Měsíček lékařský (Calendula officinalis) patří do skupiny jednoletých okrasných rostlin. Pro své antiseptické a antibakteriální účinky je velmi používanou rostlinnou v Egyptě, starém Římě nebo Persii. V kosmetickém průmyslu jsou extrakty z měsíčku lékařského používány pro své zvláčňující, zjemňující a hojivé účinky. Ideální je pro suché vlasy, mastnou vlasovou pokožku, citlivou vlasovou pokožku a díky přírodním světlým barvivům také pro oživení blond a světlých vlasů.

Sběr a prvotní zpracování

Nejužitečnější částí rostliny jsou květy, které ze zahrádky sbíráme ideálně v průběhu června až srpna. Vždy za suchého počasí, v opačném případě by vlhké květy mohla napadnout plíseň. Květy sušte rovnoměrně rozložené a chraňte před slunečním zářením, které by mohlo prospěšné látky zničit. Teplota sušení by neměla překročit hranici 50 °C. Usušené květy skladujte v suchu, v šeru a v dobře uzavřené nádobě.

DIY Oplach s měsíčkem lékařským

Květy měsíčku lékařského obsahují karotenoidy (vitamín A), silice, triterpenové saponiny, glykosidy, flavonoidy, kyselinu salicylovou, vitamín C, pryskyřice a celou řadu dalších aktivních látek.

Tónování vlasů měsíčkem lékařským

Měsíček lékařský je bohatý na přírodní barviva. Pro zvýraznění barevného odlesku blond vlasů nasypte sušený měsíček do hrnku a zalijte horkou vodou. Měsíček nechejte 20 minut vylouhovat a následně sceďte. Poté nechejte odvar vychladnout a následně opláchněte vlasy. Pro maximální efekt aplikujte při slunném počasí a následně nechejte vlasy sluníčkem přirozeně vysušit.

Hydratační olej pro suché vlasy

Vlasové oleje v současnosti zaznamenávají velký boom. Vyrobte si vlastní vlasový olej s přídavkem měsíčku lékařského. Olej pak na vlasy nanášíme ve velmi malém množství, zpravidla postačí pár kapek rozetřených v dlaních.

Co budete potřebovat?

– Zavařovací sklenici o objemu 500 ml, víčko

– Sušené okvětní lístky měsíčku lékařského

– Olej, například hroznový olej, olej ze sladkých mandlí, jojobový nebo arganový olej

Postup

1. Do poloviny zavařovací sklenice nasypte sušené okvětní lístky měsíčku lékařského.

2. Zalijte olejem a dobře utěsněte víčkem a důkladně sklenicí protřepejte.

3. Nechejte odpočinout cca jednu hodinu.

4. Zkontrolujte, zda je ve sklenici dostatek oleje. Okvětní lístky musí být naloženy v oleji! Olej by měl přesahovat alespoň 1 cm nad okvětními lístky. Pokud květy plavou, 1 cm přesah zkontrolujte na dně sklenice.

5. Sklenicí důkladně protřepejte každých pár dní po dobu 6 týdnů. Olej je připraven k použití, jakmile má nažloutnou barvu a ořechové aroma.

Kromě toho, že je takto vyrobený olej vhodný do suchých vlasů, je možné ho také používat na odřeniny a škrábance nebo jako přírodní odličovadlo, k léčbě akné a zarudlé a svědivé pokožky.

Oplachy měsíčkem lékařským

Lektvar z měsíčku lékařského si doma vyrobíte velmi snadno. Hrst sušených okvětních lístků zalijte vroucí vodou a nechejte je louhovat až do úplného vychladnutí. Poté lístky sceďte. Tento výluh poté nalijte do láhve s rozprašovačem. Nastříkejte na vlasy a nechejte pár minut působit. Tento lektvar nejenže vlasy a vlasovou pokožku uklidňuje, ale zároveň zvýrazní barvu blond a zrzavých vlasů. Je také vhodný k aplikaci na vlasovou pokožku. Pro své antibakteriální účinky pomáhá s boji proti lupům a reguluje tvorbu mazu vlasové pokožky.

TIP: Pro unavené oči s kruhy nastříkejte výluh s měsíčkem lékařským na odličovací tampóny a přiložte na oči. Relaxujte. Výhodou tohoto oplachu je jeho snadná a rychlá příprava. Nevýhodou pak jeho krátká doba životnosti. Výluh je nutné okamžitě spotřebovat.

Měsíček lékařský pro zklidnění

Uklidňující vlasová a pleťová maska

Maska je ideální pro zklidnění podrážděné vlasové pokožky a pro sjednocení a zvláčnění pleti. Uklidňuje popálenou kůži, urychluje hojení a chrání před zanícením. Nanášením do vlasových délek můžete oživit barvu blond, zrzavých a světlých vlasů. Maska je vhodná pro regulaci tvorby kožního mazu vlasové pokožky a pro léčbu lupů. Výroba a aplikace masky je velmi jednoduchá a rychlá. Pokud nebudeme počítat sběr měsíčku lékařského a dobu jeho sušení, příprava masky vám nezabere ani pět minut.

Co budete potřebovat

– Lžičku prášku z měsíčku lékařského

– 2 lžíce řeckého jogurtu (neochuceného, bez cukru)

– Hmoždíř

Postup přípravy pleťové a vlasové masky

1. Usušené okvětní lístky rozdrťte v prach, použijte hmoždíř.

2. Smíchejte s řeckým jogurtem.

3. Aplikujte a nechejte působit 15 minut.

4. Důkladně smyjte.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..