Chlor je do bazénů přidáván jako velmi účinný desinfekční prostředek likvidující bakterie a choroboplodné zárodky. Jen málokdo z nás by se rád koupil v bazénu plného zelného slizu. Krátkodobé vystavení vlasů účinkům chlóru nemá žádný negativní vliv na samotné vlasy ani vlasovou pokožku. Problémy mohou nastat dlouhodobým a pravidelným máčením vlasů v chlorované vodě.
Pravidelné namáčení a působení chlóru na vlasovou strukturu a pokožku může způsobit nevratné následky. Chlor jako desinfekční prostředek se používá k rozkladu a odstranění nečist, oleje a bakterií. Mazové žlázy ústící do vlasových folikul, či přímo na vlasovou pokožku, produkují kožní maz (sebum), který vytváří přirozenou ochranu vlasů a vlasové pokožky. Tenká neviditelná vrstva kožního mazu chrání vlasy a vlasovou pokožku před poškozením okolními negativními vlivy. Pravidelný kontakt chloru z vlasy rozpouští přirozenou ochrannou bariéru, čímž může docházet ke ztrátě vlhkosti z vlasu. Charakteristickou vlastností vlasů s dlouhodobějším kontaktem chlóru je jejich zvýšená pórovitost a drnost. Aby se zabránilo nevratnému poškození vlasů je nutné vždy myslet na patřičnou prevenci.
Chlor barví blond vlasy na zeleno
Je velmi častým omylem a domněnkou, že právě chlor barví blond vlasy nazeleno. Ve skutečnosti mohou za zelené tóny vlasů oxidované molekuly kovů přítomné ve vodě. Tyto oxidované kovy se vážou na proteiny vlasového stonku, čímž přejímají jejich barvu. Nejčastějším oxidovaným kovem v bazénech je měď, která má právě zeleno-žlutou barvu. Samotná přítomnost chloru nemá tudíž žádný vliv na zelenání vlasů. Nicméně právě chlor je přímo zodpovědný za oxidací kovů. Zeleným odstínům předejte včasným opláchnutím vlasů ihned po opuštění bazénu.
Chlor! Riziko pro vlasy
Vlasy s pravidelným kontaktem chloru jsou vystaveny podstatně vyššímu riziku poškození. Níže uvedené typy vlasů vyžadují opravdu patřičnou péči a prevenci. Nejvíce náchylné na poškození jsou následující typy vlasů:
– barvené vlasy, především blond a bílé odstíny vlasů,
– melírované vlasy, především blond a bílé odstíny vlasů,
– suché vlasy,
– jemné a řídké vlasy,
– porézní vlasy
– poškozené vlasy častým chemických či technickým ošetřením.
Prevence a ochrana vlasů před poškozením
Existuje několik věcí, kterým můžeme před a hned po koupání zabránit poškození krásy vlasů vlivem chloru. Před samotným vstupem do bazénu opláchnete vlasy čistou vodou z vodovodu. Vlasy připomínají houbovitý materiál, který absorbuje velké množství vody. Nasycení vlasů čistou vodou z minimální koncentraci chloru již vlasy nejsou následně schopny absorbovat chlorovanou vodu v bazénu.
Dalším možností, jak ochránit vlasy je nošení koupací čepic. Především u závodních plavců, by koupací čepice měli být nutností, neboť se v chlorované vodě pohybují pravidelně téměř každý den. Před nasazením samotné čepice je vhodné vlasy opět nasytit čistou vodou. Popřípadě ještě natřít malým množstvím bez-oplachového kondicionéru.
Oplachujte, oplachujte a do třetice důkladně oplachujte. Okamžitě po opuštění bazénu je nutné z vlasů opláchnout veškeré zbytky chlorované vody. Důkladnou sprchou z vlasů odstraníte veškeré chemikálie a nečistoty, které se uchytily na povrchu vlasu během koupání.
Nejlepším způsobem, jak se zbavit chloru z vlasů je umytí vlasů šampónem. Současní výrobci vlasové kosmetiky myslí také na plavce a představili nový koncept šampónů určených přímo pro ně. Téměř na každém rohu jsou k dostání tzv. čistící šampóny, které dokáží perfektně odstranit veškeré zbytky chloru z vlasů a vlasové pokožky.
Po odstranění veškerých nečistot a chloru je nutné vlasům dopřát dostatek výživy a hydratace. Bez dostatečného přísunu živina hydratačních složek ztrácí vlasy svou přirozenou vitalitu a půvab. Hydratační balzámy a masky napomáhají regeneraci vlasů a chrání jej před dehydratací a třepením konečků. Extra výhodné je použití bez-oplachových, tzv.leave-in kondicionérů.
Regenerace vlasů zničených chlórem
Poškozené vlasy působením chloru jistě poznáte. Vlasy budou velmi suché, porézní, na dotek drsné. Taktéž krepatost, především v oblasti konečků, je typická pro zničené vlasy chlorovanou vodou. Vlasy budou připomínat nevzhlednou slámu, budou nepoddajné a velmi snadno se zacuchají.Následující tipy Vám pomůžou oživit vlasy zničené chlórem.
Poraďte se se svým kadeřníkem. V případě, že vlasy jsou vážně poškozené chlorem, svěřte se do rukou profesionála. Zkušený kadeřník rozpozná míru poškození a doporučí vhodné ošetření a péči. Přinejmenším zkrátí roztřepené a nejvíce poškozené konce. Roztřepené, suché a drsné konečky vlasů je již nemožné opravit a jejich ostříhání je jedinou možností na cestě k opětovným hebkým a lesklým vlasů.
Důkladně vlasy vyčistěte. Při poškození vlasů chlorem je velmi pravděpodobní, že se chlor usadil na vlasech, které nadměrně zatěžuje. Vyzkoušejte objasňující, tzv. čistící šampón, který vlasům navrátí jejich lehkost. Vyzkoušet můžete také umýt vlasy pomocí jedlé sody.
Zkontrolujte také vlasovou pokožku. Chlor vysušuje nejenom samotné vlasy, ale také vlasovou pokožku. Nadměrná suchost vlasové pokožky se projevuje svěděním a loupáním. Pro ošetření vlasové pokožky je vhodné použít vlasové vody určení pro navrácení pokožky do normalizovaného stavu. Velmi oblíbené jsou placentové ampule, které kromě posílení růstu vlasů, také zlepšují prokrvení vlasové pokožky a regulují činnost mazových žláz.
Hloubková hydratace vlasů. O každodenním používání kondicionéru není nutné se zmiňovat. Kondicionér usnadňuje především rozčesávání a dodá vlasům poddajnost. Jednou za týden je nutné vlasům dopřát hloubkově hydratační a vyživující péči. Intenzivní hloubková vlasová maska doplní vlasům potřebné proteiny. napomáhá obnově a navrací vlasům ztracenou sílu.
Buďte trpěliví. Nechejte vlasům dostatek času na regeneraci a nápravu škod způsobených chlorem.
Leave a Reply