NO POO! Že jste ještě nikdy neslyšeli o metodě No Poo? Pak neváhejte a dejte se do do čtení kompletního průvodce téhle relativně nové, ale stále oblíbenější metody péče o vlasy. 

Co je to metoda No Poo?

Název metody No Poo vznikl zkrácením samotného základu metody „No ShamPoo„. Ano, pochopili jste to správně. Základním pravidlem téhle metody je totální mytí vlasů bez šampónů.

Doufám, že nejste příliš překvapení. Neznamená to, že si již nesmíte vůbec mýt vlasy. Metoda No Poo je založená na mytí vlasů pomocí přírodních složek a levných kuchyňských přísad jako je jablečný ocet či jedlá soda.

Proč jsou šampóny špatné?

Existuje nespočet důvodů, proč je dobré se vyhnout šampónům a dalším produktům vlasové kosmetiky. Důvodem je vždy naše zdraví. Kůže, respektive pokožka, je považována za největší tělesný orgán. Každá látka, která přijde do kontaktu s pokožkou se dostává do krevního oběhu a koluje v celém organismu. Klasické šampóny velmi často obsahují zdraví škodlivé složky. Dalším důvodem je finanční úspora.

Sulfáty jsou detergenty, což jsou látky obsažené téměř v každých šampónech a kterými se také odstraňuje mastnota z automobilových motorů. Sodium Lauryl Sulfate velmi účinně rozpouští mastnotu z vlasů a vlasové pokožka, která se bez přirozené lipidové bariéry velmi rychle vysušuje. Studie také prokázaly, že Sodium Lauryl Sulfate denaturuje kožní proteiny, způsobuje podráždění, ale také napomáhá absorpci kontaminovaných látek z okolního prostředí do svrchní vrstvy pokožky. Na negativní reakce způsobené sulfáty rychle reagovali výrobci vlasové kosmetiky a představili sortiment šampónů bez sulfátů (free sulfate šampóny).

Propylene Glycol a Butylene Glycol jsou povrchově aktivní látky. Mimo jiné je Propylene Glycol aktivní složkou v nemrznoucích směsí.  Neexistuje žádný rozdíl mezi složkou, co se přidává do nemrznoucích směsí a složkou, co se používá v kosmetickém průmyslu. Propyleny Glycol je schopný téměř okamžitě po kontaktu proniknout do pokožky.

FD&C barevné pigmenty mohou být příčinou zvýšené přecitlivělosti a jejich absorpce do organisme může blokovat přirozený přísun kyslíku buňkám. Téměř všechny tyto barviva jsou vyráběny z černouhelného dehtu. Nicméně je nutné zdůraznit, že celosvětově jsou barviva označena jako zdraví neškodná. Stejná barviva jsou využívána nejen v kosmetickém průmyslu, ale také v potravinách a léčivech.

Spousta šampónů obsahuje minerální oleje, které mají stejnou funkci jako plastové fólie. Minerální oleje narušují přirozenou imunitní bariéru pokožky a zabraňují ji dýchat. Minerální oleje brání pokožce uvolňovat toxiny, které se tak hromadí v organismu. Díky nedostatečnému okysličení buněk se zpomaluje vývoj buněk, což vede k předčasnému buněčnému stárnutí.

Isopropyl Alcohol se vyrábí ze stejného ropného derivátu, který je použit i v nemrznoucích směsích. Jedná se o o dráždidlo a rozpouštědlo. Některé studie prokázaly, že je viníkem předčasného stárnutí. Dokonce se uvádí, že podporuje vznik hnědých skvrn.

Šampónování neprospívá nejen vlasů, ale také ani životnímu prostředí. Při jeho výrobě včetně obalu je využito mnoho vzácných  a především neobnovitelných zdrojů. Ve většině případů následně prázdná láhev od šampónu skončí na skládce, bez jakéhokoliv dalšího využití. Samotný šampón není bohužel v přírodě rozložitelný a k jeho rozkladu je nutné použít dalších chemické látky.

Je pravda, že používání mytí vlasů pomocí šampónu není nutné. Použitím šampónu odstraníte z vlasů přirozenou bariéru, které chrání vlasy a vlasovou pokožku před poškozením. Absencí ochranné bariéry se zvýší produkce kožního mazu, což vás opět nutí si vlasy umýt šampónem. Řešeno dvěma slovy,  začarovaný kruh. Téměř 90 % z oslovených dermatologů souhlasí s postupným snižováním frekvence šamponování, které vede k normalizaci funkce mazových žláz. 

Začínáme s metodou No Poo. Pryč se šampóny!

První kroky metody No Poo nejsou vůbec jednoduché. Je nutné postupně vysadit klasický šampón při mytí vlasů. Ačkoli se to může zdát, jakkoliv snadné, vlasy budou přímo o šampón žadonit. Úplné vysazení šampónu může trvat dva týdny, ale třeba i dva měsíce. Existuje celá řada variací metody No Poo. Téměř všechny obsahují 2 základní suroviny – jedlá soda a jablečný ocet.

Jedlá soda

Mytí vlasů jedlou sodou rozmíchanou ve vodném roztoku je velmi efektivní. Jedlá soda v kombinaci s kožním mazem vytváří primitivní, ale velmi účinné mýdlo. Vzniklá směs účinně odstraňuje z vlasů veškeré nečistoty i zbytky stylingových produktů.

K jednomu mytí vlasů postačí jedna líže jedlé sody rozmíchaná v jednom šálku vody. V případě příliš hrubých a kudrnatých vlasů můžete do šálku přidat ještě jednu lžičku jedlé sody. V případě jemných vlasů můžete naopak množství jedlé sody ubrat. Bude trvat nějakou chvíli, než experimentováním přijdete na ideální poměr jedlé sody a vody.

Nejprve vlasy řádně opláchněte vlažnou vodou, nejlépe o teplotě co nejvíce odpovídající teplotě lidského těla. Následně na vlasy aplikujte vzniklou směs jedlé sody a vody a jemně vlasy masírujte. Ideální doba masírování je jedna až dvě minuty. Následně vlasy řádně opláchněte dostatečným množstvím vody.

Jedlá soda na vlasy

Jablečný ocet

Jablečný ocet je výbornou náhradou za kondicionér, neboť usnadňuje rozčesávání vlasů, vyrovnává přirozené pH vlasové pokožky a uvolňuje vlasové folikuly. Lžíci jablečného octa smíchejte v šálku vodu. Směs následně aplikujte ke kořínkům vlasů a jemně rozetřete i do délek.

Jak často mýt vlasy při metodě No Poo?

Neexistuje jednoznačná odpověď na tuhle otázku. Frekvence mytí vlasů závisí především na produkci kožního mazu. Směs jedlé sody a vody by se neměla aplikovat více než 2-krát týdně. Příliš časté mytí vlasů jedlou sodovou vlasy nadměrně vysušuje a podporuje jejich lámavost. Je vhodné intervaly mytí vlasů jedlou sodou prodlužovat a prokládat pouhými oplachy vlasů pod vlažnou vodou.

Metoda No Poo

Další tipy a rady

Každodenní oplachování. V případě, že máte dojem, že potřebujete k mytí vlasů více než jen pouhou vodu, můžete si připravit bylinný výluh. Vhodnými bylinkami je máta, kopřivy, měsíček, růže, levandule nebo heřmánek. Rozmarýn a šalvěj jsou bylinky s výbornými čistícími účinky, nicméně vlasy po nich tmavnou. Naopak heřmánek jemně vlasy zesvětlí.

Bylinky si připravte do šálků či jiné nádoby a zalijte vařící vodou. Vývar nyní přikryjte a nechejte zchladnout zhruba na tělesnou teplotu. Následně bylinný výluh přeceďte.

Polovinu vývaru si nalijte k vlasové pokožce. Zbytek do délek a na konečky vlasů. Polštářky prstů jemně vlasy promněte.

Alternativní metoda Low Poo. Stejně jako metoda No Poo, má i metoda Low Poo více variací. Principem této metody je občasné používání přírodního a ekologického šampónu s vhodným kondicionérem. Dle diskuzí, některé z nás, kondicionér využívají i k mytí vlasů, bez předchozího použití šampónu.

Řešení problémů s vlasů

Nepoddajné a těžce upravitelné vlasy. V případě, že vlasy jsou nepoddajné, velmi těžce nepoddajné a zacuchávají se, použijte jablečný ocet s poloviční dávkou vody.

Mastné vlasy a vlasové pokožka. V případě přetrvávajících problémů s mastnými vlasy a vlasovou pokožkou, zvyšte koncentraci jedlé sody. Také používejte méně jablečného octa. Místo jablečného octa můžete také použít citronovou šťávu.

Suché a krepaté vlasy. V případě problémů suchých a krepatých vlasů snižte množství jedlé sody. Také můžete do směsi přidat lžičku medu. Při rozčesávání vlasů můžete použít kapku panenského olivového oleje.

Suchá odlupující se pokožka, lupovitost a lupy. Při problémech s lupy je výborným pomocníkem Tea Tree olej. V misce s vodou rozmíchejte 10 až 20 kapek Tea Tree oleje a aplikujte na vlasy. Směs nechejte 10 minut působit a poté řádně opláchněte.

Tvrdá voda. V případě výskytu v oblasti s tvrdou vodou je vhodné vodu před mytím vlasů převařit. Vždy nechejte vodu po přivedení do varu vychladnout na teplotu lidského těla.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

29 Responses

 1. Marcela

  Dobrý den,
  můžete mi zasílat novinky na e-mail?
  Děkuji za odpovědˇ

  Odpovědět
 2. Petrus

  Dneska jsem to zkusila poprvé a fakt se ty vlasy umyly Použila jsem obyč ocet, jsem si řikala jak to rozčešu bez kondicionéru a ono to fakt zabralo ten ocet. Tak uvidím jak budou vypadat zítra, vlasy mi vždycky vydrží jen dva dny. Asi nakoupím sodu do zásoby.

  Odpovědět
 3. Kristýna

  Dobrý den, začala jsem s touto metodou, už to zkouším tak dva měsíce, během té doby jsem si dvakrát umyla vlasy přírodním šamponem. Vlasy mám stále mastné a začaly mi dost padat. Můžete mi prosím poradit? Děkuji

  Odpovědět
  • Dana

   Kristyno,
   muzete zkusit pridat do oplachu s jablecnym octem par kapek rozmarynoveho oleje, ten je vyborny na pokozku hlavy, prokrvuje a stimuluje rust vlasu. Nebo si udelat vyluh z romarynu (cele vetvicky rozmarynu) a tuto vodu pak pouzivat misto vody do octoveho oplachu.

   Odpovědět
  • Ondra

   Na zahraničním webu jsem zjistil, že časté používání jedlé sody může u někoho spůsobit vypadávání vlasů ve větším mmnožství než je obvyklé. Doporučením bylo použít jedlou sodu maximálně jednou za měsíc.

   Odpovědět
 4. inhair

  Kristýno, v případě mastných vlasů V případě přetrvávajících problémů s mastnými vlasy a vlasovou pokožkou, zvyšte koncentraci jedlé sody. Také používejte méně jablečného octa. Místo jablečného octa můžete také použít citronovou šťávu nebo pár kapek Tea Tree oleje.

  Odpovědět
 5. Anna

  Také jsem tuto metodu vyzkoušela, asi tak před třemi lety a bez efektu. Navíc jsem měla také problém s razantním vypadáváním vlasů. Ted už léta používám ředěný koncentrál L.O.C. Původně jsem ho požívala v širokém záběru v domácnosti a praní. Aplikovala jej i na vlasy / podpořil mě údaj, že lze použít na pěnu do koupele/ a spokojenost. Jabblečný ocet na konečné spláchnutí používám také, ve velmi malém množství. Tady jeho pozitivum uznávám.

  Odpovědět
 6. Katka

  Dobrý den,
  před měsícem jsem narazila na podobný článek, ale bylo v něm napsáno pouze vysazení šampónu. Mytí vlasů bez ničeho jiného. už měsíc si myji vlasy jen vodou. ze začátku jsem měla vlasy neskutečně mastné, nosila jsem šátky na hlavě a bylo to strašné a už sem to chtěla vzdát. Postupně se začaly vlasy mastit méně ale zaseklo se to na určitém stupni, kdy vypadají umytě, ale na dotyk jsou mastné. nevím jestli to není jen dočasné, ale mohla byste mi prosím poradit jak to nějak uspíšit, bez použití jedlé sody nebo octa?

  Odpovědět
 7. Petra

  Které bylinky, kromě rozmarýnu a šalvěje, mohu použít na ztmavení vlasů? Poradíte?
  Díky za odpověď

  Odpovědět
 8. martina

  skusam to, som vo faze 2 tyzdne a mastnota najvacsia, ale zaujima ma jedna vec: co suchy sampon? ja som si ho pocas tych 2ch tyzdnov nedala na hlavu asi maximalne 2 x inak si ho davam stale.. ma stym dakto skusenost?

  Odpovědět
 9. Pavel Kohout

  Myslím, že jste v úvodu zapomněla zmínit hlavní nebezpečnou složku šampónů – Dihydrogen monoxid neboli DHMO. DHMO je strašné svinstvo – je obsaženo v GMO, pesticidech, chemtrails a dokonce se používá na chlazení jaderných reaktorů… Nemluvě o tom, že pokud se jej nadýcháte ve větším množství, tak můžete okamžitě zemřít…

  Odpovědět
  • Michaela

   Tomu moc dobře nerozumím. V čem DHMO tak škodí? BTW, pokud sníte kilo soli, tak umřete taky…

   děkuji za vysvětlení

   Odpovědět
   • Anonym

    známý chyták, dihydrogen – 2 vodíky, monoxid – 1 kyslík, to máme … H2O.

 10. Karla

  dobrý den,
  „No Poo“ metodu praktikuji už možná více jak půl roku. Sice jsem se párkrát ošidila šamponem nebo mýdlem, zjistila jsem však, že si na to mé vlasy již odvykly. Teď jsem se tedy opět vrátila k jedlé sodě a jablečnému octu. Šampon mě svádí snad jen proto, že mám melírované vlasy a melír po čase přestane být platinový. Není to sice typicky žlutá barva – jsem špinavá blondýna, ale stejně bych jej měla ráda přesně takový, jaký je, když jdu od kadeřnice. Nějaká rada, jak „přírodně“ zabránit žloutnutí vlasů, aniž bych použila silver šampon? Také bych se chtěla zeptat, jak často vlasy mohu octem oplachovat, mám je totiž dost suché. Děkuji 🙂

  Odpovědět
 11. Pavel

  vodný roztok jedlé sody a vodný roztok octa již používám řadu měsíců. nepoznal jsem rozdíl v maštění vlasů oproti šamponu, těžko hodnotit na to maštění má vliv hromada faktorů (počítám, že třeba tyto: jídlo, změna zaměstnání, délka spánku, pitný režim, nervy) takže to jde těžko posoudit. mytí šamponem je jednodušší a vlasy voní to je výhoda. stejně mi přijde že tou jedlou sodou je to nějaké lepší, čistší, přirozenější pro ty vlasy.

  Odpovědět
 12. Vanda

  Zdravím,
  tuto metodu používám už 3 měsíce a jsem moc spokojená. Jen jsem si teď zkusila dát zábal z kokosového oleje, který jsem měla na hlavě asi hodinu a půl, a od té doby jsem si vlasy umyla už 4x a pořád je mám strašně mastné, nejde mi to dostat dolů. Zkoušela jsem zelený čaj, citron a sodu, potom samotnou sodu, potom heřmánkový čaj se sodou, fakt už nevím čím to sundat abych nechňapla po šamponu! Prosím o radu, děkuji 🙂

  Odpovědět
  • Miloslava

   Zkuste udělat řidší kašičku z žitné chlebové mouky (ne celozrnné, špatně se vymývá), vody a šťávy z půl citronu, funguje neskutečně. Jsem na no poo 2 měsíce a myju střídavě tímto a vodou, soda mi nesedla.

   Odpovědět
  • Lu

   Ahoj, s metodou „nemytí“ bojuju už něco přes rok se střídavými úspěchy (interval mytí 7 – 20 dní), sody se trochu bojím a myju jen vodou. Mám vlasy jemné a mastí se potvory rády – záleží taky na prostředí a péči, kterou jim zrovna mám čas dát 🙁 Ale píšu ti proto, že mám krizový fígl na totální odmaštění (i po mastných zábalech) se zachováním příjemné kondice „nesuchých“ vlasů. Přišla jsem na to náhodou a nevím, jestli to funguje u každého:
   MED (i samotný funguje), ale já přidávám VEJCE (celé, a taky funguje i samotné, když není med) a kapku olivového oleje (nemusí být – překvapivě nezmastí, jen dodá hebkost). Rozmíchám na kaši, dám na mokré vlasy a umyju jako šamponem (vymasíruji a mnu), nechám chvíli působit (ale můžeš to tam klidně nechat hodinu jako zábal). A pak spláchnu – někdo říká, že vejce radši vlažnou vodou, aby ti nezůstaly uvařené zbytky vejce ve vlasech :), ale já používám normálně i horkou a nestává se mi to. Mně to stačí jednou, uvidíš , co u tebe – kdyžtak to tam nech klidně déle nebo to zopakuj. Snad to pomůže, ale i kdyby, nic nezkazíš – je to vlastně výživný zábal, nula chemie a vlasy se po něm cítí fakt skvěle 🙂

   Odpovědět
 13. Alexandra Kolarova

  A o když máte barvené vlasy? Kamarádka by chtěla zkusit, ale má prý barvením zničenou pokožku a nechce aby se jí smívala barva.
  Jinak já používám sodu a obyč.ocet a naprostá bomba. Předtím jsem si musela mít vlasy tak po 3 dnech a teď (teprve 3 aplikace) si 9tej den říkám, že už bych si asi ty vlasy umít mohla (ale pokud nikam nejdu, tak nemusím). A rozčesávají se báječně)

  Odpovědět
  • majda

   Taky si musím barvit vlasy, jsem úplně stříbrovlasá přesto že mi je 33 let 🙁 používámm k mytí octovou vodu na konečný oplach a barva se nevymývá. Takže dobrý a jinak se umývám žitnou moukou a ne sodou. Pracuji ve velmi prašnm prostředí a proto si musím mýt vlasy každý den.

   Odpovědět
 14. adika126

  Ahojte,
  sampon nepouzivam uz 8. mesiac a zlepsenie stale nevidim. Sem tam je to lepsie ale vacsinou len zle. Vacsinou pouzivam cistu vodu a tea tree olej pretoze mam vela lupin. No je tu hrozne tvrda a vapenata voda tak sem tam pouzivam jablcny ocot pretoze vraj zmakcuje vodu lenze aj tak to vobec nezabera. Vlasy mam plne lupin a mastne na dotyk, drzia pokope , zlepene. Uz mi to pride ako dost dlha doba a uz som z toho cakania na zlepsenie unavena. Rozmyslam ze zacnem pouzivat prirodny sampon. Viete mi poradit?

  Dakujem

  Odpovědět
  • majda

   tak drasticky že bych si mysla vlasy jen vodou to asi nepůjde u každého. Asi by to chtělo nějakou pomoc těm vlasům pro odmastění, na odmastění jsem vyčetla že je dobrá žitná mouka a octovou vodu používám pro každý oplach a pak bylinky.

   Odpovědět
  • Vlaďka

   Ahoj, byla jsem na tom po 9 měsících bez šamponu stejně..vyzkoušela jsem vážně všechno, prostě to ber tak, že to není pro každého. Začala jsem používat šampuky, sice to není úplně bez chemie, ale vypadám jako člověk a ne jako olejová víla.. 🙂

   Odpovědět
 15. Barča

  Dobrý den,
  cca půl roku používám žitnou mouku. K šamponu se nehodlám vrátit. Dřív jsem si vlasy melírovala. Teď mám ale před svatbou a ten několikacentimetrový odrost nevypadá zrovna vhodně. Jdu tedy znovu do melíru (uvidíme, jestli naposled nebo ne). Jen se nemohu nikde dočíst, jestli se ten melír musí smýt šamponem, nebo to zvládne mouka, jíl či cokoliv jiného, co mě nevrátí na začátek boje s mastnotou a splihlostí? Máte zkušenost? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 16. Lu

  Ahojte
  nepovedlo se mi to nahrát – odpovídám Vandě, ale vlastně je to pro kohokoliv 🙂 Metodu „nemytí“ praktikuji něco přes rok – myju jen vodou, sodu nepoužívám, připadá mi trochu drastická, a tak experimentuji. Zkraje to bylo fakt strašné, vlasy mám jemné a mastí se rády – ted drží tak 7 – 20 dní, záleží na prostředí, zdravotním stavu, stresu, péči atd. Když je ale úplně nejhůře a voda nestačí (silné zmaštění nebo po olejových zábalech) a musím to vyřešit hned, umyju si hlavu tím, co je doma po ruce 🙂 Sdílím proto náhodně objevený a čistě přírodní fígl „ze spíže“, který u mě aspoň funguje úplně stoprocentně:
  MED (lze použít i samotný), VEJCE (také funguje i samotné) + malá kapka olivového oleje (není nutná, ale dělá vlasy hedvábné a přitom překvapivě nezmastí). S touto kaší si vlasy umyju normálně jako šamponem (mnutí, masáž). Když mám čas, nechám působit jako zábal (klidně hodinu), a pak spláchnu. Většinou čas ale nemám, takže jde o 5 minutové mytí, klasika 🙂 Někde jsem četla, že vejce se má vymývat vlažnou vodou, aby se ve vlasech neuvařilo, ale já používám i hodně teplou (horkou sprchu) a nestává se mi to. Umyje to fakt i hodně mastnou špínu, což mne překvapilo (po olejovém zábalu).
  Jo a barvení? Já používám jenom tónovací šampon (velice zřídka, třeba když mne čeká nějaká důležitá akce) a normálně funguje jen na vodou umyté vlasy – takže myslím, že i barva by se mohla chytit. Akorát je to prostě chemka no, takže po aplikaci cítím, že vlasy sice vypadají skvěle, ale kůže na hlavě zrovna šťastná není 🙂
  Pravdou ale je, že každý jsme jiný a stejně naše vlasy, takže každá cesta je prostě individuální – tak přeji, ať se vám všem daří najít pro sebe tu nejlepší!

  Odpovědět
 17. Jan

  Dobry den,
  Chcel by som sa spytat ci ten jablcny ocot moze byt 5% koncentrat alebo musi byt nizsia respektive 2%?

  Dakujem pekne
  Jan

  Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..