Problémy s mastnými vlasy se projevují až příliš hladkými a neustále lesklými vlasy. Vlasy ulízané a sčesané dozadu s vrstvou vosku pro oslnivý lesk jsou obdivované na módním molu pod světly reflektorů, nikoliv při každodenním nošení. Snížení frekvence mytí vlasů, omezení stylingových produktů jsou jen dva nejčastější tipy v boji proti mastným vlasů. 

Jak se dají charakterizovat mastné vlasy?

Mastné vlasy jsou většinou velmi snadno identifikovatelné podle přítomnosti tenké vrstvy mazu na vlasech a vlasové pokožce u kořínků. Problém mastných vlasů je vždy spojen s nerovnováhou mazových žláz, které produkují nadměrné množství přirozeného mazového sekretu.

Kožní maz je přírodní matná látka, která vlasovou pokožku chrání před znečištěním a poškozením okolními agresivními vlivy. Nicméně, pokud je kožního mazu už nadbytkem, stává se spíše zátěží, než pomocníkem.

Působením gravitačních sil se maz z vlasové pokožky díky vzájemnému tření postupně dostává z vlasové pokožky, až ke konečkům vlasů a zanechá vlasy olejově mastné, ochablé a zplihlé.

Příčiny mastných vlasů

Existuje spousta doměněk a příčin příliš mastných vlasů, mezi které patří příliš mnoho stylingových produktů pro konečnou úpravu nebo nesprávný výběr vlasové kosmetiky. Ve skutečnosti se vždy jedná buď o trvalou či dočasnou abnormální činnost mazových žláz.

V závislosti na typu vlasové pokožky, hyperaktivita mazových žláz může způsobit dojem mastných vlasů i pouhých 6 hodin po jejich umytí. Činnost a produkce kožního mazu na vlasové pokožce je velmi individuální a liší se u každého z nás.

Velmi často dochází k záměně mastných vlasů s pouhým jejich zatížením nevhodnou vlasovou kosmetikou. Pro začátek si zkontrolujte produkty, které používáte. V případě většího množství vlasové kosmetiky na olejové bázi dochází k efektu mastných i zplihlých vlasů, i v případě, že činnost mazových žláz je zcela vyvážená. V takovém případě doporučujeme se vyvarovat produktům s obsahem olejů a silikonů.

Frekvence mytí vlasů

Frekvence mytí vlasů je velmi individuální. Normální vlasy lze mýt i každý den. Nicméně příliš častým mytí vlasů vlasová pokožka ztrácí přirozený hydrolipidický film, což podporuje její citlivost a může být spouštěčem hyperaktivity mazových žláz.  V případě mastných vlasů se pokuste prodloužit intervaly mezi jednotlivými mytími vlasů. Vlasová pokožka má tak více času na přirozenou regulaci tvorby kožního mazu.

V případě, že prodloužené intervaly mytí nemají žádný vliv na činnost mazových žláz a k nežádoucímu efektu mastných vlasů dochází každý den, je nutné použít šampón speciálně určený pro mastné vlasy. Šampóny na mastné vlasy obsahují velmi šetrné a aktivní látky, které jsou velmi jemné k vlasové pokožce a jejím cílem je zachování ideální hladiny kožního mazu.

Příčinou jsou časté dotyky vlasů

Již od dob našich babiček a prababiček se vykládá, že časté dotýkání a prohrabávání vlasů prsty je příčinou mastných vlasů. Není tomu tak! Dotyky prstů nezvyšují produkci kožního mazu mazových žláz. Časté dotyky pouze podporují distribuci a šíření kožního mazu z vlasové pokožky do délek a konečků vlasů.  Vlasy tak mohou působit příliš mastně dříve, než je obvyklé.

Zvýšená činnost mazových žláz

Možná si to ani neuvědomujete, ale mytí vlasů příliš teplou až horkou vodou stimuluje tukové žlázy vlasové pokožky. Je žádoucí, aby teplota vody při mytí vlasů byla co nejblíže tělesné teplotě, nebo dokonce o něco málo chladnější.

V každém případě se vyhněte kontaktu kondicionérů, balzámů a masek na vlasy s vlasovou pokožkou a kořínky vlasů. Tyto produkty jsou určeny do délek a na konečky vlasů. Jejich složení a aktivní látky mohou dráždit vlasovou pokožku, ucpávat ji a stimulovat hyperaktivitu mazových žláz.

Suchý šampón

V případě nadměrných problémů s mastnými vlasy, je jistě vaším fanouškem suchý šampón. Suché šampóny se vyrábí v nejrůznějších formách, od pudrů, prášků až po spreje. Aktivní látky obsažené v suchých šampónech absorbují mastnotu z povrchu vlasů a navrací vlasům přirozenou texturu. Ačkoli jsou suché šampóny velkým pomocníkem, neměly by být používány příliš často. Suchý šampón vytváří na vlasové pokožce bariéru, která zabraňuje činnost mazovým žlázám a vlasovým folikulům. Je tedy žádoucí se vyvarovat aplikaci suchého šampónu ke kořínkům vlasů.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..