Již naši předkové znali sílu bezu černého. Ne nadarmo se říká: „před heřmánkem smekni, před bezem klekni„. Extrakty z bezu černého nabízí silné antivirové a antibakteriální účinky. Díky vysokému obsahu antioxidantů bezinky zabraňují vzniku a působení volných radikálů. Oplachy z Bezu černého jsou výborné pro čištění a péči o citlivou vlasové pokožky. Kromě antibakteriálních a antioxidačních účinků Bez černý působí antiskleroticky, regeneruje jaterní buňky a preventivně působí proti rakovinotvornému bujení.
Bez černý (Sambucus nigra), lidově bezinky, kozičky, smradinky, bzinky, je možné zcela běžně spatřit po celé Evropě, severní Africe i západní Asii. Nalézt ho lze téměř všude, roste na stráních, u polí a luk, u cest, v parcích, apod. V lidovém léčitelství se používá již od nepaměti. Kromě léčitelství se bez také využívá pro výrobu lahodných a velmi chutných nápojů. Bez černý je zahalen celou řadou legend a pověstí. V některých zemích je považován za symbol smrti a smutku. Velmi často se také v minulosti přidávala větvička bezu do hrobu. Dle starých pověstí má odrazovat zlé duchy.
Bez černý je vytrvalý rychle rostoucí listnatý opadavý keř dorůstající výšky 7 až 10 metrů . Velmi dobře se mu daří v půdách bohatých na dusík. Ke svému růstu nevyžaduje přímé sluneční záření a dobře se mu tak daří i ve stinných a polostinných lokalitách. Bez černý kvete na jaře, kdy je vhodná doba ke sběru květenství. Následně plody dozrávají do sytě červených až černých bobulí. Sytě červené bobule se používají k pečení koláčů nebo k výrobě domácího vína. Pro svou sytě červenou barvu se přidávaly jako barvivo do džemů, želé nebo chutney. Sušené květy se používají pro výrobu teplých i studených nápojů. Při přípravě nápoje z čerstvých květů je nutné se vyvarovat zeleným nezralým bobulím a listům, které obsahují mírně jedovaté látky. Konzumace listů a nezralých plodů může vyvolat nevolnost, zvracení či průjem. Při tření listů dochází k produkci nepříjemného zápachu, kterého se dříve využívalo jako odpuzovače hmyzu.
Z bezu jsou využívány především květy, zralé plody a kůra. Nejlepší doba na sběr květenství je v době široce otevřených květů, které jsou plné pylu a mají charakteristickou silnou vůni. Výluh z bezové vody se běžně používá pro zklidnění pokožky, léčbu akné, stařeckých skvrn a výražek. Někteří dokonce věří, že bezový výluh napomáhá zmizení pih nebo vyhlazení vrásek.
Bez černý má silné adstringentní účinky, tj. schopnost stahovat a vysušovat tělesné tkáně (vypíná pleť, zmenšuje póry, … ). Obklad z bezu černého ulevuje od otoků pod očima způsobených únavou a nevyspáním. Květy bezu v sobě zahrnují éterický olej, hořčiny, flavonoidy, živice, slizovité látky, eldrin, třísloviny, alkaloidy, cholin, sacharidy či vitamin C. Eldrin neboli Rutin či vitamín P patří do skupiny bioflavonoidů náležející mezi rostlinné sekundární metabolity známé především pro své antioxidační působení. Vitamín P podporuje imunitní systém, působí protizánětlivě a urychluje hojení ran a vstřebávání vitamínu C.
DIY Oplach citlivé vlasové pokožky
Nálev z květů bezu černého je vhodný k čištění a omývání citlivé vlasové pokožky. Oplach z bezu černého je ideální pro pokožku reagující alergicky na běžně dostupné chemické přípravky vlasové kosmetiky. Nálev z bezu černého asi z hrsti bezových květů, kterou zalijeme půl litrem horké vody. Následně oplach necháme vylouhovat do zchladnutí a poté přecedíme. Takto připraveným oplachem oplachujeme vlasy a vlasovou pokožku.
Leave a Reply