Jdete po koberci, sáhnete na klíče a najednou Vás nepříjemně zaskočí elektrostatický šok? Nebo přijdete z venku, sejmete z hlavy klobouk a nestačíte se divit objemnosti své hřívy? Proč se tak děje a proč je statická elektřina největším problémem v zimě?

Maximální zkrocení krepatých vlasů

Abychom pochopili statickou elektřinu, musíme si nejdříve vysvětlit samotnou podstatu věci. Vše se skládá z atomů. Představte si zlatý prsten, který rozdělíte na polovinu, kterou stále rozdělujete na další, další a další půlku… Brzy budeme mít kousek tak malý, že bude pozorovatelný pouze pod mikroskopem. Kousek může být velmi malý, okem neviditelný, ale stále se jedná o zlato. Pokud byste již nemohli pokračovat v dělení zlata, dostanete se na nejmenší možný kousek, kterému se říká atom. Vše kolem nás se skládá z atomů a k dnešnímu dni již známe na 118 typů. Tyto různé druhy se nazývají prvky. 98 prvků existuje v přírodě, i když některé z nich jsou dostupné pouze v minimálním množství. Atomy se spojují v jeden celek, což tvoří molekuly a ty pak vytváří vše, co vidíme kolem sebe. Ve středu každého atomu je jádro, které obsahuje dva druhy drobných částic, tj. protony a neutrony. Částice obíhající kolem jádra se pak nazývají elektrony. Na 115 druhů atomů se vzájemně odlišují tím, že obsahují různý počet protonů, neutronů a elektronů. Představte si, že jádro atomu je v podstatě naše Slunce umístěné ve středu sluneční soustavy a elektrony obíhající kolem jádra (Slunce) jsou planety.

Protony, neutrony a elektrony jsou vzájemně velmi odlišné. Mají své vlastnosti a charakteristiky. Jednou z těchto vlastností je elektrický náboj. Protony mají pozitivní náboj (+). Elektrony mají záporný náboj (–). A neutrony jsou neutrální, protože žádný náboj nemají.

Protony a neutrony, které tvoří jádro jsou velmi silně spjaty a za normálních okolností se jádro nemění. Ale okolo obíhající elektrony jsou volné a mohou se také pohybovat z jednoho atomu na druhý. Atom, který ztrácí elektrony má více kladných nábojů (protony), tj., jsou kladně nabité. Negativní náboj pak má ten atom, který má více negativních než pozitivních částic. Nabitý atom se nazývá iont.

Některé atomy si své elektrony drží u sebe, a tudíž se příliš nepohybují. Materiály s těmito atomy se nazývají izolátory. Například se jedná o plasty, látku, sklo, nebo suchý vzduch. Elektrony, které se kolem jádra atomů volně pohybují se nazývají vodiče. Například většina kovů jsou velmi dobré vodiče.

Jak je možné, že se mohou elektrony pohybovat mezi různými atomy? Třením o sebe! Pokud se jedná o různé materiály a oba jsou izolátory, elektrony volně přecházejí mezi jednotlivými atomy. Čím více budeme objekty mezi sebou třít, tím více se elektrony rozpohybují a tím větší statický náboj vzniká.

Statická elektřina je výsledkem nerovnováhy kladných a záporných nábojů. Pamatujte si, že stejně nabité částice se vzájemně odpuzují, proto se jednotlivé vlasy snaží od sebe dostat co nejvíce.

V podstatě jsme se viz výše dozvěděli, že statická elektřina vzniká tehdy, mají-li dva objekty různé elektrické náboje. Jestliže třeme objekty o sebe, jsou elektrony předávány z jednoho objektu na druhý.

Tipy na odstranění statické elektřiny z vlasů

  1. Alespoň v zimních měsících přejděte na používání hydratačních šampónů.
  2. Používejte vlasové oleje, popř. vlasové tekuté krystaly
  3. Používejte kondicionéry, které se z vlasů neoplachují
  4. Používejte pěnové stylingové produkty.
  5. Před použitím kartáče na vlasy na něj nastříkejte lak na vlasy.
  6. Vlasy nevysoušejte fénem, ale pokud je to možné, nechejte je volně uschnout.
  7. Použijte například kovové ramínko na šaty. Jak? S ramínkem projíždějte po vlasech.
  8. Dlaně třením o sebe zahřejte a poté s nimi vlasy uhlaďte.
  9. Vlasy lehce navlhčete vodou, například použijte rozprašovač.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.