Suché šampóny jsou výbornou alternativou při zahájení péče metodou No Poo, zkratka No Shampoo (v překladu – Mytí vlasů bez šampónů). Při zahájení metody No Poo dochází v prvních dnech až týdnech k nadměrnému maštění vlasů, které se postupně normalizuje. Po pár týdnech si vlasová pokožka přivykne a sníží produkci přirozeného kožního mazu (sebum).
Suchý šampón je nejlepším přítelem vyznavačů metody No Poo. I v případě mytí vlasů pomocí klasického šampónu můžete pomocí suchého šampónu oddálit mytí vlasů o den až dva. Vyzkoušejte si namíchat svůj vlastní a jedinečný DIY suchý šampón. Z níže uvedených surovin můžete libovolně mixovat a kombinovat různé poměry míchání pro dosažení nejlepšího výsledku a požadovaného odstínu.
Existuje celá řada receptů, které kombinují v různém poměru základní složky jako je jedlá soda, dětský pudr, kukuřičný škrob, škrobová moučka z maranty třtinové nebo velmi jemně namleté ovesné vločky.
Ingredience pro DIY suchý šampón
Základní bázi šampónu je možné vytvořit z celé řady běžně dostupných surovin. Existuje celá řada receptů, které kombinují v různém poměru základní složky jako je jedlá soda, dětský pudr, kukuřičný škrob, škrobová moučka z maranty třtinové (Arrowroot) nebo velmi jemně namleté ovesné vločky. Fantazii se meze nekladou a lze zde libovolně kombinovat a míchat.
Základním požadavkem na správný základ suchého šampónu, aby daná složka byla schopná absorbovat přebytečný kožní maz (sebum) z vlasů a vlasové pokožky.
Dětský pudr výborně absorbuje kožní maz (sebum) z vlasů a vlasové pokožky. Nicméně je charakteristický svou vůní, která ne každému je příjemná.
Jedlá soda zanechá vlasy dokonale čisté, bez jakýchkoliv známek mastnoty. Naneštěstí vlasy příliš vysušuje a u citlivých jedinců se může objevit velmi silné podráždění vlasové pokožky. Jedlá soda by neměla být používána příliš často, maximálně tak 2 až 3 krát do měsíce.
Kukuřičný škrob výborně nasaje přebytečný olej a přitom má téměř nepozorovatelné aroma. Kukuřičný škrob je výborný v kombinaci s esenciálními oleji (2 až 5 kapek), které dodají vlasům nádhernou vůni.
Tónování vlasů
při aplikaci základní „bílé“ báze suchého šampónu dochází na vlasech k neestetickému šedivému efektu. Proto je vhodné přidat z základní směsi také složky s barevným pigmentem, jako je mletá skořice, kakao nebo červený marocký jíl. Čím tmavší vlasy, tím více kakaa či mleté skořice do směsi přidejte.
U tmavých vlasů přidejte mletou skořici, kakao nebo marocký červený jíl.
Parfemace DIY suchého šampónu
Pro dodání parfemace můžete přidat pár kapek Vámi oblíbeného esenciálního oleje. Doporučujeme vyzkoušet levandulový esenciální olej. Levandulový esenciální olej patří mezi ty nejoblíbenější. Přítomné silice uklidňují a navozují příjemnou atmosféru.
Příprava suchého šampónu
Mastnotu absorbující složky můžete mezi sebou libovolně mícha a kombinovat. Fantazii se meze nekladou. Nebo můžete využít námi doporučený poměr:
– 1 až 2 polévkové lžíce základní složky (pudr, jedlá soda nebo moučka)
– 1 až 2 polévkové lžíce tónující složky (skořice, kakao, … )
– Pár kapek oblíbeného esenciálního oleje
Aplikace a skladování
Samozřejmě je možné si vždy namíchat suchý šampón podle aktuální potřeby, ale je to značně pracné a zdlouhavé. Mnohem snadnější je šampón si připravit ve větším množství a uschovávat v cukřence na moučkový cukr. Cukřenka je navíc vynikající pro aplikaci.
Připravenou směs DIY suchého šampónu aplikujte v malém množství ke kořínkům. Pamatujte na známé rčení: Méně je někdy více. Následně jej vyčešte směrem ke konečkům vlasů. V případě stále mastných vlasů můžete jednoduše trochu šampónu přisypat. Poté z vlasů vyčešte veškeré zbytky suchého šampónu. Suchý šampón můžete také aplikovat kosmetickým štětcem přímo k vlasové pokožce.
Leave a Reply