Heřmánek pravý, lidově známý jako heřmánek či rumánek, je drobná jednoletá hojně rozšířená bylina charakteristická svými drobnými bílými okvětními lístky. Charakteristické nasládlé aroma připomínající vůni jablek navozuje pocit uklidnění a pohody. Pro svůj vysoký obsah silic, terpenů, flavonoidů a dalších blahodárných složek se již již od nepaměti využívá v kosmetice a léčitelství.
Heřmánek pravý
Heřmánek pravý, latinsky Matricaria recutita, je kvetoucí rostlina příbuzná sedmikrásce. Heřmánek pravý je taktéž někdy označovaný jako heřmánek maďarský. Heřmánek pocházející z Asie a Evropy se běžně používá při terapiích. Heřmánek je jednoletá bylina dorůstající do výšky až 50 cm s velkým množstvím drobných kvítků. Esenciální olej z heřmánku se používá již více než 2000 let při léčbě stavů jako je nervová úzkost či nespavost. Sasové tuto bylinu považovali za posvátnou. Esenciální olej se získává z čerstvě usušených bílých květů rostliny. Heřmánek se také velmi často používá při léčbě kožních problémů, zejména pak pro uklidnění podrážděné pokožky. Kromě heřmánku pravého rozlišujeme také heřmánek římský, který je značně nižší a květy nemají charakteristickou heřmánkovou vůni.
Blahodárné účinky heřmánku
Bylina, stejně jako éterický olej získaný z jejich květů, je důležitou součástí přírodních kosmetických produktů, výroby bylinných mýdel a aromaterapie. Díky svým mimořádným a všestranným účinkům je heřmánek velmi často používán při domácím ošetření a léčbě. Pro své předkládané léčebné účinky se používá při léčbě problémů nervové soustavy či trávícího systému. Heřmánek obsahuje celou řadu složek, které působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jednou z nich je modrý chamazulen, který je známý především pro významnou podporu regeneraci živých tkání. Protizánětlivý účinek silic aplikovaný lokálně podporuje a urychluje regeneraci kůže. Kožní oplachy a koupele heřmánkovým čajem uklidňuje kožní záněty, stejně jako bakteriální onemocnění kůže. Květy heřmánku se také v lidové medicíně přikládají na ekzémem postižené oblasti. Esenciální olej z heřmánku se pro svou nasládlou ovocnou vůni používá při aromaterapiích, neboť podporuje mentální, emocionální a fyzickou pohodu jedince. Esenciální olej z heřmánku navozuje zdravý spánek u lidí trpících nespavostí a uvolňuje napětí, zmírňuje deprese a migrény.
Péče o vlasy s heřmánkem
Heřmánkové oplachy se taky používají ve vlasové péči. Vhodné jsou především pro blond a světlé vlasy. Heřmánkový oplach mírně zesvětluje odstín vlasů. Účinek bude ještě intenzivnější, pokud do heřmánkového oplachu přidáte citrónovou šťávu.
Vlasová kosmetika s heřmánkem
Heřmánkový olej má silné antiseptické vlastnosti – kontroluje a zabraňuje růstu bakterií a dalších mikroorganismů v organismu. Díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a antiseptickým účinkům jej můžeme nalézt ve vlasové kosmetice určené převážně pro péči o citlivou a podrážděnou vlasovou pokožku. Na obalech vlasové kosmetiky je většinou skrytý pod ingrediencí „Chamomila (Matricaria) Recutita flower extract“. Esenciální olej z heřmánku chrání vlasy před nepříznivými agresivními vlivy. Heřmánkový olej je vhodný zejména při léčbě problémů s mastnými vlasy a výskytem mastných lupů.
Domácí heřmánkový oplach na vlasy
Domácí heřmánkový olej
Domácí heřmánkový olej si připravíte velmi snadno. Sušené květy heřmánku vložte do láhve a zalijte olivovým olejem. Nádobu řádně uzavřete a nechejte dva týdny odstát při pokojové teplotě. Poté přeceďte a skladujte v chladnu a temnu. Takto připravený olej můžete používat místo tělového krému. Olej vetřete po osprchování do ještě vlhké pokožky.
Leave a Reply