Roztřepené konečky jsou oslabené oblasti partie vlasu, kde se vnější vrstva vlasu (kutikula) rozpadla a došlo k odhalení a rozštěpení vláknité kůry vlasu – kortexu. Třepení konečků je charakteristickým projevem především u suchých, křehkých a lámavých vlasů. Bez dostatečné hydratace a výživy začíná vnější vrstva vlasového stonku praskat a dochází k nevratnému poškození vlasového vlákna. Pokud není o roztřepené konce řádně pečováno, dochází k postupnému a nekontrolovatelnému štěpení vlasu od konečku do délek. U roztřepených vlasů je charakteristické, že třepící konce odpadávají a postupně se ulamují. Dnes si zopakujeme základní pravidla jak chránit vlasy před zbytečným třepením konečků.
Pravidelné zkracování konečků vlasů
Pravidelné zkracování konečků ostrými kadeřnickými nůžky je nejlepší prevencí jak zabránit samotnému třepení. Zastřižení konečků je účinné ovšem pouze v případě použití ostrých kadeřnických nůžek. Střih musí být vždy rovný a přesný. Klasickými kancelářskými nůžkami není možné provést přesný střih. Při jejich použití vlas poškodíte a ještě více podpoříte třepení. Konečky vlasů je vždy nutné zkrátit rovně, kolmo na vlasové vlákno. Nikdy neprovádějte zkracování pod úhlem. Při šikmém zkrácení zvětšujete plochu řezu vlasu, který je náchylnější na třepení.
Stříhání suchého papíru je mnohem snadnější než mokrého. U mokrého papíru se vám téměř nikdy nepovede přesný a ostrý střih. Stejný princip platí i u stříhání vlasů. Vždy věnujte pozornost, zda jsou konečky vlasů zkracovány za sucha. V případě mokrých vlasů nemusí být řez přesný a může to vést k dalšímu třepení či poškození vlasů.
Vyhněte se vysokým teplotám
Vysoké teploty jsou jednou z hlavních příčin třepení konečků vlasů vyvolaných náhlou šokovou ztrátou vlhkosti z vlasu. Teplo snižuje přirozenou rovnováhu vlhkosti ve struktuře a také mění strukturu bílkovin ve vlasovém stonku.
V případě, že je nezbytné vlasy vyfoukat, vyžehlit či nakulmovat vždy používejte speciální vlasovou kosmetikou s termo-aktivními ochrannými filtry. Z širokého sortimentu produktů vybíráme například „tekutou žehličku“ ve spreji MedaVita Lissublime Protective Termica Fluid. Tekutá žehlička dodá vlasům jemnost a hebkost se středním zpevněním. Vlasy zůstanou vyhlazené po delší čas. Navíc usnadňuje rozčesávání a chrání vlasy před vznikem statické elektřiny.
Žádná chemie
Chemické procesy jako je barvení, melírovaní či ondulace musí nejdříve narušit přirozený povrch vlasu, aby aktivní složky mohly proniknout do hloubky vlasu a přinést kýžený efekt. Pro třepení vlasů zapříčiněným chemickým ošetřením je charakteristické, že se vlasy třepí zcela nekontrolovatelně po celé délce a nikoli pouze na konečcích. Ke třepení dochází v partiích vlasu, kde je vnější povrch vlasu nejvíce narušen a oslaben. Následně dochází k postupnému ulamování a upadávání roztřepených konečků.
Intenzivní hydratace
Hloubková hydratační kúra by měla být pravidelným rituálem péče na vlasy alespoň jednou týdně. Ideální volnou je intenzivní hydratační a vyživující ošetření ve formě masky na vlasy. Díky vysokému obsahu proteinů posílí vlasovou strukturu, díky niž vlasový stonek bude méně náchylnější na poškození a lámaní. Zatímco hydratační složky napomáhají udržovat přirozenou rovnováhu vlasové struktury.
Ochranná bariéra
Kromě pravidelného hydratačního rituálu dopřejte vlasům každý den dostatečnou ochranu proti agresivním útokům vnějších vlivů. Výrobci vlasové kosmetiky nabízí široký sortiment bez-oplachových kondicionérů, olejů či tekutých krystalů, které chrání vlasy před poškozením po celý den. Při jejich aplikaci vždy věnujte zvýšenou pozornost konečků vlasů, které jsou na poškození nejnáchylnější.
Leave a Reply