Milióny lidí na světě bez ohledu na věk či sociální zařazení trápí problémy s vypadáváním vlasů a jejich řídnutím. Nepříjemné pohledy či narážky na úbytek vlasů je velmi stresující a frustrující. Slabší jedinci můžou dokonce podlehnout depresím a pocitům méněcennosti. Částečná či úplná plešatost je globálním problémem a negativním fenoménem dnešní společnosti. Ztráta vlasů může být vyvolána nejrůznějšími faktory, od dědičnosti, hormonální výkyvy, zdravotní problémy až po nezdravý životní styl.

Jak již bylo řečeno, nejlepším způsobem řešení problémů s vpadávání a řídnutí je nalezení příčiny, respektive příčin. V mnohých případech není ztráta vlasů způsobena pouze jedním faktorem, ale celou řadou vzájemně nesouvisejících faktorů. Po nalezení pravé příčiny vypadávání či řídnutí vlasů je následně možné doporučit léčbu či vhodnou vlasovou kosmetiku, která účinně zastaví vypadávání vlasů jednou pro vždy. Níže jsou uvedeny nejčastější běžné příčiny vypadávání a řídnutí vlasů trápící muže i ženy po celém světě.

Genetika

Dihydrotestosteron (DHT). Lidský metabolismus produkuje mužský hormon testosteron. Část hormonu se díky působení enzymu 5-alfa reduktázy mění na dihydrotestosteron. Dihydrotetosteron v sobě vývinu a vývoje silně podporuje růst ochlupení na těle a růst vousů. Nicméně v dospělosti je DHT zodpovědný za oslabení vlasových cibulek a miniaturizaci vlasových folikul, čímž následně dochází k řídnutí vláskovému stonku až k jeho vypadnutí. Bylo vědecky prokázáno, že s rostoucí produkcí DHT také silně stoupá pravděpodobnost problémů s vypadáváním a řídnutím vlasů.

Věk. S postupujícím věkem se kvalita vlasových folikulů nesprostně zhoršuje. Přirozený proces růstu vlasů je ovlivněn postupným smršťováním vlasového folikulu, čímž se vlas stává tenčí, slabší a jemnější.

Zdravotní stav

Trichotillmánie. Neovladatelné intenzivní puzení k vytrhávání vlastních vlasů. Jedná se o impulzivní a návykovou poruchu, pro kterou je charakteristické tahání, kroucení vlastních vlasů končící většinou jejich vytrhnutím. Trichotillmánie se objevuje většinou u žen, zhruba u jednoho procenta populace.

Infekce vlasové pokožky. Folikulitida, demodex paraziti, bílá či černá mykotická piedra, plísňové onemocnění kerion či tinea capitis je příklad nejčastějších infekcí způsobených viry, plísněmi, houbami a bakteriemi. Napadení vlasové pokožku a rozvinutí infekce do pokročilého stádie může vést v mnohých případech k trvalé ztrátě vlasů a plešatosti.

Nemoci. Seberoická dermatitida, lupus, či onemocnění spojené se sníženou funkcí štítné žlázy jsou charakteristické nemoci, jejich příčinou je řídnutí vlasů a jejich vypadávání.

Nezdravý životní styl

Podvýživa. Nedostatek minerálů a vitamínů je velmi částou příčinou zvýšeného padání vlasů, jejich slábnutí a řídnutí. Mezi základní projevy špatné a střídmé výživy chudé, mezi které jistojistě patří také anémie, anorexie a bulie, jsou charakteristické problémy s vypadáváním a řídnutím vlasů.

Stres. Extrémní fyzické a duševní napětí negativně ovlivňuje zdraví vlasů. Stres zhoršuje prokrvení vlasové pokoky, čímž odřízně vlasové folikuly od příjmu kyslíku a výživných látek. Chřadnutím vlasového stonku je vlas náchylnější na vypadnutí.

Nesprávná péče na vlasy

Těsné účesy. Dredy, drdoly či těsné copy způsobují oslabení vlasového stonku a jeho řídnutí.

Tepelná úprava. Kulmování či rovnání vlasů pomocí kulem či žehliček na vlasy oslabuje vlasové folikuly. Vlasy je působením tepla nadměrně vysušován a dochází k jeho nevratnému poškození a křehnutí.

Léky

Antikoagulační, protinádorové, antikonvulzivní léčiva, beta blokátory a antidepresiva mohou způsobovat vypadávání vlasů. Také chemoterapeutická léčba rakoviny, bohužel způsobuje ztrátu vlasů.

Hormonální výkyvy

Menopauza. Pokles hladiny testosteronu a progesteronu během menopauzy může u žen v mnohých případech způsobit nadměrné padání vlasů.

Těhotenství. Hormonální změny v průběhu těhotenství způsobují dočasné nadměrné vypadávání vlasů. Nejkritičtější období je v druhém a třetím měsíci po porodu. Dobrou zprávou je, že se růst vlasů již od 4 měsíce po porodu vrací do normálu.

Biokera Natura Especifíco Caída proti vypadávání a řídnutí vlasů

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..