Keratin je základní stavební jednotka vlasů. Keratin je protein, který je tvořen dlouhým řetězcem až dvaceti typů aminokyselin. Keratin je ve vlasovém vláknu zastoupen až z 95 %, proto by se měla keratinu věnovat patřičná pozornost.

Pro zjednodušení si aminokyseliny keratinu můžeme představit jako „kostičky“, ze kterých je vlas postaven. Těchto kostiček je až dvacet druhů a každý druh vyniká jinou hmotností a velikostí (tzv. molekulová hmotnost aminokyselin). Následující obrázek znázorňuje keratinový řetězec, který je tvořen vzájemně propojenými aminokyselinami, zároveň jsou znázorněny tři nejčetněji obsažené samostatné aminokyseliny (cysteine, serine, threonine – růžová, fialová a bílá kulička).

Keratin - řetězec aminokyselin

Jestliže chceme, aby naše vlasy byly krásné, lesklé, hebké a plné života, je nutné zajistit, aby nedocházelo k poškozování a ztrátě keratinu z vlasového vlákna. V případě poškození struktury keratinu vlasové vlákno praská, vznikají trhlinky, které se v případě pozdního zásahu zvětšují, až nakonec dojde k celkovému zhroucení vlasového vlákna. Opět se pro zjednodušení vrátíme k našemu příkladu kostiček. Vlas si představme jako zeď, která je postavena až z dvaceti druhů kostiček. Tyto kostičky jsou aminokyseliny, které komplexně představují keratin. O naši pomyslnou zeď se musíme patřičně starat, aby nedošlo k jejímu zboření. Zeď je nutno chránit před negativními vlivy počasí, tak jako je vlasy nutné chránit před extrémními výkyvy teplot, před vlhkostí okolního prostředí, časté a nešetrné mytí vlasů, drhnutí vlasů při vysoušení ručníkem, časté fénování, žehlení vlasů, barvení vlasů, odbarvování vlasů, špatné kartáčování vlasů, to vše jsou negativní faktory, které narušují aminokyseliny keratinu, tj. naše pomyslné kostičky.

V případě, že přeci jenom dojde k poškození vlasového vlákna, je zapotřebí ihned jednat a trhlinky ve vlasovém vláknu zacelit pomocí produktů profesionální vlasové kosmetiky s obsahem tekutého keratinu. Nejčastěji je využíván přírodný keratin získaný hydrolýzou ovčí vlny.

Vlasová kosmetika s obsahem keratinu

Zda produkt vlasové kosmetiky keratin obsahuje, se dozvíme z jeho složení. Zpravidla je obsažení keratinu označeno jako „hydrolyzed keratin“ – hydrolyzovaný keratin. Pokud ovšem ve složení žádný hydrolyzovaný keratin nenajdeme, nemusí to znamenat, že produkt žádný keratin neobsahuje. Někteří výrobci, například MedaVita, do svých produktů přidávají jednotlivé aminokyseliny keratinu (naše kostičky), které jsou například označovány jako „serine“, „threonine“ nebo „cysteine“. V tomto případě také můžeme konstatovat, že přípravky obsahují složky, které obsahuje i keratin. . Co se již ze složení produktů vlasové kosmetiky nedozvíme je, jakým způsobem je keratin, respektive aminokyseliny, schopný vyplnit trhliny vlasového vlákna a jak dlouho se v něm udrží.

Není keratin jako keratin!

Méně kvalitní a zpravidla levnější přípravky s keratinem obsahují část řetězce keratinu, tj. několik aminokyselin, které jsou vzájemně propojeny. Tento segment (část) keratinu jednoznačně velmi dobře vyplní velké trhliny vlasového vlákna, ovšem pro malé trhlinky již může být tento segment příliš velký a nemusí tuto trhlinku vyplnit. Kvalitní a značkové produkty vlasové kosmetiky přistupují ke keratinu jinak. Přípravky obsahují jednotlivé aminokyseliny, které jsou schopné zaplnit i ty nejjemnější trhlinky a tím zamezit dalšímu poškozování vlasového vlákna.

Z následujícího obrázku vyplývá, že keratinový řetězec je schopen zaplnit velké trhliny. Tím je část vlasu opravena a revitalizována. Do drobných trhlinek se ovšem tento řetězec nevejde, a tudíž nedochází k revitalizaci celého vlasového stonku.

Keratin vyplňuje poškozené části vlasového stonku

V následujícím obrázku je znázorněna aplikace jednotlivých aminokyselin keratinu, které nejsou vzájemně propojeny a tudíž nevytváří řetězec. Jednotlivé aminokyseliny jsou schopny kompletně vyplnit a opravit i drobné trhlinky, tím dochází k celkové rekonstrukci vlasového vlákna.

Aminokyseliny keratinu vyplňují poškozené části vlasového stonku

MedaVita b-refibre – rekonstrukce vlasů s keratinem a beta-karotenem

Příkladem velmi kvalitních přípravků s obsahem aminokyselin keratinu s nízkou molekulovou hmotností jsou produkty MedaVita b-refibre. Řada obsahuje šampón, masku a mikroemulzi. MedaVita b-refibre mimo aminokyselin keratinu obsahuje betakaroten, který upevní vlasové vlákno a navíc u sebe udrží a upevní jednotlivé aminokyseliny. Vlasové vlákno je zpevněno, vlasové trhlinky a trhliny vyplněny. Jedinečné produkty vlasové péče navíc neobsahují ani kapku silikonu, tudíž vlasy nezatěžují a tím jsou vhodné pro jakýkoliv typ vlasů.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..