Měsíček lékařský (Calendula officinalis) patří do skupiny jednoletých okrasných rostlin. Pro své antiseptické a antibakteriální účinky je velmi používanou rostlinnou v Egyptě, starém Římě nebo Persii. V kosmetickém průmyslu jsou extrakty z měsíčku lékařského používány pro své zvláčňující, zjemňující a hojivé účinky. Ideální je pro suché vlasy, mastnou vlasovou pokožku, citlivou vlasovou pokožku a díky přírodním světlým barvivům také pro oživení blond a světlých vlasů.
Sběr a prvotní zpracování
Nejužitečnější částí rostliny jsou květy, které ze zahrádky sbíráme ideálně v průběhu června až srpna. Vždy za suchého počasí, v opačném případě by vlhké květy mohla napadnout plíseň. Květy sušte rovnoměrně rozložené a chraňte před slunečním zářením, které by mohlo prospěšné látky zničit. Teplota sušení by neměla překročit hranici 50 °C. Usušené květy skladujte v suchu, v šeru a v dobře uzavřené nádobě.
Květy měsíčku lékařského obsahují karotenoidy (vitamín A), silice, triterpenové saponiny, glykosidy, flavonoidy, kyselinu salicylovou, vitamín C, pryskyřice a celou řadu dalších aktivních látek.
Tónování vlasů měsíčkem lékařským
Měsíček lékařský je bohatý na přírodní barviva. Pro zvýraznění barevného odlesku blond vlasů nasypte sušený měsíček do hrnku a zalijte horkou vodou. Měsíček nechejte 20 minut vylouhovat a následně sceďte. Poté nechejte odvar vychladnout a následně opláchněte vlasy. Pro maximální efekt aplikujte při slunném počasí a následně nechejte vlasy sluníčkem přirozeně vysušit.
Hydratační olej pro suché vlasy
Vlasové oleje v současnosti zaznamenávají velký boom. Vyrobte si vlastní vlasový olej s přídavkem měsíčku lékařského. Olej pak na vlasy nanášíme ve velmi malém množství, zpravidla postačí pár kapek rozetřených v dlaních.
Co budete potřebovat?
– Zavařovací sklenici o objemu 500 ml, víčko
– Sušené okvětní lístky měsíčku lékařského
– Olej, například hroznový olej, olej ze sladkých mandlí, jojobový nebo arganový olej
Postup
1. Do poloviny zavařovací sklenice nasypte sušené okvětní lístky měsíčku lékařského.
2. Zalijte olejem a dobře utěsněte víčkem a důkladně sklenicí protřepejte.
3. Nechejte odpočinout cca jednu hodinu.
4. Zkontrolujte, zda je ve sklenici dostatek oleje. Okvětní lístky musí být naloženy v oleji! Olej by měl přesahovat alespoň 1 cm nad okvětními lístky. Pokud květy plavou, 1 cm přesah zkontrolujte na dně sklenice.
5. Sklenicí důkladně protřepejte každých pár dní po dobu 6 týdnů. Olej je připraven k použití, jakmile má nažloutnou barvu a ořechové aroma.
Kromě toho, že je takto vyrobený olej vhodný do suchých vlasů, je možné ho také používat na odřeniny a škrábance nebo jako přírodní odličovadlo, k léčbě akné a zarudlé a svědivé pokožky.
Oplachy měsíčkem lékařským
Lektvar z měsíčku lékařského si doma vyrobíte velmi snadno. Hrst sušených okvětních lístků zalijte vroucí vodou a nechejte je louhovat až do úplného vychladnutí. Poté lístky sceďte. Tento výluh poté nalijte do láhve s rozprašovačem. Nastříkejte na vlasy a nechejte pár minut působit. Tento lektvar nejenže vlasy a vlasovou pokožku uklidňuje, ale zároveň zvýrazní barvu blond a zrzavých vlasů. Je také vhodný k aplikaci na vlasovou pokožku. Pro své antibakteriální účinky pomáhá s boji proti lupům a reguluje tvorbu mazu vlasové pokožky.
TIP: Pro unavené oči s kruhy nastříkejte výluh s měsíčkem lékařským na odličovací tampóny a přiložte na oči. Relaxujte. Výhodou tohoto oplachu je jeho snadná a rychlá příprava. Nevýhodou pak jeho krátká doba životnosti. Výluh je nutné okamžitě spotřebovat.
Uklidňující vlasová a pleťová maska
Maska je ideální pro zklidnění podrážděné vlasové pokožky a pro sjednocení a zvláčnění pleti. Uklidňuje popálenou kůži, urychluje hojení a chrání před zanícením. Nanášením do vlasových délek můžete oživit barvu blond, zrzavých a světlých vlasů. Maska je vhodná pro regulaci tvorby kožního mazu vlasové pokožky a pro léčbu lupů. Výroba a aplikace masky je velmi jednoduchá a rychlá. Pokud nebudeme počítat sběr měsíčku lékařského a dobu jeho sušení, příprava masky vám nezabere ani pět minut.
Co budete potřebovat
– Lžičku prášku z měsíčku lékařského
– 2 lžíce řeckého jogurtu (neochuceného, bez cukru)
– Hmoždíř
Postup přípravy pleťové a vlasové masky
1. Usušené okvětní lístky rozdrťte v prach, použijte hmoždíř.
2. Smíchejte s řeckým jogurtem.
3. Aplikujte a nechejte působit 15 minut.
4. Důkladně smyjte.
Leave a Reply