Pažitka pobřežní neboli šnytlík (Allium schoenoprasum) patří mezi jednoděložní rostliny z čeledi amarylkovitých rodu Allium stejně jako cibule, česnek, pórek či šalotka. Pažitka přirozeně roste v Evropě, Asii i v Severní Americe. Pažitka patří mezi silně aromatické cibulové rostliny. Cibulky pažitky rostou ve shlucích u sebe. Z cibulek vyrůstají na jaře duté štíhlé listy o délce až 20 centimetrů. Květy jsou levandulové barvy a tvarem připomínají bambulky.

Silné aroma pažitky je způsobeno především vysokým obsahem sloučenin síry jako jsou alkyl-sulfoxidy a allyl-sulfidy. Obsah sloučenin síry je menší než u česneku či cibule. Listy se hojně používají jako koření v kuchyni. Pro svou mírně štiplavou chuť jsou hojně přidávány jako dochucovadlo do polévek, sendvičů a pokrmů z ryb. Je vhodné se vyhnout tepelné úpravě pažitky, neboť vysoké teploty ničí přítomné aktivní a organizmu prospěšné aktivní látky. Mimo jiné pažitka má také silné repelentní účinky (odpuzuje hmyz). Stejně jako cibule či česnek obsahuje pažitka aktivní složky s blahodárnými účinky na vlasy a vlasovou pokožku. Pažitka je bohatá na flavonoidy, vápník, draslík, hořčík a vitamíny C a B6.

Pažitka napomáhá stimulovat vlasové folikuly a podporuje růst vlasů. Aktivní látky obsažené v pažitce podporují mikrocirkulaci vlasové pokožky, čímž dochází k lepšímu okysličení a výživě vlasových cibulek. Účinné složky také eliminují podráždění a svědění vlasové pokožky. Výsledkem budou plnější vlasy plné zářivého lesku.

Pažitková šťáva na vlasy

DIY Ošetření vlasů proti vypadávání vlasů

Pažitka účinně zastavuje vypadávání vlasů a zároveň posiluje růst nových a jejich plnost. V případě problémů s nadměrným vypadáváním vlasů můžete vyzkoušet pažitkovou šťávu. Čerstvě vymačkanou pažitkovou šťávu aplikujte na vlasovou pokožku a jemně vmasírujte konečky prstů do vlasové pokožky. Následně vlasy přikryjte koupací čepicí či igelitovým sáčkem a nechejte působit 30 až 60 minut. Poté řádně opláchněte. První výsledky by se měly dostavit již po 2 týdnech.

Pažitková šťáva na vlasy

DIY Ošetření pro fádní matné vlasy bez života

V případě, že jsou vlasy matné bez vitality a lesku můžete si připravit domácí pažitko – olejovou masku na vlasy.  Čerstvou pažitku s trochou vody přiveďte k varu a nechejte vřít maximálně 30 sekund. Následně vložte pažitku do studené vody a nechejte odležet 1 až 2 minuty. Poté z pažitky vymačkejte přebytečnou vodu a vlože ji do mixéru. K pažitce přidejte půl šálku extra panenského olivového oleje nebo řepkového oleje. Směs řádně rozmixujte na jemnou kašovitou konzistenci. Poté aplikujte vzniklou pažitkovou kaši na vlasy od kořínků ke konečkům a nechejte působit 30 až 60 minut. Poté vlasy umyjte jako obvykle. Vlasy můžete přikrýt koupací čepicí a masku nechat působit přes noc.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..