Již naši předkové znali sílu bezu černého. Ne nadarmo se říká: „před heřmánkem smekni, před bezem klekni„. Extrakty z bezu černého nabízí silné antivirové a antibakteriální účinky. Díky vysokému obsahu antioxidantů bezinky zabraňují vzniku a působení volných radikálů. Oplachy z Bezu černého jsou výborné pro čištění a péči o citlivou vlasové pokožky. Kromě antibakteriálních a antioxidačních účinků Bez černý působí antiskleroticky, regeneruje jaterní buňky a preventivně působí proti rakovinotvornému bujení.

Bez černý (Sambucus nigra), lidově bezinky, kozičky, smradinky, bzinky, je možné zcela běžně spatřit po celé Evropě, severní Africe i západní Asii. Nalézt ho lze téměř všude, roste na stráních, u polí a luk, u cest, v parcích, apod. V lidovém léčitelství se používá již od nepaměti. Kromě léčitelství se bez také využívá pro výrobu lahodných a velmi chutných nápojů. Bez černý je zahalen celou řadou legend a pověstí. V některých zemích je považován za symbol smrti a smutku. Velmi často se také v minulosti přidávala větvička bezu do hrobu. Dle starých pověstí má odrazovat zlé duchy.

Bez černý je vytrvalý rychle rostoucí listnatý opadavý keř dorůstající výšky 7 až 10 metrů . Velmi dobře se mu daří v půdách bohatých na dusík. Ke svému růstu nevyžaduje přímé sluneční záření a dobře se mu tak daří i ve stinných a polostinných lokalitách. Bez černý kvete na jaře, kdy je vhodná doba ke sběru květenství. Následně plody dozrávají do sytě červených až černých bobulí. Sytě červené bobule se používají k pečení koláčů nebo k výrobě domácího vína. Pro svou sytě červenou barvu se přidávaly jako barvivo do džemů, želé nebo chutney. Sušené květy se používají pro výrobu teplých i studených nápojů. Při přípravě nápoje z čerstvých květů je nutné se vyvarovat zeleným nezralým bobulím a listům, které obsahují mírně jedovaté látky. Konzumace listů a nezralých plodů může vyvolat nevolnost, zvracení či průjem. Při tření listů dochází k produkci nepříjemného zápachu, kterého se dříve využívalo jako odpuzovače hmyzu. DIY Bez černý a oplach vlasů

Z bezu jsou využívány především květy, zralé plody a kůra. Nejlepší doba na sběr květenství je v době široce otevřených květů, které jsou plné pylu a mají charakteristickou silnou vůni. Výluh z bezové vody se běžně používá pro zklidnění pokožky, léčbu akné, stařeckých skvrn a výražek. Někteří dokonce věří, že bezový výluh napomáhá zmizení pih nebo vyhlazení vrásek.

Bez černý má silné adstringentní účinky, tj. schopnost stahovat a vysušovat tělesné tkáně (vypíná pleť, zmenšuje póry, … ). Obklad z bezu černého ulevuje od otoků pod očima způsobených únavou a nevyspáním. Květy bezu v sobě zahrnují éterický olej, hořčiny, flavonoidy, živice, slizovité látky, eldrin, třísloviny, alkaloidy, cholin, sacharidy či vitamin C. Eldrin neboli Rutin či vitamín P patří do skupiny bioflavonoidů náležející mezi rostlinné sekundární metabolity známé především pro své antioxidační působení. Vitamín P podporuje imunitní systém, působí protizánětlivě a urychluje hojení ran a vstřebávání vitamínu C.

Bez černý 3

DIY Oplach citlivé vlasové pokožky

Nálev z květů bezu černého je vhodný k čištění a omývání citlivé vlasové pokožky. Oplach z bezu černého je ideální pro pokožku reagující alergicky na běžně dostupné chemické přípravky vlasové kosmetiky. Nálev z bezu černého asi z hrsti bezových květů, kterou zalijeme půl litrem horké vody. Následně oplach necháme vylouhovat do zchladnutí a poté přecedíme. Takto připraveným oplachem oplachujeme vlasy a vlasovou pokožku.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..