Velmi dobře jsou známé škodlivé účinky UV záření, které způsobuje předčasné stárnutí, nevzhledné tmavé skvrny nebo dokonce může vést až k děsivé rakovině kůže. Z tohoto důvodu jsou pleťové krémy pro denní použití zpravidla obohaceny o ochranný faktor SPF pro ochranu kůže před UVA a UVB zářením. Nicméně na naši pleť negativně působí i jiné druhy radiace, a to dokonce i v případě, kdy Slunce zapadne. Myslíme tím modré světlo (HEV), které je typické pro monitory počítačů, mobilů, televizí nebo LED osvětlení.

Modré světlo

Modré světlo, někdy také nazývané jako vysoce energetické viditelné světlo (HEV), vytváří modrou část viditelného světla v elektromagnetickém spektru. Nejenže má podobnou schopnost škodit volnými radikály podobně jako UV paprsky, ale zároveň proniká hluboko do kůže. Nejhorší na tom je fakt, že většina opalovacích krémů nemá schopnost blokovat negativní působení modrého světla.

Co modré světlo vyzařuje

V dnešní přetechnizované době je velmi těžké se modrému světlu úplně vyhnout. Modré světlo totiž nejčastěji vyzařují obrazovky elektronických zařízení, jako jsou mobily, tablety, televize, monitory počítačů a notebooků, nebo také poslední dobou pro své nízkoenergetické vlastnosti velmi oblíbené LED žárovky.

Dopady modrého světla na pleť

Vzhledem k tomu, že modré světlo nezpůsobuje mutace DNA stejným způsobem jako UV záření, nemusíme se obávat propuknutí rakoviny kůže. Nicméně modré světlo rozbíjí kolagenová vlákna, elastin a mezibuněčnou hmotu známou jako extracelulární matrix. Modré světlo také zvyšuje riziko vzniku nevzhledným pigmentových skvrn, protože stimuluje tyrosin k produkci melaninu.

Modré světlo podstatně zvyšuje riziko hyperpigmentace kůže, způsobuje ztrátu elasticity kůže, což vede k její povadlosti a k ne příliš mladistvému vzhledu.

Výhody modrého světla

Modré světlo nemá pouze špatné vlivy.  Je velmi dobře zdokumentováno, že expozice  zvyšuje ostražitost, zlepšuje paměť a kognitivní funkce a zlepšuje náladu. Modré světlo se dokonce používá k léčbě depresí, které jsou spojeny se sezónními změnami a výkyvy počasí. Modré světlo také podporuje přirozenou bdělost těla během dne. Vystavení modrému světlu během dne podporujeme zdravý denní rytmus. Modrému světlu bychom se ovšem měli vyhnout pozdě v noci, protože nám může narušit kvalitní spánek a celkově rozhodit Cirkadiánní rytmus (přes den bychom byli ospalí a v noci bdělí).

Modré světlo dokonce pomáhá při léčbě akné způsobené bakterií „Propionibacterium acnes“. Modré světlo dokáže tuto bakterií zabít a zlepšit tak stav aknózní pokožky. Modré světlo je díky svým antibakteriálním účinkům vhodné zkusit pro léčbu kožního problému, který je způsoben bakteriemi nebo infekcemi. O vhodnosti léčby je nutné se předem domluvit s lékařem.

I přes výše uvedené výhody modrého světla je dobré mít stále na paměti, že ač v některých případech může pomoct, tak se stále jedná o záření, které narušuje integritu kožních buněk a vede k předčasnému stárnutí pleti.

Jak se vyhnout poškození pleti modrým světlem

Prakticky je nemožné se úplně vyhnout expozici tohoto záření. Jak jsme ji napsali výše, modré světlo vyzařují téměř všechny elektrospotřebiče vybavené obrazovou. Je téměř nepředstavitelné, že bychom se v dnešní době mohli modrému světlu úplně vyhnout.

Radikální řešení v podobě navlékání světlu nepropustné masky s výřezem na oči a nosní dírky by nejspíše u mnoha z nás neprošlo. Řešením jsou pleťové krémy, které dokáží blokovat negativní působení modrého světla a dokonce dokáží podpořit obnovu pleti již modrým světlem narušenou. Nejdůležitější je ovšem prevence, protože jednou poškozenou pleť  velmi těžko dáváme dohromady i pomocí těch nejlepších krémů.

Ne každý pleťový krém dokáže blokovat modré světlo, a to i v případech, kdy obsahuje nějaký ochranný faktor SPF. Ten dokáže blokovat pouze UV záření. Řešením jsou krémy s vysokým obsahem účinných antioxidantů, které jsou schopné chránit pokožku těla před modrým světlem.  Doporučit vám můžeme denní krém značky Lendan Essential ReLoad, jehož prebiotické a antioxidační složení je přímo uzpůsobeno pro ochranu pokožky obličeje před modrým světlem.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..