Lupy představují především společenský problém, který postihuje všechny bez rozdílů etnického původu či pohlaví. Ramena zakrytá nánosem bílých vloček se v dnešní společnosti považuje za značné faux paux.
Lupy jsou tvořeny kožními buňkami vlasové pokožky shlukované pomocí mazu produkující mazové žlázy. V případě, že dojde k nadměrné obměně buněk vlasové pokožky, odumřelé buňky se začnou shlukovat a začnou vytvářet lupy. Věčnou otázkou je, co způsobuje výskyt lupů a jak se jich účinně a natrvalo zbavit. Výskyt lupů je spojován s kožní poruchou, která nemá jednoznačnou příčinu. Prostředí a biochemické faktory jsou nejčastěji uváděnými důvody výskytu lupů. Přemnožení kvasinek na vlasové pokožce je také spojováno s nadměrným výskytem lupů.
Dle dermatologů je občasný výskyt lupů zcela běžný i u jedinců s dobrým imunitním systémem. Vědecké výzkumy prokázaly, že při oslabení imunity dochází k častějšímu výskytu kožních poruch a většímu výskytu lupů. Alespoň občasný výskyt lupů je zaznamenán u 90 % populace. Seberoickou dermatitidou je postiženo až 55 % populace.
Příčiny lupovitosti a lupů
Velmi rozšířeným a nepříjemným zdrojem lupů jsou kvasinky Pityrosporum ovale z rodu Malassezia. Kvasinky žijí na povrchu pokožky, kde se zdržují v oblasti mazových žláz. Jejich potravou je právě produkovaný maz.
Příliš mazu nebo zvýšená činnost mazových žláz může podporovat tvorbu lupů. V ojedinělých závažných případech může vyvolat až kožní onemocnění zvané sebeorická dermatitida. Odlupování, podráždění či zarudnutí se kromě vlasové pokožky může rozšířit také na obličejové partie či oblasti kolem uší. Studie prokázaly, že seberoická dermatitida může být dědičná.
Případný častý výskyt ekzémů je spojován s výskytem lupů a svěděním vlasové pokožky. V případě onemocnění lupénkou je výskyt lupů velmi běžný. Lupy vyvolané lupénkou jsou silné a nastříbřelé.
Nedostatečná hygiena či nesprávné mytí vlasů a vlasové pokožky je velmi rozšířenou příčinou výskytu lupů. Ideální frekvence mytí je jeden až dvakrát týdně. Z vlasů a vlasové pokožky je nutné řádně smýt veškeré nečistoty, odumřelé kožní buňky a zbytky stylingových produktů. V opačném případě dochází k podráždění a neprodyšnosti vlasové pokožky a charakteristickým kožním poruchám.
Některé přípravky vlasové kosmetiky mohou způsobit chemickou či kontaktní dermatitidu. Agresivní chemikálie ve vysokých koncentracích mohou způsobovat svědění, podráždění, dehydrataci či lupovitost vlasové pokožky. Při problémech s lupy je nutné zvážit, zda nepoužíváme až příliš vlasové kosmetiky nebo zda vlasy a vlasovou pokožku nešampónujeme příliš drsně.
Mezi další příčiny podporující výskyt lupů patří extrémní nízké teploty. Mrazivé a studené počasí nadměrně vysušuje vlasovou pokožku, která je náchylnější na odlupování svrchní vrstvy.
Mezi další velmi časté příčiny způsobující lupovitost a tvorbu lupů se řadí je nadměrné pocení, horké a vlhké počasí, duševní a emocionální nerovnováha a stres
První útok proti lupům
Jak se zbavit lupů a zabránit jejich dalšímu vzniku? Toť velmi ožehavá otázka, kterou si pokládá každý den mnoho z nás. Základním pravidlem je správná hygiena a čistota vlasové pokožky a vlasů. Správná léčba musí být efektivní při péči o vlasy a vlasovou pokožku.
První volbou by měl být kvalitní šampón určený speciálně pro boj s lupy. Šampóny proti lupům zároveň zklidňují vlasovou pokožku a eliminují její zarudnutí či svědění. Účinný šampón proti lupům by měl obsahovat, alespoň jednu z následujících aktivních látek:
– Pyrithion Zinku (Zinc Pyrithione) s antimikrobiálními účinky,
– Sulfid selenu (Selenium sulfide) s protiinfekčními účinky, zmírňuje svědění a odlupování,
– Kyselina salicylová (Salicylis acid) má výborné exfoliační vlastnosti,
– Kamenouhelný dehet (Coar tar) pro léčbu psoriázy či seberoické dermatitidy.
Leave a Reply