Patří žehlička na vlasy mezi vaše nejlepší přátele? Pouhá myšlenka vyjít ze dveří bez vyžehlených vlasů je pro vás noční můrou? Nebojte se, nejste v tom zdaleka sami. Při používání elektrospotřebičů pro konečnou úpravu vlasů je ovšem nezbytné mít na paměti základní pravidla, aby nedošlo k nevratnému poškození vlasů. Mnoho z nás si neuvědomuje, že i sebelepší žehlička na vlasy může mít na vlasy katastrofický dopad, pokud je používána nesprávně či příliš často. Naneštěstí vlasy poškozené vysokými teplotami je možné již pouze ostříhat. V současnosti neexistuje žádná vlasová kosmetika, která by jim navrátila život a krásu.

Corioliss City Style titanová žehlička

Při žehlení vlasů se vlasy dočasně rovnají přejížděním zahřátých žehlících ploch po délce vlasů směrem od kořínků ke konečkům. Působením tepla se vlasová struktura dočasně narovná. Nesprávné a příliš časté žehlení vlasů může způsobit dva základní typy poškození vlasu.  Typ a míra poškození vlasu se odvíjí od mnoha proměnných, např.: zda je či není použit ochranný produkt nebo zda se žehlí vlhké či suché vlasy. Sortiment profesionální vlasové kosmetiky v současnosti již nabízí produkty určené pro ochranu v průběhu samotného žehlení vlasů. Pokud již dojde k poškození nebo spálení vlasů, jediným účinným řešením je návštěva kadeřníka.

Typy poškození

Žehlení suchých vlasů způsobuje radiální a axiální trhliny podél kutikuly vlasu. Díky nimž jsou vlasy oslabené, a tím náchylnější na lámání a třepení konečků. Takovéto poškození je již nevratné a vlasy je třeba nad poškozenými partiemi zastřihnout.

Žehlení mokrých a vlhkých vlasů vede k miniaturním explozím uvnitř vlasového vlákna, které je po přiložení horké žehlící plochy způsobeno náhlým vypařením vody. Nahromaděná pára se snaží z vlasů dostat otevřenou strukturou vlasu, ovšem extrémní teplota žehlící plochy nedovolí vlasovému póru postupné uvolňování páry. V tomto případě si pára prorazí cestu skrz vlas. Jedná se sice o miniaturní puchýřky, které jsou okem pouze těžko viditelné, ovšem poškození vlasového stonku je silné.

Ochrana před poškozením

Jak již bylo řečeno, vlasy poškozené vysokou teplotou není možné obnovit a opravit. V případě, že se žehlení vlasů provádí ohleduplně a zodpovědně, způsobuje pouze minimální škody, které nejsou na první pohled ani patrné.  Zde je několik pravidel, které je třeba při žehlení vlasů mít neustále na paměti:

Nežehlete vlasy každý den. Čím častěji vlasy žehlíte, tím dříve dojde k nevratnému poškození vlasů. Odborníci nedoporučují žehlit vlasy vícekrát než třikrát týdně.

–  Ujistěte se, že vlasy jsou řádně hydratované. Než začnete s žehlením vlasů, vždy si umyjte vlasy hydratačním šampónem a použijte kondicionér, který obnovuje rovnovážnou vlhkost vlasového stonku. Alespoň jedenkrát týdně dopřejte vlasům hloubkovou hydrataci a výživu ve formě intenzivní masky na vlasy.

Když nespěcháte, nevysoušejte vlasy pomocí fénů, ale nechejte vlasy před žehlením přirozeně uschnout. Fénování mokrých vlasů horkým vzduchem zvyšuje lámavost a křehkost vlasu.

Při žehlení vlasů vždy používejte termo – aktivní ochranou vlasovou kosmetiku. Ochranná termo -aktivní kosmetika chrání vlasový stonek před únikem vlhkosti a navíc podporuje vyhlazení vlasového vlákna. Dokonalým uhlazením vlasového vlákna dodáte vlasům poddajnost a zářivý lesk.

Termo aktivní vlasová kosmetika pro ochranu vlasů při žehlení

– Vždy používejte žehličky na vlasy s regulátorem teploty. Levné a nekvalitní žehličky neumožňující regulaci teploty nejsou vhodné pro pravidelné žehlení vlasů. Není nutné žehlit vlasy na maximální provozní teplotu. Optimální teplota pro žehlení vlasů je dána strukturou a typem vlasů. Ideální teplota pro žehlení je:

     – u velmi jemných a oslabených vlasů 120 až 140 °C,

     – u jemných vlasů maximálně 160 °C,

     – u normálních a středně silných vlasů do 180 °C,

     – u silných a hrubých vlasů až 200  °C.

– Používejte výhradně titanové nebo keramicko – turmalínové žehličky. Extrémně hladký povrch titanových žehlících ploch zaručuje lepší skluznost po vlasu. Nedochází k nadměrného tření povrchu vlasu o žehlící plochy, jako je tomu u keramických žehliček. Titan je výhodný zejména v případech, kdy k ochraně vlasového vlákna před spálením používáte stylingové produkty, tj. krémy, tužidla, gely spreje, tzv. tekuté žehličky. Na titanu se tyto přípravky zpravidla nepřipalují, případné nečistoty se snadno odstraňují vlhkým hadříkem. Nikdy nepoužívejte žehlící plochy z hliníku z důvodu nerovnoměrného šíření tepla po ploše žehličky.

Corioliss City Style titanová žehlička

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..