Zajímá Vás, jaké složení obsahuje Váš oblíbený šampón a ve výčtu zpravidla krkolomných názvů se nevyznáte? V následujícím článku se pokusíme objasnit nejčastější ingredience, které se do šampónů a obecně přípravků vlasové kosmetiky přidávají.

Není složení jako složení!

Je velmi pravděpodobné, že si zakoupíte velmi laciný a naopak velmi drahý šampón. Když se podíváte na jejich složení, zjistíte, že šampóny jsou „totožné“. Jak je to možné? Vyplatí se tedy investovat do dražších přípravků nebo je to zbytečné?

Směrnice EU nařizuje, aby na výrobcích vlasové kosmetiky byl uveden výčet složek, které přípravek obsahuje. Zpravidla je najdeme na řádku s označením ingredients (složení). Nikdo již ovšem výrobce nesmí nutit k tomu, aby zveřejnili konkrétní obsah a procentuální zastoupení daných složek. Zpravidla ovšem platí, že položky, které jsou ve výčtu složení uvedeny nejdříve, jsou zastoupeny nejvíce. Ovšem ani toto pravidlo nemusí být rozhodující. Kvalitní a skutečně profesionální přípravky vlasové kosmetiky zpravidla obsahují vyšší procento aktivních látek, které blahodárně působí na kvalitu vlasu a vlasové pokožky. Množství aktivní látky ovšem není vždy rozhodující. I zde platí pravidlo, že méně je někdy více. Velmi totiž záleží na kombinacích a interakcích jednotlivých aktivních a podpůrných složek šampónů. Je sice pravda, že arganový a olivový olej působí na vlasovou strukturu blahodárně, ovšem bez optimálního množství podpůrných složek, které zajistí, že se do vlasů tyto zázraky skutečně dostanou, jsou zbytečné. Pokud si například v Maroku zakoupíte čistý arganový olej a budete si jej nalévat do vlasů, spíše než krásných vlasů získáte mastnou a zplihlou helmu.

Najít to správné, optimální, složení, které zajistí, že aktivní látky budou působit tam, kde mají je do jisté míry alchymie. Věda, výzkum a nové technologie výroby jsou hnacím motorem nových, lepších a účinnějších složení produktů vlasové kosmetiky.

Sulfáty – Sodium Laureth a Lauryl Sulfate

Drtivá většina šampónů obsahuje sulfáty Sodium Laureth Sulfate (SLES) nebo Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Sulfáty jsou aktivní mycí látky, ve své podstatě pěniče, které zajišťují, že se z vlasů zbavíte veškerých nečistot a nadbytečného mazu. Platí, že složka Sodium Laureth Sulfate je k vlasům šetrnější oproti složce Sodium Lauryl Sulfate.

Na trhu se již můžeme setkat i se šampóny, které klasické a dobře známé sulfáty neobsahují. Tyto šampóny nemusí silně pěnit, ovšem i přesto efektivně zbavují vlasy veškerých nečistot a zbytků stylingových produktů. Co tedy vlasy čistí, když ne klasické sulfáty SLES a SLS? Přísada Coco-Glucoside společně s jemnějšími a šetrnějšími sulfáty Sulfosuccinate. Mycí složka Coco-Glucoside je odvozena z oleje kokosu a ovocných cukrů. V šampónech účině nahrazuje pěniče a zároveň slouží jako kondicionér.

TIP! Jedním ze šampónů bez obsahu sulfátů (SLES, SLS) je Salerm Biokera Arganový šampón s keratinem. Šampón kromě sulfátů také neobsahuje parabeny a silikony. Tento inovativní šampón na vlasy přírodního charakteru s obsahem arganového oleje, keratinu, glycerínu a derivátu z guaru je zejména vhodný pro suché, lámavé a poškozené vlasy. Šampón působí antioxidačně a přináší vlasům přirozenou hydrataci a krásu.

PEG aneb Polyethylenglykol

Dalšími z mnoha složek obsažených v přípravcích vlasové kosmetiky jsou PEGy (např.: PEG – 120 Methyl Glucose, PEG-8, Coumarin, PEG-8/SMDI copolymer). Označení PEG znamená Polyethylenglykol a v podstatě se nejedná pouze o jednu chemickou látku, ale o směs sloučenin z polymerů, které jsou navzájem spojeny. Přísad s označením PEG je nespočet mnoho a můžeme je najít v saponátu až po přípravky vlasové kosmetiky. Ovšem nemusíte mít o své zdraví obavy. Do kosmetiky se přidávají pouze ty PEGy, které jsou zdravotně nezávadné a neškodné. Problematika PEGů je velmi obsáhlá a náročná, proto se k ní určitě vrátíme v dalším speciálním článku.

V přípravcích vlasové kosmetiky je také velmi často zastoupena složka PEG 40 – Hydrogenated Castor Oil. Jedná se o derivát hydrogenovaného ricinového oleje, který se řadí mezi povrchové aktivní látky. Tento derivát je v přípravcích vlasové kosmetiky obsažen zejména k tomu, aby umocnil a aktivoval ostatní blahodárné látky, jako je například arganový olej, extrakty z aloe, bambusu a další.

Extrakty přímo z lůna přírody

Vlasová kosmetika zpravidla obsahuje nějaký ten výtažek z rostlin, ovoce nebo dalších extraktů živočišného původu.

Extrakty z Aloe můžeme najít pod označením Aloe Barbadensis Leaf Extract nebo Aloe Ferox Leaf Extract. Listy Aloe obsahují hustou gelovitou šťávu, jejichž blahodárné účinky jsou známé již dlouhou dobu. Extrakty z Aloe můžeme najít nejen v kosmetických přípravcích, ale také v nápojích nebo doplňcích stravy. Aloe dodává vlasům hydrataci, kondici a lesklý a zdravý vzhled. Šampóny s obsahem Aloe Vera zklidňují vlasovou pokožku a vlasy a navrací přirozenou vlhkost suchým vlasům.

Čistý tekutý keratin (Hydrolyzed Keratin). Keratin je základní stavební jednotka vlasů, nehtů, kůže. Keratin vytváří krásné a zářivé vlasy a zároveň je chrání proti negativním okolním vlivům. Poškozené vlasy z důvodu barvení, melírovaní, trvalené nebo poškozené z častých tepelných úprav keratin ztrácí. Vlasy slábnou, lámou se, konečky se třepí. Hydrolyzovaný keratin se zpravidla získává z ovčí vlny. Šampóny s obsahem přírodního tekutého keratinu vynikají zejména hydratačními a uhlazujícími účinky.

Proteiny z hedvábí (Hydrolyzed Silk). Jedná se zpravidla o protein, který je odvozen z kokonů bource morušového. Tento protein se velmi podílí na regeneraci suchých vlasů. Vlasům dodává hydrataci, jemnost a lesk. Šampóny s obsahem hedvábných proteinů navrací vlasům objem, hustotu, sílu a pevnost.

Extrakty z obilných klíčků (Triticum Vulgare Starch). Obilné proteiny vynikají vysokou schopností regenerace a obnovy suchých a poškozených vlasů. Tento protein je bohatý na vitamíny skupiny B. Šampóny s obsahem oleje z obilných klíčků navrací suchým vlasům přirozenou hydrataci a dodají jm snadnou rozčesatelnost a poddajnost.

Extrakty z býčích žláz. Tato kontroverzní přísada byla v minulosti přidávána do vlasových masek. Tyto extrakty vynikaly především vysokou schopností regenerace vlasového vlákna a vlasové cibulky. V současnosti se ovšem tato přísada již nesmí do přípravků vlasové kosmetiky přidávat, zejména z důvodu rozšíření nemoci „šílených krav“. Podobné blahodárné účinky jako měly býčí žlázy, poskytnou výtažky z bambusu (Bambusa Vulgaris Sap Extract). Šampón s bambusovým extraktem posiluje vlasové kořínky vlasů a zamezuje vypadávání a výskytu lupů.

Kyselina Hyaluronová (Sodium Hyaluronate). Kyselina hyaluronová vyplňuje pórovité a slabé vlasy, kterým navrací zdraví, objem a zářivý vzhled, nabízí tzv. Botox do vlasů. Šampón s kyselinou hyaluronovou pomáha regenerovat vlasy a obnovuje správný stupeň hydratace a výživy.

Arganový olej (Argania Spinosa Kernel Oil)  je využíván převážně pro své blahodárné vlastnosti v kosmetickém a dermatologickém průmyslu. Olej je bohatý na vitamín E, který zabraňuje vysušení a podráždění pokožky. Tradiční berberské kmeny jej používají již od nepaměti jako základ pro své pleťové masky a vlasové tonika. Pro zlepšení absorpce do vlasů je vždy arganový olej v profesionální vlasové kosmetice prodáván v kombinaci s jinými oleji. Šampóny s arganovým olejem vyživují vlasové vlákno suchých, barvených a poškozených vlasů. Tyto šampóny navrací vlasům lesk, hebkost a upravitelnost.

Bambucké máslo neboli Karité (Parkii Extract nebo Shea Butter) se získává ze semen plodů afrického ořešáku Shea. Semena plodů se sbírají ručně, pak se suší na slunci a praží a dále se ručně hnětou tak dlouho, dokud nevznikne tuk máslové barvy a konzistence. Bambucké máslo je vhodné pro krepaté a vlnité vlasy. Bambucké máslo zanechá vlasy hebké a lesklé. Máslo karité výborně uhlazuje a zjemňuje strukturu vlasů. Šampón karité je vhodný především pro vlnité vlasy.

Vlasová kosmetika s obsahem placenty. V kosmetickém průmyslu se můžeme setkat s dvojím typem placenty. S rostlinnou placentou (zpravidla synergie extraktů rostlin a bylin) a se syntetickou placentou („placental protein“). Je důležité si uvědomit, že placentové ampule prodávané v České republice neobsahují výtažky z lidské placenty. Dokonce je zákony ČR zakázáno distribuovat a prodávat výrobky, které by obsahovaly extrakty lidských orgánů. Syntetická placenta je vyráběna v laboratořích, ovšem nejedná se o placentu jako takovou, ale pouze o protein placenty, který je také obsažen v placentě lidské.

Zdejší výčet obsahuje pouze nejčastější přísady přídavané do moderní vlasové kosmetiky. Samozřejmně existuje nespočet dalších složek na přírodní bázi, které jsou přidávány do produktů vlasové kosmetiky pro své blahodárné účinky.

Silikony ve vlasové kosmetice

Silikony ve vlasové kosmetice je také velmi rozsáhle téma, kterým jsme se již zabývali ve dvou článcích, Silikony a vlasová kosmetika a Silikony a vlasová kosmetika II. Nyní si jenom shrneme základní poznatky o prospěšnosti silikonů a jak je v šampónech, maskách a balzámech poznáme. Silikony se zpravidla vyznačují koncovkou –CONE, např. Dimethicone, Amodimethicone).  Dalším typickým silikonem je Cyclopentasiloxane, který se zpravidla objevuje ve stylingových přípravcích, jako jsou tekuté krystaly a lesky na vlasy. U silikonů je důležitější rozpoznat jejich schopnost rozpustit se ve vodě. Silikony jsou vlasům prospěšné, protože usnadňují rozčesávání vlasů a uzamykají v nich vlhkost, zároveň jsou z vlasů odstranitelné pomocí vhodných šampónů. Silikony by nikdy neměly přijít do styku s vlasovou pokožkou, poněvadž ucpávají póry, čímž může dojít k problémům s citlivostí a svědivostí vlasové pokožky. Zjednodušeně můžeme konstatovat, že v šampónech by silikony být obsaženy neměly, naopak v balzámech, maskách a stylingových produktech jsou velmi prospěšnými pomocníky. Jak již jsme uvedli výše, problematika silikonů s ohledem na jejich prospěšnost, popř. negativnost je velmi komplikovaná. Kvalitní a značková kosmetika, včetně šampónů, obsahuje pouze odvozené silikony, které se z vlasů snadno odstraňují a nezpůsobují žádné problémy. Levný šampón z drogérie zpravidla bude obsahovat nerozpustné silikony, které se z vlasů velmi špatně odstraňují, a častým používáním může způsobovat problémy (lupy, svědivost, špatně chytne barva). Pokud si nejste kvalitou šampónu 100 % jisti, je lepší se vyhnout těm, které ve složení obsahují silikony,

Parabeny – konzervanty

U produktů vlasové kosmetiky je velmi důležité zachovat jejich prospěšnost a blahodárnost po delší čas. Aby byl šampón, maska a balzám účinný i po roce po vyrobení, je důležité jej konzervovat. K tomuto účelu jsou v produktech obsaženy parabeny, např. Ethylparaben, Methylparaben, Propylparaben a nespočet dalších končící koncovkou -PARABEN. Přímé negativní dopady parabenů na vlasy a vlasovou pokožku nebyly prokázány. Pro určitou část populace se jedná se ovšem o alergen. Z tohoto důvodu výrobci přistoupili k nahrazování parabenů jinými konzervanty. Lze předpokládat, že prabeny budou časem zcela nahrazeny.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..