Heřmánek pravý, lidově známý jako heřmánek či rumánek, je drobná jednoletá hojně rozšířená bylina charakteristická svými drobnými bílými okvětními lístky. Charakteristické nasládlé aroma připomínající vůni jablek navozuje pocit uklidnění a pohody. Pro svůj vysoký obsah silic, terpenů, flavonoidů a dalších blahodárných složek se již již od nepaměti využívá v kosmetice a léčitelství. 

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý, latinsky Matricaria recutita, je kvetoucí rostlina příbuzná sedmikrásce. Heřmánek pravý je taktéž někdy označovaný jako heřmánek maďarský. Heřmánek pocházející z Asie a Evropy se běžně používá při terapiích. Heřmánek je jednoletá bylina dorůstající do výšky až 50 cm s velkým množstvím drobných kvítků. Esenciální olej z heřmánku se používá již více než 2000 let při léčbě stavů jako je nervová úzkost či nespavost. Sasové tuto bylinu považovali za posvátnou. Esenciální olej se získává z čerstvě usušených bílých květů rostliny. Heřmánek se také velmi často používá při léčbě kožních problémů, zejména pak pro uklidnění podrážděné pokožky. Kromě heřmánku pravého rozlišujeme také heřmánek římský, který je značně nižší a květy nemají charakteristickou heřmánkovou vůni.

Heřmánek a vlasy

Blahodárné účinky heřmánku

Bylina, stejně jako éterický olej získaný z jejich květů, je důležitou součástí přírodních kosmetických produktů, výroby bylinných mýdel a aromaterapie. Díky svým mimořádným a všestranným účinkům je heřmánek velmi často používán při domácím ošetření a léčbě. Pro své předkládané léčebné účinky se používá při léčbě problémů nervové soustavy či trávícího systému. Heřmánek obsahuje celou řadu složek, které působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jednou z nich je modrý chamazulen, který je známý především pro významnou podporu regeneraci živých tkání. Protizánětlivý účinek silic aplikovaný lokálně podporuje a urychluje regeneraci kůže. Kožní oplachy a koupele heřmánkovým čajem uklidňuje kožní záněty, stejně jako bakteriální onemocnění kůže. Květy heřmánku se také v lidové medicíně přikládají na ekzémem postižené oblasti. Esenciální olej z heřmánku se pro svou nasládlou ovocnou vůni používá při aromaterapiích, neboť podporuje mentální, emocionální a fyzickou pohodu jedince. Esenciální olej z heřmánku navozuje zdravý spánek u lidí trpících nespavostí a uvolňuje napětí, zmírňuje deprese a migrény.

Péče o vlasy s heřmánkem

Heřmánkové oplachy se taky používají ve vlasové péči. Vhodné jsou především pro blond a světlé vlasy. Heřmánkový oplach mírně zesvětluje odstín vlasů. Účinek bude ještě intenzivnější, pokud do heřmánkového oplachu přidáte citrónovou šťávu.

Heřmínek a vlasy 2

Vlasová kosmetika s heřmánkem

Heřmánkový olej má silné antiseptické vlastnosti – kontroluje a zabraňuje růstu bakterií a dalších mikroorganismů v organismu. Díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a antiseptickým účinkům jej můžeme nalézt ve vlasové kosmetice určené převážně pro péči o citlivou a podrážděnou vlasovou pokožku. Na obalech vlasové kosmetiky je většinou skrytý pod ingrediencí „Chamomila (Matricaria) Recutita flower extract“. Esenciální olej z heřmánku chrání vlasy před nepříznivými agresivními vlivy. Heřmánkový olej je vhodný zejména při léčbě problémů s mastnými vlasy a výskytem mastných lupů.

Domácí heřmánkový oplach na vlasy

Heřmánkový oplach připravíme tak, že 2 polévkové lžíce usušených květů heřmánku zalijeme horkou vodou a necháme 15 minut odstát. Poté směs přecedíme. Vlasy nejprve umyjeme šampónem a poté přelijeme heřmánkovým výluhem. Poté už vlasy neoplachujeme.
Heřmánkový výluh můžeme použít také na pokožku. Vatový tampón navlhčíme v heřmánkovém výluhu a přiložíme na pokožku obličeje. Heřmánek je protizánětlivý a hojivý, pomáhá zejména k urychlení hojení problematické pleti s pupínky. Heřmánek pleť i vlasy rozzáří.

Domácí heřmánkový olej

Domácí heřmánkový olej si připravíte velmi snadno. Sušené květy heřmánku vložte do láhve a zalijte olivovým olejem. Nádobu řádně uzavřete a nechejte dva týdny odstát při pokojové teplotě. Poté přeceďte a skladujte v chladnu a temnu. Takto připravený olej můžete používat místo tělového krému. Olej vetřete po osprchování do ještě vlhké pokožky.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..