Produkty s březovým extraktem se díky svým účinným a aktivním látkám používají zejména při problémech s vypadáváním vlasů nebo lupy. V 19. století byl březový extrakt hlavní složkou téměř všech běžně dostupných šampónů. Dnes již má březová voda svou největší slávu za sebou. Březový extrakt byl ve vlasové kosmetice nahrazen účinnějšími přírodními složkami. Kromě léčivých účinkům dodá březová voda vlasům jemnost a lesk. Ve skandinávských zemích je bříza symbolem jara a romantiky. Především v tuhých ledových dnech jsou nápoje z břízy mocným zdrojem vitamínů v severských zeměpisných šířkách. 

Bříza bělokorá (Betula alba nebo Betula pendula), lidově březina, betouška nebo panenka, je listnatá dřevina z čeledi břízovitých. Starými Římany byla bříza označována jako bitumen – živice, neboť se z ní vařila smůla. Bříza bělokorá, někdy označovaná jako bříza bílá, je nejhojnějším druhem břízy v Evropě. Díky své nenáročnosti a odolnosti vůči nepříznivým klimatickým podmínkám je rozšířena od jižní Evropy až po mrazivý sever. Bříza patří mezi rychle rostoucí stromy dorůstající do výšky až 25 metrů. Díky své nenáročnosti a rychlosti růstu se využívá při rekultivacích odlesněných a průmyslových území. V hospodářských lesích je však bříza považována za plevelný strom. V nížinách vyrůstá jako mohutný vysoký strom, zatímco v horských oblastech pouze jako zakrslý stromek. Kmen břízy je charakteristický svou černo – bílou barvou. Bříza je mezi dřevinami nejvýznamnějším pylovým alergenem.

DIY: Březový šampón

K léčebným účelům se využívají mladé listy a kůra stromu. Přírodní extrakt z břízy je bohatý na celou řadu léčivých aktivních složek. Extrakty získané z břízy bělokoré mají silné antioxidační vlastnosti. Extrakt z břízy ve vysokých koncentracích je charakteristický svými adstringentními (stahujícími) účinky, což může u citlivé vlasové pokožky vést k podráždění a k nepříjemnému pnutí.

Nejvhodnější doba na sběr březového listí je na přelomu května a června, kdy dochází k rašení nových mladých lístků. Březové lístky mají charakteristickou příjemnou čerstvou vůni, ale hořkou chuť. Tyto rané březové lístky obsahují vysoké dávky cenných látek pro zdraví a krásu, zejména vitamíny a přírodní saponiny. Listy je možné i usušit a uchovat na později. U starších listů klesají léčivé účinky.

Březové listy obsahují účinnou látku betulin, který má  silné protizánětlivé, hojivé a bolest tišící účinky. Betulin má také močopudné účinky, napomáhá čištění krve a zmírňuje příznaky dny a revmatických potíží. Mladé březové listy  obsahují  flavonoidy, silice, třísloviny, pryskyřice, vitamín C a fytoncidně působící látky s antibiotickým účinkem. 

Kůra se sbírá brzy na jaře a suší se na přímém Slunci. Destilací z březové kůry se získává dehet. Březová míza se získává z navrtaného kmene, ze kterého pak odkapává čirá a nasládlá tekutina.

Upozornění: Při přípravě březové vody nebo šampónu je nutné dbát zvýšené opatrnosti. I přesto, že březový extrakt je čistě přírodní, neznamená to, že nemůže mít žádné vedlejší účinky. Odhaduje se, že až 20 % pacientů trpících sennou rýmou negativně reaguje na extrakty břízy bělokoré. V takovém případě je vhodné se březové vodě i březovému šampónu obloukem vyhnout.

DIY: Březový šampón

DIY Březová voda z listí nebo kůry

Jednu až dvě hrsti čerstvého březového listí nebo kůry zalijte horkou vodou a dobře promíchejte. Před zalitím vodou je vhodné listy natrhat nebo nařezat, aby byl nálev účinnější. Po vychladnutí na pokojovou teplotu přelijte obsah do uzavíratelné nádoby nebo sáčku a dobře protřepejte do vzniku jemné pěny. Poté směs přeceďte a odstraňte zbytky a omyjte vlasy připravenou březovou vodou. Kromě vlasů a vlasové pokožky můžete březovou vodu také použít k omytí celého těla.

DIY Březový šampón

Na výrobu domácího březového šampónu budete potřebovat:

– 300 ml připravené březové vody,
– 120 ml čistého jablečného octu,
– 30 mililitrů tekutého kastilského mýdla,
– a jednu čajovou lžičku rostlinného glycerinu.

Nejprve si připravte koncentrovanou březovou vodu. Dvě polévkové lžíce čerstvého březového listí nebo kůry zalijte pul litrem vody a přiveďte k varu. Následně vývar nechejte chvíli povařit a poté jej odstavte. Všechny ingredience smíchejte v dostatečně velké nádobě a dobře promíchejte. Takto připravený šampón můžete skladovat ve tmavé nádobě při pokojové teplotě až 6 měsíců.

Tip: V případě problémů s lupy můžete přidat do připraveného šampónu pár kapek Tea-tree oleje.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..