V současné době se na trhu s vlasovou kosmetikou můžeme setkat s velkým množstvím druhů stylingových přípravků, tedy produktů určených pro konečnou úpravu účesů. Klasické produkty jako jsou laky nebo tužidla jistě známe. Jaké jsou ovšem rozdíly mezi gelem, gumou nebo voskem na vlasy? Kdy a k jakému účelu se tyto produkty používají? To si zkusíme vysvětlit v následujícím článku.
Zprvu je nutné upozornit, že dosud neexistuje žádný kadeřnický kodex, který by jasně definoval co je gel a ještě není guma apod. Z důvodu silného konkurenčního boje výrobců vlasové kosmetiky se na trhu objevují stále nové a nové přípravky určené pro konečný styling. Proto je velmi těžké některé produkty začlenit do příslušné kategorie stylingového produktu.
Gel na vlasy je zpravidla řídkého až tekutého stavu a je založen na bázi vody a alkoholu. Jedná se o průzračnou tekutinu, která může vlivem přidaných barviv nabývat různého zabarvení. Původní význam gelu je nabídnout účesu mokrý efekt. Z tohoto důvodu je v gelu zastoupen vysoký podíl vody. V současnosti již tento původní význam nemusí být vždy pravdivý. Některé typy gelů jednoznačně nemusí dodat účesu mokrý efekt. Gely se zpravidla člení dle jejich stupně fixace, a to od nejslabší až po nejsilnější. Nejsilnější gely na vlasy (můžeme najít pod označení ultra, megaultra, extra ultra, ultimate hold apod.) již konkurují gumám nebo lepidlům a nabízí extrémní zpevnění, které se hodí zejména pro krátké vlasy. Stupeň fixace gelu se zpravidla značí na stupnici od 1 do 6, kdy hodnota jedna představuje nejslabší fixaci a stupeň 6 extrémní fixaci. Můžeme se ovšem setkat i s odlišným způsobem označení fixace. I zde platí, že neexistuje žádný kodex, který by sjednotil fixační stupně.
Gumy (gum) a vosky (wax) jsou na rozdíl od gelů hutnější konzistence a disponují mléčným zabarvením. Opět i zde se vlivem barviv můžeme setkat s různým typem zabarvení. U gum a vosku se již zpravidla nesetkáváme s označením stupňů fixace. Podstatný rozdíl mezi gumou a voskem je fakt, že guma je především určena pro silné zpevnění rozcuchaných a rozčepýřených krátkých účesů s přirozeným (nemokrým) efektem. Pokud ovšem gumu aplikujete na vlhké vlasy, popř. ji smísíte s vodou, mokrý efekt se dostaví. Vosk je určen pro dodání tvaru a lesku kratším vlasům. K vosku je zapotřebí přistupovat opatrně, protože většinou více mastí. Vosk je na rozdíl od gumy ve vlasech tvárnější, čímž dokážete účes po delší čas poupravovat. Guma velmi rychle na vlasech zasychá, tudíž je zde omezený prostor pro dotváření účesu.
Různé další alternativy jako jsou lepidla, hlíny apod. jsou již pouze výsledkem konkurečního boje výrobců vlasové kosmetiky. Lepidla jsou zpravidla extra silné gely, popř. gumy. Hlíny pak vosky, které dovolují vlasy tvarovat po delší čas, ovšem na rozdíl od vosku dodávají vlasům matný efekt.
Problematika rozlišení gelů, vosků a gum je velmi složitá a můžeme se setkat s různými názory na toto členění. V článku jsme se Vám snažili přiblížit alespoň základní rozdíly, kterými by měly jednotlivé kategorie stylingových produktů disponovat. Pokud máte na různorodost stylingových produktů jiný názor, velmi rádi jej uvítáme v komentářích.
Leave a Reply