Sea Salt neboli solný sprej pro vytvoření plážových vln si v posledních letech vysloužil nečekanou popularitu oblibu. Již pouhými pár střiky vykouzlíte nedbalé plážové vlny i v situacích, kdy zrovna nejste u moře Nicméně je nutné pamatovat, že mořská sůl obsažená v solném spreji vytahuje z vlasů nejen přebytečnou mastnotu, ale také vlhkost. Při nešetrné a příliš časté péči může vlasy naopak nadměrně vysušit.
Téměř každý z výrobců profesionální vlasové kosmetiky má ve svém sortimentu solný sprej. Solnou mlhu, jak je někdy solný sprej přezdíván, je možné zakoupit v každém renovovaném kadeřnickém salónu nebo internetovém obchodě s vlasovou kosmetikou. V případě, že se Vám nechce vyrábět vlastnoruční solný sprej doma, doporučujeme vyzkoušet Cotril Creative Walk Sea Salt. Sprej dodá vlasům okamžitý plážový efekt. Obsažená sůl dodá vlasům texturu díky, které vlasy získají přirozeně vypadající a nedbalé vlny. Minerály obsažené v soli, jako je hořčík, měď, zinek či železo, podporují plnost a objem vlasů.
Sůl nad zlato
Sůl, neboli chlorid sodný, je obecně znám především jako halit. První zmínky o jejím využívání lze vystopovat až 6000 let zpátky do Číny a do Rumunska. Již ve starověkém Egyptě nebo v Peru extrahovali sůl z mořské vody. Sůl byla používané nejen jako přísada do potravin, ale také jako měna. Bez soli se lidský organismus neodejde. Nicméně její přílišný nadbytek může vést k dehydrataci a vysokému krevnímu tlaku.
Mořská sůl je výborná, neboť dodá vlasů texturu, avšak je nutné si uvědomit, že může nadměrně vysušovat. Z toho důvodu je nutné vlasy chránit a především hydratovat při dovolené u moře. Nicméně koncentrace solí v solných sprejích je značně menší než salinita moří. I přesto je vhodné do solného roztoku přidat některou z níže uvedených hydratačních složek.
Základní ingredience
Na výrobu základu DIY solného spreje budeme potřebovat:
– Šálek převařené ještě teplé vody
– 2 až 3 polévkové lžíce mořské soli (možno kombinovat s hořkou solí)
Alternativě můžete k základnímu solnému roztoku také přidat:
– 1 polévkovou lžíci bio kokosového oleje.
– 1 polévkovou lžíci gelu Aloe Vera
– 5 kapek oblíbeného esenciálního oleje
Samotná příprava
Nejprve nechejte ohřát šálek vody. Voda musí být teplá, ne vřelá. Mezitím si připravte nádobu s mechanickým rozstřikovačem o objemu minimálně 300 ml. Do teplé vody pomalu přidávejte mořskou sůl. Sůl se musí úplně rozpustit. Mořskou sůl je možné kombinovat s hořkou solí (síranem hořečnatým). Hořká sůl je ve své podstatě vykrystalizovaný hořčík, který podporuje objem vlasů. Jeho nedostatek má negativní dopad na růst nehtů a vlasů.
Místo teplé vody lze také použít silný vývar z heřmánku nebo černého čaje. Heřmánkový čaj je ideální v případě, pokud chcete vlasy mírně zesvětlit. Černý čaj je naopak vhodný pro tmavé vlasy.
Alternativně můžete do solného roztoku přidat také jednu polévkovou lžíci bio kokosového oleje. Olej je nutné v roztoku řádně promíchat, až do úplného rozpuštění. Také je možné přidat jednu polévkovou lžíci gelu Aloe Vera. Také můžete přidat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje (například levandule, citrón). Vychladlou směs přelijte do nádoby z rozstřikovačem.
Aplikace a použití
Před aplikací vždy nádobou ještě protřepejte. Sprej je možné aplikovat na suché i vlhké vlasy. Nejlepších výsledků dosáhnete při aplikaci na mírně vlhké vlasy. Sea Salt rovnoměrně nastříkejte na vlasy a jemně vmačkejte směrem k vlasové pokožce. Následně vlasy nechejte volně proschnout, popřípadě profoukněte vlasy fénem s difuzérem.
Dobrý den, nějak jsem nepochopila, jak dosáhnu toho, aby se mi ten kokosový olej spojil s tím roztokem a opět nezatuhl. Je známo, že se tento olej rozpouští při 24°C a v bytě mám méně, takže se mi tak musí udělat tvrdá krusta oleje.. Co s tím mohu udělat?