Jen stěží najdeme někoho, kdo by kopřivu neznal. Většina z nás ji má za obtěžující všude rostoucí plevel. Extrakty z kopřivy jsou nejen od nepaměti využívány v lidovém léčitelství, ale taktéž jsou velmi uznávány v moderní medicíně. Také v kosmetice je kopřiva výborný pomocník. Kopřivový šampón vlasy vyživuje a navíc vlasy tónuje.
Léčivé účinky kopřivy dvoudomé
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je nejznámějším představitelem čeledi kopřivovitých. Kopřiva je původem z Evropy, Asie, ale dnes ji můžeme nalézt ve všech oblastech. Obzvláště dobře se ji daří v půdách bohatých na dusík. V České republike se ji daří a vytváří zde husté vysoké porosty.
Kopřiva je vytrvalá invazivní bylina dorůstající výška až 1,5 m. Stonek bylin je většinou nevětvený. Listy jsou řapikaté, špičaté a pilovitě zubaté. Květenství kopřivy je možné pozorovat od června do října. Květy jsou buď žluté či narůžovělé. Celá kopřiva je pokryta žahavými chloupky (trichomy).
Kopřiva dvoudomá je bohatá na aminy, flavonoidy, lignany, cenné minerály jako je vápník, draslík, železo nebo křemík. Kopřiva je zásobárnou vitamíů A, B2, C a K. Kopřiva obsahuje organické kyseliny( kyselina mravenčí, ostová, křemičitá), skopoletin, rostlinné steroly, polysacharidy, lektiny a třísloviny.
Kopřiva se díky svým blahodárným a léčivým účinkům používá již stovky let v lidovém léčitelství. Velmi známá je především pro své schopnosti mírnit bolesti kloubů a svalů vyvolaných artritidou a dnou.
Kopřiva se taktéž používá jako diuretikum a projímadlo. Rostlinné výtažky se ukázaly jako velmi účinné při léčbě průjmových a močových onemocnění, stejně jako onemocnění prostaty. kopřivu uznává také moderní medicína. Klinické studie prokázaly, že úspěšně mírní příznaky počátečního stádia benigního zvětšení prostaty taktéž známé jako benigní hyperplazie prostaty. K léčbě se využívá různých kombinací kopřivy a palmy plazivé (Serenoa Repens), kůry afrického stromu Pygeum (Pygeum Africanum) a dýně (Cucurbita pepo). Výzkumná studie z roku 2011 prokazuje silné zpomalující účinky růstu prostaty, což představuje silný ukazatel inhibičních účinků 5-alfa reduktázy zodpovědné za mužskou pleš.
Ve vlasové kosmetice se extrakty z kopřivy používají pro normalizaci činnosti vlasové pokožky, především při problémech s matnými vlasy či lupy. Kopřiva navíc podporuje přirozený lesk vlasů. Pozitivních účinků kopřivy je mimo jiné využito v peelingové masce pro muže Luxina Purify mask nebo v čistícím šampón pro muže Luxina Purify Shampoo.
Pro kosmetické a léčivé účinky see sbírají především listy mladých kvetoucích roslin (ideálně do konce května). Starší rostliny nejsou vodné z důvodu vysokého obsahu dusičnanů. Pokud nestihnete sběr do května, tak sbírat můžete až do září, pouze se vyhněte rostlinám ve stínu a starým listům. Ke sběru listí používejte rukavice. Listy sušte v jedné vrstvě ve stínu. Nahnědlé či černé listy jsou známkou špatného sušení. Méně se používá také nať nebo kořen kopřivy.
DIY oplach vlasů z kopřivy a jablečného octa
Kopřivy jsou skvělé pro stimulaci vlasových folikul, což vede k podpoře růstu vlasů a zvýšení jejich kvality. I přes narůstající oblibuj je jablečný ocet stále nedocenitelným pomocníkem v péči o vlasy a vlasovou pokožku. Jablečný ocet napomáhá normalizovat pH, odstraňuje zatěžující složky z vlasů a vlasové pokožky. Kopřiva eliminuje nadměrnou lupovitost či vypadání vlasů, dodává lesk, snižuje krepatění vlasů a minimalizuje třepení konečků vlasů.
Pro přípravu kopřivového oplachu potřebujeme:
– Hrnek sušených nebo čerstvých kopřiv
– 4 polévkové lžíce vinného octa
– 4 hrnky vody
K přípravě kopřivového odvaru je zapotřebí hrnek usušených (případně čerstvých) listů kopřiv. Připravené kopřivy zalijte 4 hrnky vroucí vody a vařte 15 – 30 minut. Poté směs nechejte vychladnout, nejlépe přes noc. Následně do vývaru přidejte 4 polévkové lžíce jablečného octa.
Připraveným kopřivovým vývarem přelijte umyté vlasy šampónem a vmasírujte do vlasové pokožky. Následně pročešte vlasy prsty nebo hřeben se širokými zuby od kořínků až po konečky. Na závěr vlasy můžeme vlasy rychle opláchnout vlažnou nebo studenou vodou. Při pravidelné aplikaci budou vlasy o poznání pevnější, pružné a lesklé.
DIY kopřivový extrakt pro padání vlasů
Čerstvě nařezané květiny přelijeme alespoň 60% destilátem v poměru 1:3. Jednu lžíci kopřiv přelijeme 3 lžícemi alkoholu. Místo listů kopřiv lze taktéž použít nastrouhané kořeny kopřiv. Uzavřenou nádobu necháme ustát alespoň 14 dní na Slunci. Po vyluhování směsi přidáme hrnek vody. Připravenou tinkturu aplikujeme do vlasové pokožky jemnou masáží vždy po umytí vlasů šampónem.
DIY kopřivový ocet proti vypadávání vlasů
Hrst dobře omytých kořenů kopřivy vaříme v 500 ml vinného octa na mírném ohni asi 10 minut. Po celou dobu necháme nádobu přikrytou. Poté necháme odvar zchladnout a přefiltrujeme jej přes plátno či filtrační papír. Vzniklý odvar uchováváme nejlépe ve tmě a chladu. Jednou denně jej jemně vetřeme do vlasové pokožky a řádně promasírujeme.
Proti padání vlasů je nejlepší dárcovská urinoterapie. Měla jsem téměř holou hlavu a tato jednoduchá terapie mi vrátila vlasy do původního stavu. Chce to jen překonat zbytečnou štítivost a vlasy se dají takto snadno obnovit.