituály a masáže vlasové pokožky MedaVita

Italská společnost MedaVita Vám připravila unikátní manuály, jak proniknout do tajemství masážních technik a stimulací vlasové pokožky. Společně s MedaVitou si postupně představíme dvě techniky masáží a stimulací vlasové pokožky, které podporují zdraví vlasové pokožky a krásu vlasů

– Masáž ON

– Masáž OFF

Masáž ON má za úkol zejména stimulovat a reaktivovat krevní oběh vlasové pokožky. Masáž ON uvolňuje hlavové svaly, zlepšuje pružnost pokožky a eliminuje napětí a stres. Tenhle typ masáže zlepšuje výživu vlasové cibulky a pomáhá vlasovou pokožkou zbavit toxinů.

Masáž OFF je čistě depurativní a napomáhá detoxikaci lymfatického systému. Masáž OFF se skládá z rytmických a relaxačních gest, které podporují odtok lymfy z pokožky, podporuje filtraci a čištění metabolického odpadu. Masáž OFF je ideální v případě hypertonické vlasové pokožky, která je charakteristická zvýšeným napětím svalstva a rychlým krevním oběhem.

Jednotlivé manuály obou typů masáží jsou určeny převážně profesionálním kadeřníkům a kadeřnicím, jež chtějí zákazníkům nabídnout pocit jedinečnosti a exkluzivity. Nabídka wellness péče na vlasy představuje pro kadeřnický salón významnou přidanou hodnotu.

O autorovi

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Přidej komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.