Přeslička rolní (Equisetum arvense) je léčivá bylina jejíž historie spadá až do starověkého Říma či Řecka. Přeslička se v tradiční medicíně používala k zastavení krvácení, hojení vředů a otevřených ran a při léčbě tuberkulózy. V medicíně se používala pro své silné diuretické účinky, snižování otoků a zadržování vody v těle. Název vychází z latinského označení Equisetum, což v překladu znamená koňský ocas, neboť právě jemu je přeslička rolní podobná.
Během listování bylinným královstvím velmi často hledáte řešení, které dodá vlasům sílu a zdraví a přitom podpoří jejich růst. V takovém případě bystě měli věnovat patřičnou pozornost právě přesličce rolní.
Přeslička je přímým nástupcem stromů prvohor rostoucích už před více než 400 milióny let. Přeslička je botanicky velmi podobná kapradinám. Přeslička je mnohdy považována za nekvetoucí plevel. Patří mezi vytrvalé rostliny, které lze najít v Evropě, Asii, Severní Americe i na Středních východě.
Nejlepší doba na sběr přesličky je na jaře, kdy raší mladé výhonky. U starších rostlin dochází ke vzniku křemenných krystalů v listech a stonku, které mohou být nadměrně dráždivé pro ledviny. Přeslička se může buď zpracovat čerstvá nebo se usuší a následně se může používat pro výrobu tinktur a oplachů.
Hlavním důvodem, proč má přeslička blahodárné účinky na vlasy je vysoký obsah oxidů křemíku a kyseliny křemičité. Kromě křemíku obsahuje také další velmi cenné minerály a stopové prvky jako je draslík, selen a mangan. Obsažené saponiny a flavonoidy podporují regeneraci pokožky a zlepšují elasticitu vlasů.
Oxidy křemíku obsažené v přesličce rolní významně podporují a posilují živé tkáně organismu. Oxid křemičitý podporuje tvorbu kolagenu, který je nezbytný nejen pro tvorbu kostí a chrupavek, ale také pro podporu růstu vlasů. Oxid křemičitý napomáhá udržovat vlasy a vlasovou pokožku v dobré kondici a vitalitě. Oxid křemičitý napomáhá vázat molekuly proteinů v organismu. Díky významnému posílení struktury vlasů je přeslička rolní vhodná pro slabé, lámavé a poškozené vlasy. Díky aktivním látkám podporující krevní cirkulaci je vhodná také při problémech s vypadáváním vlasů. Při pravidelné péči dodají aktivní látky přesličky rolní vlasům vitalitu a lesk.
Přeslička má silně antiseptické vlastnosti. Z toho důvodu není příliš vhodná pro časté použití u silně dehydratovaných vlasů, neboť může suchost vlasů ještě podpořit. Naopak silné adstringentní vlastnosti této bylinky napomáhají uzavírat póry vlasové pokožky, čímž snižují produkci kožního mazu. Velmi často se extrakty z přesličky rolní používají při léčbě lupů, ekzémech, lupénky a dalších kožních onemocnění.
Na trhu existuje celá řada šampónů, kondicionérů a dalších produktů vlasové kosmetiky, která obsahuje extrakty z přesličky rolní. Oplach z přesličky rolní si velmi snadno můžete také připravit doma.
DIY Odvar z přesličky rolní
Vložte 2 až 4 lžičky rozdrcené, sušené přesličky do hrnce s převařenou vodou (ještě horkou, ne ovšem vařící). Následně nechejte přesličkový oplach vychladnout (cca 15 až 20 minut). Odvar následně nalijte na vlasy a nechejte 20 až 30 minut působit. Poté opláchněte a pokračujte jako obvykle. Popřípadě můžete připravený odvar ještě teplý také vypít.
DIY Oplach z přesličky a jablečného octa
Hrst čerstvé přesličky (asi 6 až 8 stonků) jemně rozmělněte v rukách či pomocí vidličky a vhoďte do vroucí vody. Velmi krátce povařte a následně odstavte a nechejte vylouhovat. Po vychladnutí sceďte a do připraveného oplachu přidejte lžíci jablečného octa. Připraveným oplachem opláchněte vlasy a nechejte působit přibližně 10 minut přikryté ručníkem. Poté vlasy vysušte jako obvykle.
Nežádoucí účinky
Připravený odvar může v případě nadměrného používání vést k lokální dermatitidě. Přeslička rolní (Equisetum arvense) je považována za bezpečnou bylinu. Na rozdíl od rodu přesličky bahenní (Equisetum palustre), která obsahuje toxické alkaloidy a je zodpovědná za velmi časté otravy hospodářských zvířat. Přeslička se také nedoporučuje pro těhotné a kojící ženy.
Leave a Reply