Granátové jablko je považováno za ovoce bohů. Taktéž je již od pradávné historie považováno za symbol plodnosti, díky svému kulatému tvaru, výrazné karmínové barvě a velkému množství semen. Známky jeho nedozírné oblíbenosti byly objeveny již v papyrusech pocházejících ze starodávného Egypta. 

GranátovéJablko

Co je granátové jablko?

Granátové jablko je ovoce ze stromů granátovníku. Granátovník je keřovitý strom původem z Blízkého Východu a Afriky. Dnes se již pěstuje téměř po celém světe, v místech s obdobným subtropickým klimatem. Velké plantáže granátovníků můžeme najít také v Kalifornii. Většina druhů granátovníků neroste příliš do výšky, ale zůstává u země. Výjimečně může dorůstat do výšky až 15 metrů. Stáří původních granátovníků se odhaduje na stovky let, nicméně plodnost stromů se po několika desítkách let téměř zastavuje.

Granátové jablko je plod asi o velikosti pomeranče s oranžovou kůrou, která v době zrání postupně intenzivně červená. Uvnitř granátového jablka nalezneme velké množství zrn a jadérek, ze kterých je lisován blahodárný extrakt. Tento extrakt z granátového  jablka je hojně  využíván nejen v kosmetickém, ale také v potravinářském průmyslu.

Granátové jablko obsahuje přes 70 % vody. Dále obsahuje stopové množství minerálů jako je vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík a sodík. Kromě stopových minerálů jsou také zastoupeny skupiny vitamínů B a C. Taktéž malá koncentrace vitamínu A. Z ovocných kyselin obsahuje kyselinu citrónovou.

Kromě lahodné jemně nakyslé chuti jsou granátové jablka oblíbeny zejména z důvodu vysokého obsahu antioxidantů. Granátové jablko obsahuje několikanásobně více antioxidantů než pomeranče či borůvky. Antioxidanty chrání buňky před škodlivými vlivy volných radikálů.

V laboratorních testech byly v extraktu z granátového jablka pozorovány antivirové, antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Extrakty z granátového jablka jsou bohatým zdrojem polyfenolů, přírodních chemických látek, které poskytuji plodům chuť a barvu. Polyfenoly jsou antioxidanty, látky chránící buňky před poškozením a oxidací. Granátové jablko je bohatým zdrojem na vitamín C. Obsah vitamínu C z jednoho granátového jablka je přibližně 40 % doporučené denní dávky.  Kromě extraktu ze samotných plodů, se používají také květy, kůra a dokonce i kořeny granátovníků.

Výzkumy prokázaly, že kromě extraktu z plodů granátového jablka, také květy a dokonce i kůra a kořene granátovníků obsahují enormně silné antioxidanty. Mimo jiné eliminují projevy poškození způsobené  Sluncem (UVA a UVB) zářením, podporují regeneraci a stimulují tvorbu kolagenu v pokožce. Granátové jablko je bohatým zdrojem konjugované mastných kyselin (Punicic acid) a sloučenin polyfenolů, což podporuje antioxidační účinky proti volným radikálům. Výtažky z granátového jablka jsou v boji proti volným radikálům mnohem účinnější, než například zelený čaj nebo červené víno.

Studie provedená v roce 2005 prokázala, že extrakt z granátového jablka poskytuje již výše zmíněnou okamžitou antioxidační ochranu, ale taktéž podporuje zachování hladiny antioxidačních složek v živém organismu po dlouhou dobu. Přítomná kyselina ellagová podporuje produkci glutathionu, který zabraňuje peroxidace lipidů a působí jako enzym deaktivující volné radikály. Kyselina ellagová posiluje buněčnou membránu, čímž jsou buňky méně náchylné na poškození volnými radikály. Zároveň působí jako prevence před ztrátou vlhkosti. Nicméně silné antioxidační účinky jsou jen jedním z mnoha pozitivních účinků granátového jablka. Extrakt z granátového jablka aplikovaný lokálně nebo užíván vnitřně působí jako výborná prevence a chrání pokožku před poškozením Sluncem. Přítomná kyselina ellagová snižuje příznaky úpalu.

Vlasová kosmetika s granátovým jablkem

Jak již bylo zmíněno výše, extrakty z granátového jablka pomáhají neutralizovat škodlivé účinky volných radikálů díky vysokému obsahu polyfenolů s antioxidačním účinkem. Extrakt z granátového jablka je také velice bohatý na přirozeně se vyskytující ovocné kyseliny. Ovocné kyseliny podporují uzavření kutikuly vlasu, čímž zvýrazní jejich lesk. Extrakt z granátového jablka je velmi často přidáván do vlasové kosmetiky pro barvené vlasy. Kromě zářivého lesku, také uzavření kutikuly vlasu napomáhá zafixovat barevný pigment ve vlasech a udržet tak záři a intenzitu barvených vlasů po dlouhou dobu.

Vlasoví kosmetika Alea Coloreados pro barvené vlasy

Olej z granátového jablka vyživuje, hydratuje a zlepšuje pružnost vlasů. Taktéž je vhodný při léčbě lupénky, lupovitosti či suché vlasové pokožky.  Granátové jablko díky vysokému obsahu minerálů a stopových prvků dodá vlasům i vlasové pokožce vitalitu a energii. Výtažek z granátového jablka je také velmi často přidáván do šampónů a balzámů pro každodenní použití neboť poskytuje mladistvý vzhled a svěžest.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..