Bylinné oplachy poskytují vlasům a vlasové pokožce velmi jemnou, ale intenzivní výživu. Výluhy z bylin účinkují silou přírody a podporují zdraví vlasů a vlasové pokožky přeci jen šetrněji než syntetické, chemické látky, které mohou vlasy poškozovat.

Bylinkové čaje se k oplachům vlasů používají již po celá staletí. Přirozeně vlasy změkčují, poskytují vlasům poddajnost, obnovují lesk a hebkost. Bylinkové lektvary dokonce mohou poskytovat hloubkovou detoxikaci, zesvětlení nebo ztmavení vlasů, podpořit přirozenou barvu vlasů, zklidnit podráždění vlasové pokožky, preventivně působit proti vzniků lupů nebo stimulují vlasovou pokožku ke zvýšení růstu vlasů. Bylinky se před aplikací musí zpracovat. Listy, kořeny, květy je možné zpařit horkou vodou nebo vyvařit. Také je možné je odšťavnit (je nutné velké množství). Tvrdé části je nutno nejdříve rozmělnit.

Vlasová kosmetika Medavita

Bylinný herbář – Přehled bylinek s blahodárnými účinky na vlasy a vlasovou pokožku

Aloe Vera (Aloe Barbadensis). Plnost a lesk. Poskytuje vlasům hydrataci, poddajnost, hladkost, lesk a zdravý vzhled.

Indický angrešt (Phyllanthus Emblica). Ztráta vlasů a ztenčování. Vynikají vlasový kondicionér, který vlasům poskytuje výživu. Proniká až ke kořeni vlasu, aby podporoval růst silnějších, zdravějších a pevnějších vlasů. Také podporuje normalizaci prokrvení a eliminuje vypadávání vlasů.

Mýdlové ořechy (Sapindus mukorrosi). Plnost, lesk, lupy. Vynikající vlasové tonikum, které je známo pro své blahodárné účinky. Již po staletí se používá proti vypadávání vlasů a také jaké přírodní antibakteriální a antimykotickou látku. Pomáhá eliminovat lupy, čistí vlasovou pokožku, dodává vlasům lesk, sílu, hladkost a hedvábný vzhled.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum). Vypadávání vlasů, pevnost. Stimuluje vlasové folikuly, podporuje krevní oběh a růst vlasů. Hořčík v bazalce pomáhá vlasy chránit před poškozením, má protizánětlivé účinky a zklidňuje vlasovou pokožku. Bazalka vlasům dodává lesk.

Eclipta Alba (Eclipta Alba)Je starověký ájurvédský bylinný lék proti vypadávání vlasů a předčasnému šedivění. Nejenže pomáhá omladit vlasy, ale také pleť. Eclipta Alba je považována za královnu bylin pro růst vlasů. Působí jako multivitamin pro posílení vlasů, dodání lesku vlasům a také pomáhá pro lupům.

Černý čaj. Zdůraznění tmavosti. Černý čaj je ideální k prevenci proti šedivění vlasů a také pomáhá zdůraznit tmavé odstíny vlasů.

Ořešák černý (juglans nigra). Zdůraznění tmavosti. Listy ořešáku černého jsou skvělým lékem na mastné vlasy. Listy a zejména šlupky jsou bohatým přírodním zdrojem tmavých barviv, které mohou vlasy ztmavit. Často se používají v kombinaci s henou pro barvení vlasů.

Lopuch větší (Arctium lappa). Pro suché vlasy a mastnou pokožku. Pro hydrataci vlasů. Proti vypadávání vlasů a proti ztenčování vlasů. Proti zacuchávání vlasů. Lopuch větší je bohatý na mastné kyseliny, které stimulují prokrvení vlasové pokožky. Vyživuje vlasové folikuly tak, aby podporovaly růst zdravých a krásných vlasů. Křemík a fytosteroly pomáhají uklidnit podrážděnou vlasovou pokožku, léči lupovitost a zamezují lámání a třepení vlasů. Extrakty z lopuchu také zvyšují lesk vlasů a usnadňují jejich rozčesávání.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis). Pro suché vlasy a mastnou pokožku. Pro zvýraznění blond odstínů a červených odstínů. Měsíček lékařský má zklidňující účinky pro citlivou a svědivou vlasovou pokožku. Je bohatý na rostlinné minerály, které vlasy chrání proti volnými radikály a vlasovou pokožku proti bakteriálnímu bujení. Výluhy z měsíčku lékařského dodávají vlasům lesk a pomohou zvýraznit světlé odstíny vlasů.

Kasie (Cassia obovata). Pro plnost vlasů a zvýraznění blond odstínů. Kasie je často zaměňována s henou. Není tomu tak. Obsahuje žluté pigmenty, které zvýrazňují barvu blond a šedivých vlasů. Vynikající kondicionér. Posiluje vlasy, zvyšuje objem a plnost vlasů. Vlasům dodává extra lesk a podporuje zdravou činnost vlasové pokožky. Díky antibakteriálním a antimykotickým účinků pomáhá v boji proti lupům.

Heřmánek pravý (Matricaria recutita). Pro suché vlasy a mastnou vlasovou pokožku. Pro zvýraznění blond odstínů. Heřmánek jistě všichni dobře známe. Používá se k uklidnění vlasové pokožky. Zvýrazňuje světlé vlasy a dodává jas vlasům tmavým. Oplachy heřmánkovým čajem jsou ideální zejména pro blondýnky pro zvýraznění jejich blond hřívy (pozor studeným) :-D.  Heřmánek je také ideální pro podporu růstu nových, zdravých vlasů a pro vyřešení problémů se záněty vlasové pokožky.

Bylinková péče o vlasy

Hřebíček (Syzgium aromaticum). Pro zdůraznění tmavých odstínů. Oplachy z Hřebíčku zdůrazňují tmavé odstíny vlasů a podporují černé a kaštanové tóny. Teplá vůně Hřebíčku je příjemným aromatizujícím bonusem.

Kostival lékařský (Symphytum officinale). Pro suchou vlasovou pokožku a suché vlasy. Kostival lékařský zklidňuje a stimuluje vlasovou pokožku. Čaj z kořene nebo listů Kostivalu lékařského je ideální pro zjemnění hrubých vlasů. Vlasy budou měkké jako hedvábí.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale). Pro plnost vlasů a zvýšení lesku. Kořen Pampelišky lékařské je bohatý na železo, které pomáhá léčit lupy a suché vlasy. Listy Pampelišky lékařské jsou pak bohaté na vitamín A, který vám pomůže vyřešit problémy s regulací mazu.

Bez černý (Sambucus nigra). Pro suché vlasy a suchou vlasovou pokožku. Pro plnost vlasů a dodání lesku. Bez černý je mírně stahující a pomáhá uklidnit suchou vlasovou pokožku. Květy bezu černého pomáhají hydratovat suché a poškozené vlasy.

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) nebo Pískavice Methi. Proti vypadávání a řídnutí vlasů. Poskytuje vlasům a vlasové pokožce proteiny pro výživu a zdraví. Stimuluje krevní oběh a pomáhá proti vypadávání vlasů. Pomáhá také v boji proti lupům a řídnutí vlasů. Zachovává přirozenou barvu vlasů a dodává jim hebkost.

Lněné semínko (Linum usitatissimum). Proti vypadávání vlasů a pro snadné rozčesávání. Lněné semínko je bohaté na přírodní sliz, komplexní směs polysacharidů. Sliz poskytuje vlasům skluznost, což usnadňuje rozčesávání. Lněné semínko je bohaté na omega-3 esenciální mastné kyseliny, posiluje vlasy a může pomoci proti vypadávání vlasů.

Kořen zázvoru (Zingiber officinale). Proti vypadávání vlasů a proti lupům. Kořen zázvoru zvyšuje prokrvení vlasové pokožky, což stimuluje vlasové folikuly a podporuje růst vlasů. Mastné kyseliny jsou skvělé proti řídnutí vlasů. Zázvor má také antiseptické účinky, což pomáhá v boji proti lupům.

Henovník bílý, henna (Lawsonia inermis). Pro zvýraznění červených odstínů. Pouštní kvetoucí rostlina, která se již od středověku používá jako barvivo.  Henna dodává vlasům načervenalý odstín a po smíchání s dalšími bylinnými výtažky (indigo a kasie) lze vytvořit řadu krásných, teplých, odstínů. Henna má také kondiční vlastnosti. Poskytuje vlasům lesk a hebkost.

Ibišek (Hibiscus sabdariffa). Pro zvýraznění červených odstínů a pro snadné rozčesávání. Ibišek se používá pro zmírnění šedivění vlasů a k podpoře růstu vlasů. Květy a listy obsahují rostlinný sliz a bílkoviny, které pomáhají při léčení lupů a vypadávání vlasů. Vlasům poskytuje červené odstíny.

Chmel (Humulus lupulus). Podpora vlasové pokožky a proti vypadávání a ztenčování vlasů. Chmel pomáhá opravovat poškozené a zničené vlasy. Obsahuje výživný olej, který působí jako kondicionér a zhušťovadlo. Chmel je považován za užitečného pomocníka pro podporu růstu vlasů. Jeho antiseptické vlastnosti pomáhá při problémech s lupy.

Přeslička rolní (Equisetum arvense). Suché i mastné vlasy a vlasová pokožka. Proti vypadávání vlasů a ztenčování vlasů. Pro lesk. Přeslička rolní je vyživující a velmi hydratační. Stimuluje mikro-cirkulaci krve vlasové pokožky, což podporuje růst vlasů. Již po staletí je používána pro své pozitivní účinky růstu vlasů.

Indigovník (Indigofera tinctoria). Pro barvení vlasů. Indigovník je keř pocházející z jihovýchodní Asie. je bohatý na zdroj přírodního barviva, indigo. Listy se sklidí, následně vysuší a rozemelou na prášek, čímž je vyrobeno intenzivní modré barvivo. Používá se nejenom pro barvení textilií, ale také v umění a pro přírodní barvení vlasů. V kombinaci s hennou je možné dosáhnout mahagonových, tmavě hnědých a  až černých odstínů. Záleží na poměru míchání. Zajímavostí je, že indigo bylo původně barvivo riflí značky Levis.

Levandule lékařská (Lavendula officinalis). Pro suché i mastné vlasy. Proti vypadávání  a ztenčování vlasů. Levandule má protizánětlivé, antibakteriální, antimykotické a antiseptické účinky, které pomáhají v boji proti vypadávání vlasů. Pozitivně ovlivňuje tvorbu kožního mazu. Tato bylinna je vhodná pro všechny typy vlasů a je hojně využívána v přípravcích vlasové kosmetiky.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis). Pro mastné vlasy a vlasovou pokožku. Meduňka má mírně svíravé účinky, což je výhodné zejména pro rychle se mastící vlasy. Díky tonifikačním vlastnostem vlasy a vlasovou pokožku osvěžuje.

Citrónová tráva (Cymbopogon citratum). Pro mastné vlasy a vlasovou pokožku. Citrónová tráva má stahující a posilující vlastnosti. Své uplatnění najde zejména při řešení problémů s vlasovou pokožkou. Reguluje tvorbu kožního mazu tak, aby vlasy nebyly nadměrně mastné, ale také ne vysušené.

Proskurník lékařský (Althaea officinalis). Pro suché vlasy a suchou vlasovou pokožku. Proskurník zklidňuje vlasovou pokožku, poskytuje úlevu od podráždění a svědění. Také obsahuje přírodní sliz, který usnadňuje rozčesávání vlasů a zároveň vlasy hydratuje. Díky vysokému obsahu bílkovin vlasovou pokožku dostatečně vyživuje, což zaručí zdravý růst vlasů.

Divizna (Verbascum thapsus). Pro zvýraznění blond odstínů a pro suché vlasy a vlasovou pokožku. Divizna je bohatá na sliz, který má zklidňující účinky a používá se při zánětlivých onemocněních vlasové pokožky. Divizna dodává blond vlasům jas, lesk a celkově oživuje tón vlasů.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Pro suché i mastné vlasy, proti vypadávání a ztenčování vlasů a pro zvýraznění tmavých odstínů vlasů. Kopřiva stimuluje vlasovou pokožku, zlepšuje krevní oběh a pomáhá podpořit plnost a zdraví vlasů. Kopřiva má také dlouhodobě dobrou pověst pro své účinky proti vypadávání vlasů. Kopřiva je bohatá na minerály a rostlinné hormony, které vlasům dodávají lesk a zdraví. Kopřiva je také vhodná pro léčbu lupů, mastných vlasů.

Oves setý (Avena sativa). Pro plnost vlasů a pro zdůraznění blond odstínů. Oves setý má zvláčňující vlastnosti, což podporuje jemnost, plnost a lesk vlasů. Obsahuje živiny, které napomáhají udržet krásu vlasů a zdraví vlasové pokožky. Výplachy čajem z ovsa setého zdůrazňují blond odstíny vlasů.

Olej z pšeničných klíčků

Petržel (Petroselinum crispum). Pro suché vlasy a suchou vlasovou pokožku, pro plnost vlasů a lesk. Petržel vlasy hydratuje, dodává lesk, stimuluje růst vlasů, uklidňuje vlasovou pokožku a pomáhá s lupy. Petržel obsahuje mnoho vitamínů a antioxidantů, které jsou důležité pro ochranu vlasů a vlasové pokožky před volnými radikály.

Máta peprná (Mentha piperita). Pro mastné vlasy a proti vypadávání vlasů. Listy máty peprné jsou velmi známé pro své protizánětlivé, antibakteriální a adstringentní vlastnosti. Zvyšuje prokrvení vlasové pokožky a příjemně ochlazuje pokožku hlavy.

Jetel luční (Trifolium pratense). Pro zvýraznění červených odstínů. Jetel luční je již po staletí používán pro řešení zánětlivých problémů s vlasovou pokožkou. Je velmi vhodný pro děti, které trpí ekzémem. Je vhodný také pro léčení lupénky a jiných kožních onemocnění.

Rebarbora (rheum rhaponticum). Pro zdůraznění blond odstínů vlasů. Čaj z kořene rebarbory je vhodný pro zdůraznění teplých odstínů blond vlasů. V kombinaci s hennou je možné dosáhnout načervenalých blond odstínů.

Okvětní lístky růže. Pro zdůraznění červených odstínů vlasů a pro pohodu vlasové pokožky. Okvětní lístky růže mají léčivé vlastnosti. Zejména pro zmírnění zánětu vlasové pokožky. Zároveň jsou hydratační a výživné a podporují lesk vlasů. Také zlepšují prokrvení vlasové pokožky, což podporuje růst vlasů.

Rozmarýn lékařský (Rosemarinus officinalis). Pro mastné vlasy, proti vypadávání vlasů, pro plnost vlasů a zdůraznění tmavých odstínů. Rozmarýn podporuje růst vlasů tím, že zlepšuje prokrvení vlasové pokožky, podporuje růst silných a zdravých vlasů, dodává vlasům poddajnost a lesk.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Pro suché vlasy, proti vypadávání vlasů, zdůraznění tmavých odstínů. Šalvěj je bohatá na antioxidanty, má antibakteriální a stahující vlastnosti. Uklidňuje podrážděnou vlasovou pokožku. Čajové výplachy zdůrazňují tmavé odstíny vlasů a pomáhají ztmavit šedivé vlasy. Výplachy také z vlasů odstraňují nahromaděné zbytky vlasové kosmetiky.

Mořské řasy. Pro lesk a plnost vlasů. Mořské řasy jsou bohaté na minerály, poskytují vlasům ochranu a uzamykají ve vlasech přirozenou vlhkost. Proteiny pak posilují vlasové kořínky.

Shikakai (Acacia concinna). Pro plnost a lesk vlasů. Proti vypadávání a ztenčování vlasů. Shikakai je označováno jako ovoce pro vlasy. Má nízké pH, jemně vlasy čistí a zvyšuje jas a hebkost. Z vlasů neodstraňuje dobrý vlasový maz. Podporuje růst vlasů a posiluje vlasové kořínky.

Tymián obecný (Thymus vulgaris). Pro mastné vlasy, proti vypadávání vlasů. Tymián má antiseptické a antimykotické vlastnosti. Vlasovou pokožku čistí, hojí a uklidňuje od podráždění. Extrakty tymiánu jsou velmi často přidávány do kvalitní vlasové kosmetiky, které řeší problémy s vypadáváním vlasů a problémy s lupy.

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum). Proti ztenčování a vypadávání vlasů. Bazalka posvátná vlasovou pokožku hydratuje, zlepšuje její krevní oběh a pomáhá buňkám přijímat živiny a kyslík. To vše je vhodné nejen při řešení problémech s vypadáváním, ale také při problémem s lupy a celkově pro péči o vlasy.

Potočnice lékařská (Nasturtium officinale). Proti mastným vlasům a proti vypadávání a ztenčování vlasů. Potočnice je mírně kyselá a obsahuje velké množství minerálů jako je železo a fosfor. Revitalizuje mastné vlasy a odstraňuje nahromaděné zbytky stylingových přípravků. Také se používá pro léčbu vypadávání vlasů, protože obsahuje železo a biotin.

Vilín virginský (Hamamelis virginiana). Pro mastné vlasy a vlasovou pokožku. Listy a kůra Vilínu jsou adstringentní a hloubkově čistí vlasy a vlasovou pokožku.

Řebříček obecný (Achillea millefolium). Pro mastné vlasy a vlasovou pokožku. Řebříček je také velmi účinný pro léčbu lupů, svědění vlasové pokožky, odstranění podráždění pokožky a také pro regulaci mazu. Bylo také prokázáno, že pomáhá při problémech s padáním vlasů. Pravidelné výplachy čajem z Řebříčku vlasy zesvětlují.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra). Proti vypadávání a ztenčování vlasů, pro suché vlasy a vlasovou pokožku. Lékořice je tradiční rostlinný přípravek, který má své kořeny v Indii. Extrakt kořene lékořice je výhodný zejména pro zlepšení růstu vlasů a je často používán v přípravcích vlasové kosmetiky proti padání vlasů. Pomáhá vlasovou pokožku udržet hydratovanou a elastickou.

Juka, kořen (Yucca schidigera). Proti vypadávání vlasů a pro vlasy suché. Extrakty z juky jsou častou přísadou šampónů. Juka vlasovou pokožku zklidňuje, kořeny juky přispívají k eliminaci vypadávání vlasů. Juka je také vhodná pro boj s lupy.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..