Zaznamenali jste bílé tečky na konečkách vlasů? Pokud ano, nejpravděpodobněji trpíte problémem s krkolomným názvem Trichorrhexis nodosa. Tento problém se projevuje v třepení vlasů, řídnutí vlasů a silným zakudlením vlasů. Zpravidla je důsledkem chemických vlivů, které zevnějšku narušují vlasy. V některých případech se ovšem také může jednat o příznak onemocnění.
Struktura, barva, typ, síla, pružnost nebo odolnost vlasů jsou zpravidla předem geneticky dány. Všechny tyto vlastnosti ovšem do značné míry ovlivňujeme sami, popř. jsou ovlivněny nemocí nebo hormonálními změnami. V drtivé většině případů ovšem dochází ke snížení kvality vlasů z naší vlastní hlouposti. Neodborné a časté barvení vlasů, přehnané žehlení vlasů nebo drastické rozčesávání vlasů vede k jejich poškození, které nemusí být zvratitelné. Důkladná vlasová péče začíná šampónem, ale rozhodně u něho nekončí. Dvojnásob to platí u dlouhých vlasů.
Příčiny Trichorrhexis nodosa
Propuknutí tohoto problému může být dáno geneticky a může být způsobeno některým z onemocnění. Například hypotyreóza (onemocnění štítné žlázy), Menkeho syndrom (narušení intracelulárního transportu mědi), Ektodermální dysplázie (genetické onemocnění spojené s řídnutím kostí a absencí zubů), Nethertonův syndrom (dědičná kožní porucha spojená s abnormalitami vlasů) nebo trichothiodystrophie (dědičné onemocnění).
Zpravidla ovšem bílé tečky na konečkách vlasů způsobuje nadměrné používání chemikálií, nešetrné rozčesávání vlasů a přehnaný tepelný styling vlasů: žehlení, fénování nebo kulmování.
Příznaky Trichorrhexis nodosa
– Nerovnoměrné vypadávání (lámání) vlasů
– Zastavení lámání vlasů
– Bílé tečky na konečkách vlasů
– Třepení vlasů
– Řídnutí vlasů
Léčba Trichorrhexis nodosa
Zlepšením vlasové péče můžete velmi dobře dosáhnout zlepšení stavu vlasů. Jednou roztřepený vlasový koneček již ovšem „vyléčit nelze“, Proto důrazně doporučujeme vlasy zastřihnout ostrými kadeřnickými nůžkami. Míra zastřižení závisí na tom, do jaké délky se poškození a třepení projevuje. Nikdy vlasy nezastřihujte běžnými nůžkami na papír. Tím můžete třepení ještě zhoršit. Po zastřižení vlasů důsledně dodržujte:
– Nikdy vlasy nežehlete ani nekulmujte. Pokud je pro Vás tepelná úprava vlasů nezbytností, naučte se pracovat s fénem, dobrým kulatým kartáčem a stylingovými přípravky pro váš typ vlasů. I s fénem to ovšem nepřehánějte. Fénujte na nejnižší teplotní stupeň.
– Zapomeňte na chemické úpravy vlasů. Permanentní narovnání vlasů, barvení vlasů, odbarvování vlasů, trvalá ondulace. To vše vlasy silně narušuje! Pokud se barvení vzdát nechcete, vždy barvěte pouze vlasový odrost a nikoliv celé délky. Oživit barvu ve vlasových délkách můžete pomocí barvící masky Enjoy MedaVita.
– Vyvarujte se agresivním šampónům, ideálně používejte šampóny bez sulfátů SLS a SLES. Vlasy šamponujte dle nutnosti.
– Vždy používejte vlasové kondicionéry. Nikdy je ovšem nenanášejte k blízkosti vlasové pokožky. Kondicionéry a masky aplikujte alespoň 5 cm od vlasové pokožky.
– Vtírejte do konečků vlasové oleje. Vlasové oleje jsou schopny vlas obalit, hydratovat a tím chránit před agresí okolních vlivů. Pomocí vlasových olejů je možné velmi dobře zamaskovat již roztřepené konce. Ovšem ani vlasový olej nedokáže jednou roztřepený vlas opravit.
– Rozčesávejte velmi jemně a používejte kvalitní hřebeny a kartáče. Hřebenem se širokými zuby proveďte prvotní rozčesání vlasů. Kartáčem pak rozčesání vlasů dokončete. Doporučujeme používat kartáče, které jsou vyrobeny čistě kartáč z kančích štětin.
– Laky na vlasy, gely, pěnová tužidla a další styling. Musíme si uvědomit, že stylingové přípravky zůstávají na vlasech po celý den. Proto je velmi důležité investovat do kvalitních přípravků, které vlasy nadměrně nevysušují.
Leave a Reply