Med, medový šampón, medový balzám, medová maska. Složka samotné přírody, která je schopna nahradit běžné produkty vlasové kosmetiky.  Med je jedním z nejvíce opěvovaných tradičních léků starověké medicíny díky vysokému obsahu antioxidantů, enzymů, vitamínu a minerálů. V přírodním nepasterizovaném medu také najdeme pylová zrna a včelí mateří kašičku. 

Domácí ošetření vlasů s medem je vhodné především pro přírodně zaměřené typy, kterým nesvědčí mytí vlasů metodou No Poo a zároveň nechtějí používat běžné produkty vlasové kosmetiky. Metoda No Poo je založena na mytí vlasů jedlou sodou, která může dráždit a vysušovat vlasovou pokožku.

Blahodárné účinky medu

Mytí vlasů pomocí medu přináší vlasům i vlasové pokožce neskutečné výhody. V případě suchých či poškozených vlasů je med výbornou volbou. Med je přírodní zvlhčovadlo, přitahuje a váže na sebe vlhkost. Taktéž je plný antioxidantů a látek pro hloubkovou výživu vlasových folikul, čímž podporuje obnovu vlasové pokožky a růst vlasů. Aktivní složky obsažené v medu zabraňují vzniku nepříjemných a dlouhodobě přetrvávajících lupů.

– Hodnoty pH vlasové pokožky se běžně pohybují mezi 4 až 7. Hodnoty pH přírodního surového medu se pohybují kolem 4. Tohle mírně kyselé pH normalizuje přirozené pH vlasové pokožky a zabraňuje vzniku lupům.

– Čistý přírodní med je vhodný i při bakteriálních či plísňových onemocněních vlasové pokožky, neboť má silné antibakteriální a antimykotické účinky.

Med nezbavuje vlasy a vlasovou pokožku přirozené lipidové ochranné vrstvy z kožního mazu, jako je tomu u běžných šampónů. V důsledku toho vlasová pokožka neprodukuje zvýšené množství mazu a vlasy nepůsobí mastným dojmem. Vlasy není nutné tak často mýt a přitom jsou lehké a lesklé.

Med hydratuje vlasy, chrání jejich přirozenou ochrannou lipidovou bariéru, čímž podporuje jejich hebkost a chrání vlasy před dehydratací a krepatěním.

Med podporuje růst vlasů. Přítomné antibakteriální složky napomáhají odstranit nadměrný kožní maz (sebum) a odumřelé buňky z vlasové pokožky. Přebytek kožního mazu, odumřelých buněk a dalších nečistot ucpává folikuly, čímž zabraňuje růstu nových vlasů.

Med

DIY medový šampón

Nejlepší pro medový šampón je přírodní, tzv. nepasterizovaný med. Krystalizace medu není závadná. Naopak svědčí to o pravosti a kvalitě medu. Dále budete potřebovat vodu. V případě velmi tvrdé kohoutkové vody je možné použít i vodu filtrovanou či destilovanou. Ale není to podmínkou. Dle libosti pak můžete do šampónu přidat pár kapek různých esenciálních olejů, například mrkvovou či levandulovou esenci.

Základ šampónu vyrobíte smícháním medu a vody v poměru 1:3. Například 10 ml medu rozmícháte v 30 ml vody. Vodu můžete jemně zahřát, aby se med rozpustil. Dále je možné přidat jednu až dvě kapky esenciálních olejů (dle libosti, například levandulový nebo mrkvový). Esenciální oleje dodají šampónu příjemnou vůni. Mrkvový olej navíc hloubkově vyživuje vlasy.

Smíchaný nepasterizovaný surový med s vodou může po nějaké době začít plesnivět. Proto je vhodné vždy namíchat šampón těsně před použitím nebo den dopředu. Šampón není určen pro delší skladování.

Na vodou opláchnuté vlasy naneste několik lžic DIY medového šampónu. Šampón nanášejte k vlasové pokožce. Následně z vlasů šampón řádně opláchněte.

Nelekejte se, DIY medový šampón neobsahuje žádné pěnotvorné látky a tudíž vůbec nepění. První dny mohou být vlasy mastnější než obvykle. Je to z důvodu, že vlasy i vlasová pokožce reaguje na změnu mycího návyku. Po pár dnech si činnost vlasové pokožky normalizuje.

Vlasová kosmetika s medem

Díky blahodárným vlastnostem a vysokému obsahu aktivních látek je med velmi často přidáván do produktů profesionální vlasové kosmetiky. Italský výrobce profesionální vlasové kosmetiky představil celou sérii produktů s obsahem medu a mléčných proteinů.  Vlasová kosmetika Cotril Creative Walk Honey & Milk zahrnuje šampón, kondicionér, masku na vlasy, ampule a hydratační pěnu. Všechny produkty jsou určeny pro hloubkovou hydrataci suchých vlasů.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..