Do It Yourself (DIY) je nesmírně oblíbená technika a již se téměř stala nedílnou součástí naší moderní kultury. Výroba DIY vlasové kosmetiky je velmi snadná, rychlá, levná a především velmi účinná. Podomácku připravené vlasová kosmetika vychází především z tradic našich předků. Níže najdete základní informace o surovinách, které jsou ideální pro výrobu DIY vlasové kosmetiky. Většinu z nich máte běžně ve své kuchyni.
DIY vlasová kosmetika je tou nejčistším, nejekologičtější a nejzdravější, co můžeme vlasům a vlasové pokožce dopřát.
Nesmírnou výhodou podomácku připravené kosmetiky je fakt, že máte pod kontrolou všechny suroviny. Zbytečně teda nepřidáváte do kosmetiky průmyslově vyráběné chemické složky, které jsou nedílnou součástí komerční vlasové kosmetiky. Takto si můžete připravit vlasovou péči bez obsahu suflátů, silikonů, parabenů, alkoholu, barviv a dalších kontroverzních látek. DIY vlasová kosmetika je tou nejčistším, nejekologičtější a nejzdravější, co můžeme vlasům a vlasové pokožce dopřát.
Klíčové suroviny pro DIY péči na vlasy
Pokud jste Mezi základní suroviny pro domácí péči o vlasy patří především vejce, kvalitní olivový olej, mléčné proteiny obsažené v jogurtu nebo mléce, med a citrónová šťáva.
Vejce
Syrová vejce patří na samotný vrchol surovin, které jsou vhodné pro domácí péči o vlasy. Díky vysokému obsahu tuků a bílkovin je žloutek výborný pro přirozenou hydrataci. Oproti tomu bílek obsahuje bakterie rozkládající enzymy, čímž odstraňuje přebytečný kožní maz (sebum). Proteiny obsažené ve vejcích vyživují vlasové kořínky a podporují jejich růst. Mastné kyseliny dodají vlasům přirozený lesklý vzhled. Vápník podporuje růst vlasů a zajišťuje správné vstřebávání vitamínu D, který zabraňuje padání vlasů. Vitamín A posiluje odolnost vlasů před poškozením. V případě normálních vlasů můžete používat celé vejce. U mastných vlasů je vhodné používat pouze bílek a naopak u suchých vlasů vyžadující hydrataci použijte jenom žloutek.
Extra panenský olivový olej
Olivový olej proniká přes kutikulu do hloubky vlasového stonku a přináší vlasům hydrataci a výživu. Vlasy budou o poznání hladší a lesklejší. Olivový olej má také silné protizánětlivé účinky, které posilují vlasovou pokožku a chrání před vznikem lupů. Extra panenský olivový olej je bohatý na mono nenasycené mastné kyseliny, vitamín E a antioxidanty. Olivový olej neobsahuje žádné složky, které by byly považovány za alergeny a je tak vhodný i pro velmi citlivé jedince.
Med
Med je patří mezi takzvané přírodní humektanty, tj. látky, které jsou schopny na sebe vázat vlhkost a chránit před dehydratací a ztrátou přirozené vlhkosti z vlasové struktury. Díky svým hydratačním účinkům působí jako přirozený kondicionér. Med má takové velmi silné nutriční a léčivé účinky. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů budou vlasy hebčí a lesklejší na pohled. Studie taktéž prokázaly antioxidační a antibakteriální účinky mohou být využity pro udržení vlasové pokožky v dobrém vitálním stavu.
Citronová šťáva
Citrónová šťáva představuje výborný způsob mírného zesvětlení světle hnědých a blond vlasů. Navíc účinně rozpouští přebytečnou mastnotu ve vlasech a na vlasové pokožce. Je proto ideální při problémech s nadměrnou činností mazových žláz. Citróny mají adstringentní účinek, tj. uzavírají a stahují póry, čímž, se sníží množství kožního mazu pronikající pokožkou. Díky svému kyselému pH uzavírá kutikulu vlasu a vlasům dodává oslnivý a zářivý lesk.
Další suroviny pro DIY péči na vlasy
Mezi další, ale velmi oblíbené přísady používané pro výrobu domácí vlasové péče patří mléko, jogurty, tvaroh, majonéza, kvasnice, jablečný ocet, kokosové mléko a olej, banán, avokádo, pivo a a spousta dalších. Není třeba bát se experimentovat a zkoušet.
Mléčné proteiny
Mléčné proteiny jsou nezbytné pro růst vlasů a obnovu vlasového vlákna. V mléčných produktech jsou obsaženy dva základní proteiny – kasein a syrovátka, jež mohou mít pro vlasy blahodárné účinky. Nedostatečný přísun mléčných bílkovin zastavuje růstovou fázi (anagenní fáze) vlasů a způsobuje ztenčování vlasového vlákna. Vlasy v případě nedostatečné výživy v podobě mléčných proteinů vysychají, až se nakonec ulomí nebo vypadnou. V kosmetickém průmyslu vlasových přípravků se můžeme setkat s hydrolyzovaným mléčným proteinem. Vlasová kosmetika s obsahem mléčného proteinu je považována za luxus, protože při pravidelném používání „mléčných přípravků“ je záruka zlepšení stavu vlasů.
Jablečný ocet
Jablečný ocet je výbornou náhradou za kondicionér, neboť usnadňuje rozčesávání vlasů, díky svému kyselému pH navrací přirozené pH vlasové pokožky a uvolňuje vlasové folikuly. Také neutralizuje zbytky šampónu či mýdla. Lžíci jablečného octa smíchejte v šálku vodu. Směs následně aplikujte ke kořínkům vlasů a jemně rozetřete i do délek. Vlasy budou hebké a jemné na dotek.
Kvasnice
Pivovarské kvasnice obsahují až 17 typů vitamínů, 14 minerálů a 16 aminokyselin včetně esenciálních aminokyseliny, které jsou biologicky velmi ceněné aktivní látkou nezbytnou pro zdraví a krásu vlasů. Kvasnice posilují vitalitu a navrací vlasové pokožce i vlasů, sílu. Vlasová kůra z droždí osvěžuje a oživuje vlasy a podporuje růst zdravých a krásných vlasů.
Káva
Také káva může být pro vlasy prospěšná. Kofein krátkodobě zvyšuje krevní oběh, čímž zvyšuje prokrvení vlasové pokožky. Dobré prokrvení vlasové pokožky zvyšuje přísun výživných látek a podporuje růst vlasů. Přímou masáží vlasové pokožky pomocí kávy, obsažený kofein stimuluje přímo vlasové folikuly a urychluje růst vlasů.
Kokosové mléko
Kokosové mléko obsahuje vysoké procento tuku, vitamínů, stopové prvky a kyseliny listové, které podporuje krevní oběh. Obsažený vitamín E působí jako silný antioxidant, který zabraňuje předčasné degradaci buněk vlasové struktury. Kokosové mléko hydratuje a posiluje vlasovou strukturu. Ovšem pouze u barvených vlasů, svými účinky může podporovat stahování barvy barvených vlasů.
Banán
Banány jsou velmi bohatým zdrojem vitamínů A,E a C a draslíku. Zajištění dostatečného přísunu vitamínů a minerálů je nezbytný pro zdravý růst silných vlasů. Stejně jako každé jiné ovoce i banány obsahují přírodní oleje a sacharidy. Všechny tyhle složky jsou nezbytné pro přirozenou pružnost vlasů a ochranu vlasů před třepením konečků vlasů. Banánová maska a je vhodná pro suché poškozené vlasy, které trápí neustálé třepení konečků vlasů. Banánová maska vlasy regeneruje a hloubkově vyživuje. Navíc dodá vlasům zářivý lesk.
Henna
Šťáva z okurek
Okurková šťáva je velmi bohatá na křemík, síru a také vitamín A. Mimo jiné také obsahuje alkalické minerály, mangan, draslík, hořčík a chlorofyl. Díky vysokému obsahu aktivních látek je okurková šťáva vhodná pro podporu růstu vlasů a zastavení jejich vypadávání.Díky vysokému obsahu zásaditých minerálů má také silné anti-zánětlivé účinky. Dobře rozmixované okurky je vhodné používat jako DIY kondicionér po mytí vlasů. Okurkový kondicionér dodá vlasům sílu, poddajnost a zářivý lesk.
Avokádo
Domácí maska na vlasy z avokáda, olivového oleje a medu zanechá vlasy lesklé a jemné. Maska je vhodná pro suché, poškozené, barvené vlasy a vlasy, které jsou vystavovány nadměrnému slunečnímu záření. Maska na vlasy z avokáda doplní vlasům a vlasové pokožce potřebné živiny a dostatečně je hydratuje. Vlasy budou zářivě lesklé, elastické a hebké i bez použití drahých kondicionérů. Avokádo je zdrojem bílkovin, široké škály vitamín a minerálů jako je například měď či draslík. Vitamíny A, E a C jsou velmi silné oxidanty, které podporují regeneraci buněk a zastavují jejich stárnutí.
Pivo
Pivo se vyrábí ze surovin, které obsahuje proteiny podporující obnovu vlasů. Díky dvou základním složkám, sladu a chmelu, je pivo bohaté na vitamín B, měď, fosfor, hořčík a železo. Pivo se používá k obnově vlasů poškozených chemickým ošetřením, sluncem a znečištěním životního prostředí. Cukry obsažené v pivu napomáhají uzavírat kutikulu vlasu a navrací vlasům zářivý lesk. Velmi oblíbený je pivní oplach po klasickém mytí vlasům šampónem.
Esenciální vonné oleje
Esenciální oleje jsou vysoce ceněné koncentrované rostlinné esence. Působeném tepla se z esenciálních olejů postupně uvolňují vonné látky, které se rozprostírají po prostoru. Silice prostor provoní a zároveň pohlcují okolní pachy. V případě aplikace na pokožku uvolňují, regenerují a stimulují. Velmi oblíbený je levandulový či citrusový esenciální olej.
Leave a Reply