Okurková kúra patří mezi velmi oblíbené a levné přírodní alternativy léčby vypadávání vlasů. Nejenže okurková šťáva zastavuje vypadávání vlasů, ale také má silné povzbuzující účinky růstu nových vlasů. Okurková šťáva obsahuje vysoce ceněné minerály  a stopové prvky jako je mangan, draslík, fosfor, vápník, sodík a síru, které jsou nezbytné pro krásu a zdraví vlasů.  Mimo jiné okurková šťáva dodá vlasům poddajnost, hebkost a zářivý lesk. 

Okurky byly původně pěstovány pouze v jižní Asii. Dnes se okurky hojně pěstují po celém světe. Okurky jsou hojně používané v kuchyních, zejména jako hlavní přísada zeleninových salátů. Okurky patří mezi rod plazivých rostlin a podle lokality pěstování se rozlišuje několik odrůd.

Okurková péče na vlasy

Minerály, vitamíny a aktivní látky

Bez ohledu na odrůdu mají okurky stejné aktivní složky, které napomáhají předcházet celé řadě zdravotních problémů vlasové pokožky a vlasů.

Lignany patří mezi skupiny látek, které jsou obsaženy nejen v okurkách, ale také v řadě jiných druhů zeleniny. Okurky obsahují především secoisolariciresinol, pinoresinol a lariciresinol. Ty mají pozitivní vliv především na snížení rizika kardiovaskulárních chorob.

Nedávné studie prokázaly silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Tyto látky hrají významnou roli v boji s volnými radikály, které jsou zodpovědné za degradaci buněk a bujení rakovinotvorných buněk. Silné antioxidační účinky okurek jsou zajištěny díky vysokému obsahu vitamínu C, betakarotenu, manganu a flavonoidů.

Kukurbitaciny patří do skupiny vyživujících složek zvaných triterpeny. Jedná se o přírodní rostlinné látky, které napomáhají předcházet vzniku chorob a podporují správnou činnost organismu.

Okurka obsahuje velké množství vitamínu K. Dále pak obsahuje významné množství vitamínu C a vitamínu B5. V okurce lze také najít minerály jako je molybden, draslík, mangan, hořčík. Vitamín K je velmi často přehlížen ačkoli přináší celou řadu zdravotních pozitiv. Vitamín K posiluje kosti a napomáhá předcházet osteoporóze. Klinické studie také prokázaly preventivní účinky vůči kardiovaskulárním onemocněním a proti rakovinotvornému bujení.

Okurková péče na vlasy

Účinky okurek na vlasy a vlasovou pokožku

Okurková šťáva svými účinky posiluje vlasovou strukturu a navrací vlasům přirozenou pevnost a pružnost. Síra, sodík, křemík, vápník a fosfor jsou esenciální živiny nutné pro růst vlasů. Díky jejich obsahu okurka podporuje růst vlasů. Vypití sklenice okurkové šťávy pomáhá jako prevence proti vypadávání vlasů.

DIY Okurková šťáva na vlasy a vlasovou pokožku

Okurkový kondicionér pro oplach vlasů si připravíte velmi snadno a rychle. Dle délky vlasů si oloupete čtvrt až půlku okurku a rozmixujete ji do hladké šťávy. Takto připravenou okurkovou šťávu můžete buď vypít nebo nanést na vlasy po umytí. Vlasy můžete jemně pročesat hřebenem se širokými zuby nebo konečky prstů. Následně vlasy řádně opláchněte studenou vodou. Vlasy budou poddajné, dobře upravitelné a plné lesku.

Okurkovou šťávu můžete také nanést na vlasovou pokožku pro podporu růstu vlasů a pro prevenci jejich vypadávání. Okurkovou šťávu aplikujte na vlasovou pokožku. Pokožku můžete jemně promasírovat. Okurkovou šťávu nechejte na vlasové pokožce působit přibližně 15 až 20 minut. Následně vlasy a vlasovou pokožku dobře opláchněte.

Do okurkové šťávy můžete také přidat pár kapek citrónu nebo oblíbeného esenciálního oleje. V případě poškozených vlasů můžete také přidat trochu gelu z Aloe Vera. Pokud okurka obsahuje velké množství semen, doporučujeme ji nejdříve nakrájet na menší kousky, semena odstranit a až následně mixovat.

DIY Okurková maska s olivovým olejem

O trochu náročnější na přípravu je okurková maska na vlasy s olivovým olejem. K výrobě okurkové masky na vlasy budete potřebovat:

– polovinu oloupané a nastrouhané okurky

– asi 50 ml panenského olivového oleje

– 2 polévkové lžíce majonézy

– 1 celé vejce

Samozřejmě některou z výše uvedených surovin je možné vynechat či nahradit za jinou oblíbenou. Nicméně právě tato kombinace aktivních látek podporuje kvalitu a růst vlasů. Všechny suroviny řádně rozmixujte do hladké pasty. Následně masku aplikujte na vlasy a vlasy přikryjte koupací čepicí či igelitovým sáčkem. Masku nechejte následně působit 30 až 60 minut. Poté vlasy opláchněte studenou vodou a rozčesejte hřebenem se širokými zuby. Vlasy budou poddajné, hladké a lesklé. Ideální frekvence okurkové masky na vlasy je cca dvakrát za měsíc.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..