Borůvky patří mezi potraviny plné vitamínů a antioxidantů, které napomáhají organismus udržovat fit a plný energie. Účinné antioxidanty obsažené v borůvkách zabraňují tvorbě volných radikálů, které způsobují stárnutí a rozpad buněk. Kosmetika obsahující extrakty z borůvek má regenerační a hydratační vlastnosti. Borůvky urychlují hojení a napomáhají odstraňovat kosmetické nedostatky pokožky a vlasů.

 Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus L.) je malý keř rostoucí v podhorských vřesovitých oblastech po celé střední a severní Evropě. Borůvčí roste v nekontaminovaných a neznečištěných oblastech lesů, kde velmi často tvoří  kompaktní porosty. Borůvky jsou malé černomodré až nafialovělé  plody, nejčastěji velikosti hrášku.

Léčivé účinky borůvek jsou již využívány po dlouhou dobu. V historii se používaly k léčbě různorodých zdravotních problémů, od ledvinových kamenů až po léčbu břišního tyfu. Během 2. světové války britští piloti zaznamenali, že po použití borůvek se jim výrazně zlepšuje schopnost nočního vidění. I současné moderní trendy podporují využití borůvek v léčivém a kosmetickém průmyslu.

Borůvky

Borůvky obsahují tzv. anthocyanosidy, které patří mezi vysoce účinné antioxidanty posilující krevní cévy a kapilární stěny, stabilizují kolagenní tkáně a snižující cholesterol.  Anthocyanosidy podporují pružnost červených krvinek. Mimo jiné jsou anthocyanosidy součástí sítnice očí, kde pomáhají zlepšovat a regenerovat unavené oči. Navíc zlepšují ostrost zraku za tmy. Borůvky se pro své antioxidační účinky využívají proti stárnutí kolagenových tkání. Samotné antioxidanty jsou v borůvkách přímo obaleny vitamínem A, vitamínem C a vitamíny skupiny B. Borůvky dále obsahují třísloviny, karotenoidy, ovocné cukry, stopové prvky jako je hořčík, draslík, mangan, železo, měď a zinek. Pravidelná konzumace těchto malých fialových bobulí má neskutečné výhody na pleť. Borůvky podporují mladistvý vzhled pleti a rozzáří ji.

Komplex vitamínů skupiny B obsažený v borůvkách podporuje růst vlasů. Borůvky podporují okysličení a prokrvení vlasové pokožky, čímž stimulují rychlejší růst vlasů.  Díky účinkům snižující cholesterol v krvi uvolňují stres, který zastavuje vlasový růst. Díky vysokému obsahu antokyanů jsou velmi často přidávány do šampónů na podporu růstu. Antokyany povzbuzují vlasový folikul a urychlují růst nových vlasů.

Borůvky

Olej lisovaný z plodů borůvek (OMEGABLUE® nebo Vaccinium myrtyllus seed oil) v kosmetickém průmyslu využívá léčivé a blahodárné účinky borůvek ověřených již několik století. Olej získaný z plodů borůvek  má lokální uklidňující účinek pro citlivou pokožku a napomáhá restrukturalizaci vlasů. Borůvkový olej zklidňuje, zlepšuje hydrataci a integritu pokožky a vlasů. Díky obsahu esenciálních mastných kyselin vytváří na povrchu pokožky a vlasů ochrannou, ale velmi jemnou a na dotek hedvábnou bariéru, která chrání před vnějšími vlivy. Pro své účinky je ideální přísadou do kosmetiky určenou pro péči o pleť i vlasy. Je využíván při dehydrataci, podráždění, odlupování a kožních problémech způsobených poškozením přirozené lipidové bariéry.

Borůvkový extrakt obsažený v celé řadě kosmetických produktů péče o vlasy pomáhá chránit barvené vlasy před vyblednutím a eliminuje škody způsobené Sluncem, smogem, mořskou či chlorovanou vodou. Extrakt z plodů borůvek je obsažen v celé řadě šampónů, balzámů či masek určených pro péči o barvené vlasy. Ve stylingových produktech jako jsou modelační pasty či vlasové vosky podporuje hydrataci a chrání před svěděním vlasové pokožky.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..