Existuje nespočet možných způsobů a variací k použití bylinek k vlasové péči. Bylinky jsou po celá staletí používané k zesvětlování vlasů, výživě a hydrataci vlasů. Přírodní aktivní látky navrací vlasům ztracenou sílu a vitalitu a podporují jejich zářivý lesk. Mezi nejzákladnější bylinky používané k péči o vlasy patří heřmánek, šalvěj, rozmarýn, kostival, kopřivy a kořen lopuchu. 

Bylinné oplachy jsou levným a snadným způsobem jak pečovat o zdraví vlasové pokožky a krásu vlasů. Díky přírodním extraktům můžete podpořit růst vlasů, léčit lupy, eliminovat svědivost vlasové pokožky. Bylinné extrakty navrátí vlasům hebkost, zářivý lesk a zvýrazní barvu jak světlých, tak tmavých vlasů.

Bylinné vlasové oplachy

Přehled základních bylin pro výrobu vlasových oplachů:

– Pro světlé barvené vlasy: květy heřmánku, okvětní lístky měsíčku a řebříček.

– Pro tmavé barvené vlasy: rozmarýn, šalvěj a listy malinovníku.

– Pro červené/kaštanové vlasy: okvětní lístky měsíčku, květy ibišku a červený jetel.

– Pro výživu vlasů:  kopřiva, rozmarýn a šalvěj.

Pro suché vlasy a mastné vlasy: kořen lopuchu, měsíček, heřmánek, kopřiva nebo kořen kostivalu.

Pro vlasy s lupy a svědivou pokožku: kořen lopuchu, heřmánek, listy kostivalu, rozmarýn, šalvěj a kopřiva.

– Při problémech s vypadáváním vlasů: kopřiva, rozmarýn a šalvěj.

Oplachování vlasů čajem

Kofein a výživné látky obsažené v čajích podporují růst vlasů, normalizují činnost mazových žláz a obnovují zdraví vlasové pokožky a krásu vlasů. Při oplachování vlasů se nejčastěji používá černý čaj, zelený čaj a čaj rooibus:

– Černý  čaj je  vhodný zejména pro obnovu lesku a zvýraznění barvy tmavých vlasů.

– Zelený čaj je velmi populární při péči o pleť, ale také podporuje kvalitu vlasů a stimuluje růst vlasů.

– Rooibus čaj podporuje růst vlasů a navrací světle hnědým a kaštanovým vlasům přirozený lesk.

Další přísady pro vlasové oplachy

– Citrónová šťáva je ideální pro zesvětlení barvy vlasů.

– Jedlá soda se používá velmi zřídka jako peeling pro důkladné odstranění veškerých nečistot a zbytků stylingových produktů z vlasů.

Slupky ořešáku černého se běžně přidávají pro oplachy tmavých vlasů.

Esenciální oleje pro zvýšení účinnosti a parfemaci vlasů.

 Jablečný ocet se přidává do vlasových oplachů z důvodu navození rovnováhy vlasové pokožky a vlasů. Jablečný ocet dodá vlasům hebkost a zářivý lesk.

Měsíček lékařský pro zklidnění

Příprava bylinných oplachů

Výše jsou uvedené suroviny, které lze využít pro domácí oplach vlasů. Existují dva základní způsoby jak si připravit bylinný oplach vlasů:

– Klasický bylinný oplach vlasů.

– Oplach vlasů jablečným octem s bylinami.

Klasické bylinné oplachy vlasů

Bylinný výluh si připravíte jednoduše. Do cca 250 – 350 ml vody přidejte cca 50 g vybraných bylinek a přiveďte k varu. Velmi krátce povařte, neboť při vysokých teplotách dochází ke spalování aktivních látek. Následně nechejte byliny odstát a řádně vylouhovat. Odvar odstavte a nechejte zchladnout na pokojovou teplotu. Následně jej sceďte a přilijte litr vody.

Takto připraveným bylinným odvarem přelijte umyté vlasy. Oplach není potřeba z vlasů již opalovat. Oplach nalijte na vlasy a vlasovou pokožku a jemně promasírujte. Bylinný oplach můžete aplikovat při každém mytí vlasů.

Oplach vlasů jablečným octem s bylinami

Jablečný ocet je výbornou náhradou za kondicionér, neboť napomáhá uzavírat šupinky kutikuly vlasů, čímž podporuje jejich rozčesávání a navrací zářivý lesk. Jablečný ocet má také tonifikační účinky – podporuje kapilární krevní oběh a výživu vlasové pokožky. Jablečný ocet vyrovnává přirozené pH  vlasové pokožky.

Příprava bylinného extraktu s jablečným octem je ovšem značně zdlouhavá a je zapotřebí jej připravovat v dostatečném předstihu. Do jednoho šálku (cca 250 ml) přidejte 3 až 4 polévkové lžíce bylin. Směs přelijte do nádoby s víkem a řádně utěsněte. Nádobu nechejte odpočívat na teplém místě po dobu 3 až 5 týdnů. Každý den jemně nádobou protřepejte. Až bude ocet připraven, tak jej sceďte.

Takto připravený bylinný ocet uchovávejte v lednici. Minimální trvanlivost se pohybuje kolem 1 roku. V případě potřeby zalijeme půl šálku bylinného jablečného octa s 2 šálky teplé vody. Vzniklou směs nalijeme na vlasy po mytí a jemně promasírujeme. Poté vlasy řádně opláchneme dostatečným množstvím vody.

Přeslička rolní

Inspirace a recepty na bylinné oplachy vlasů

Existuje nespočet variant a variací jak si připravit bylinný oplach vlasů. Zde přikládáme alespoň klasické recepty se základními bylinkami. Experimentování a fantazii se meze nekladou. Máte vyzkoušenou vlastní kombinaci bylin? Podělte se o ni s námi dole v komentářích.

Bylinný oplach pro tmavé vlasy

– 1 díl namleté slupky ořešáku černého nebo jeho prášku

– 1 díl šalvěje

– 1 díl rozmarýnu

– 1 díl listů malinovníku

– 1 díl černého čaje

Bylinný oplach pro blond vlasy

– 2 díly květů heřmánku

– 1 díl okvětních lístků měsíčku

– 1 díl řebříčku

– 1 díl citrónové šťávy

Bylinný oplach pro červené vlasy

– 2 díly květy ibišku

– 1 díl červeného jetele

– 1 díl okvětních lísků měsíčku

– 1 díl čaje rooibus

Bylinný oplach pro suché a křehké vlasy

– 1 díl zeleného čaje

– 2 díly kopřivy

– 1 díl okvětních lístků měsíčku

– 1 díl kořene lopuchu

– 1 díl listů kostivalu

Bylinný oplach pro mastné vlasy

– 1 díl rozmarýnu

– 2 díly kopřivy

– 1 díl kořene lopuchu

– 1 díl kořene kostivalu

– 1 polévková lžička jedlé sody

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..