Polyquaternium je mezinárodní pojem pro označení kosmetických přísad ve formě polymerů. Číselná hodnota představuje různé typy polymerů podle jejich registrace, nikoliv jejich chemickou strukturu.  Polyquaternium 7 je zkrácený název polymeru Dimethyldiallylammonium chloride acrylamide obsahující Copolymer acrylamide a diallyldimethylammonium chloride.

Polyquaternium-7 je čirá, bezbarvá až světle žlutá tekutina  s viskozitou podobnou vodě. Polyquaternium-7 se užívá v kosmetickém průmyslu a osobní hygieně v celé řadě produktů, včetně šamponů, kondicionérů na vlasy a jiných produktů vlasové kosmetiky.

Polyquaternium–7 je přidáván do šampónů v nízké koncentraci pro posílení a stabilizaci pěny usnadňující mytí vlasů. Obvyklá koncentrace v šampónech se pohybuje okolo 0,5 – 5 %. Polyquaternium-7 zároveň dodává vlasům hebkost, lesk, usnadňuje rozčesávání mokrých vlasů a přitom vlasy nezatěžuje.

V kondicionérech, maskách na vlasy, balzámech, lociónech a další kosmetice určené pro péči o vlasy Polyquaternium-7 zajišťuje vlasům hebkost a lesk. U vlnitých vlasů pomáhá definovat jednotlivé kadeře, ale přitom vlasy nezatěžuje a neslepuje. Tato skupina polymerů eliminuje vliv statické elektřiny, chrání vlasy před vlhkostí a ztrátou přirozené hydratace. Obvyklá koncentrace v kondicionérech bývá kolem 1 – 5 %.

Polyquaternium-7 se také přidává do kosmetiky určené pro péči o pokožku, jako jsou gely na holení a deodoranty.

Polyaternium-7 používané v kosmetickém průmyslu je bezpečné a zdraví zcela neškodné. Nejsou známy žádné studie prokazují nebezpečí pro zdraví i těhotných či kojících žen.  Pouze u malého množství lidské populace může Polylquaternium-7 vyvolat malou alergickou reakci a podráždění kůže. V tomto případě se doporučuje pokožku či vlasy omýt proudem vody.

O autorovi

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.