Barvení vlasů je velmi populární a trendy. Více než 75 % žen si pravidelně svou hřívu barví. Také muži si stále více barvením vlasů zakrývají své šediny, které se stoupajícím věkem přibývají. První barva na vlasy byla představa již v roce 1909 francouzským chemikem Eugenem Schullerem. Změna barvy vlasů je výsledkem série chemických reakcí pigmentu a chemických sloučenin.
Přírodní barva vlasů
Vlasy jsou tvořeny především vlákny keratinu. Keratin je protein, který je kromě vlasů také přítomné v kůži i nehtech. Přirozenou barvu vlasů ovlivňuje poměr a množství dvou typů proteinu melanin – Eumelanin a phaomelanin.
Eumelanin je pigment, který je zodpovědný za hnědé až černé odstíny vlasů. Eumelanin je základní druh proteinu zvaný melanin. Zatímco Phaeomelanin je zodpovědný za zlato blonďaté až červené vlasy. V případě absence obou typů melaninu jsou výsledkem bílé, popřípadě šedé, vlasy.
Přírodní barvení vlasů
Již po tisíce let si lidé v různých částech světa barvili vlasy pomocí rostlinných výtažků nebo minerálů. Mezi nejčastější přírodní složky obsahující barevné pigmenty patří henna nebo skořápky ořechů. Přírodní pigmenty pracují většinou na principu obalení stonku vlasu tenkou vrstvou s obsahem barevného pigmentu. Pro bělení či vyvolání změny barvy se používal například ocet.
3 stupně barvení vlasů
Bez rozdílu výběry barvy na vlasy je barvení vlasů vždy velmi krutý a škodlivý zásah na kvalitu a vitalitu vlasů. Moderní barvení vlasů je možné rozlišit do tří stupňů dle trvanlivost barevného odstínu barev na vlasy.
1. Semi – permanentní neboli polo-permanentní barvy
polo – permanentní barvy jsou velmi často označovány jako semi-permanentní barvy. Jedná se o barvy s relativně krátkou životností barevného odstínu. Jedná se o barvy s obsahem malých molekul barevného pigmentu, které pronikají maximálně do střední části vlasu. Průnik pigmentových molekul do vlasu je zajištěn velmi malým množstvím peroxidu. Neobvyklé nejsou ani vymývatelné barvy bez obsahu peroxidu. Mezi semi – permanentní barvy, někdy označovány také jako polo-permanentní patří většina crazy barev na vlasy. Díky úplné absenci peroxidu vodíku nedochází ke ztrátě přirozené barvy a zesvětlení vlasů. Semi – permanentníbarvy je vždy nutné aplikovat na světlé odstíny přírodních vlasů nebo na vlasy odbarvené. Tyto barvy neobsahují amoniak, což znamená, že se barva nedostane do hloubky vlasu a po postupném vymytí barvy šampónem se obnoví přirozená barva vlasů. Semi – permanentní barvy ztrácejí svůj odstín postupně. Velmi intenzivní odstíny ztrácejí na své intenzitě rychleji než extenzivní barevné tóny.
Barva ztrácí svůj intenzivní tón po 1 až deseti mytí vlasů šampónem. Intenzita barvy závisí na struktuře vlasů a mycím účinku šampónu. Pro barvené vlasy je vhodné používat šampóny speciálně určené pro barvené vlasy. Šampóny pro barvené vlasy mají kyselejší pH a jsou speciálně vyrobené pro prodloužení trvanlivosti intenzivního odstínu a ochranu barvy.
2. Demi – permanentní barvy
Demi – permanentní barvy tvoří mezi stupeň mezi permanentními a polo-permanentními barvami. Trvanlivost odstínu demi – permanentních barev se pohybuje od 10 – 30 umytí vlasů šampónem. Barevný pigment pronikají přes kutikulu vlasu ke kůře, kde se shlukuje do středně velkých molekul. Díky větší velikosti pigmentových molekul ve srovnání s polo – permanentními barvami nejsou tak náchylné na vyplavování a mají větší životnost. Stejně jako polo – permanentní barvy neobsahují amoniak a tudíž neslouží jako odbarvovače přírodního barevného pigmentu. Velmi nízké koncentrace peroxidu vodíku umožňují jemné, ale znatelné vylepšení barevného tónu. Demi – permanentní barvy také lépe kryjí šediny oproti polo – permanentním barvám.
3. Permanentní barvy na vlasy.
Kutikula neboli vnější vrstva vlasu se musí nejdříve otevřít a uvolnit cestu permanentních pigmentovým molekulám. Po otevření povrchu vlasu, barevné částice reagují s vnitřní části vlasu, kůrou. Většina permanentních barev používá dvoufázový proces, který však probíhá současně. Molekuly barvící emulze eliminují přirozené barevné pigmenty a zároveň kůra vlasu absorbuje nové barevné částice.K otevření kutikuly vlasu je nutné použít chemicky alkalickou (zásaditou) látku, například amoniak.
Peroxid vodíku je v barvách na vlasy použit jako vyvíječ neboli oxidační činidlo. Peroxid rozbíjí chemické vazby ve vlasech, přičemž se uvolňuje síra, která je odpovědná za charakteristikou vůni při barvení vlasů. Naštěstí moderní barvy na vlasy obsahují speciální chemické složky neutralizující nepříjemný zápach, připomínající zkažená vejce.
Odbarvování vlasů
Odbarvovač se používá k zesvětlení odstínu vlasů. Odbarvovací emulze chemicky reaguje s melaninem ve vlasech. Jedná se o nevratný proces. Odbarvovač oxiduje molekuly melaninu. Ačkoli je melanin stále přítomen ve vlasu, jeho oxidovaná molekula je však již bezbarvá.
Odbarvené vlasy mají tendenci žloutnout. Jemně zažloutlý nádech je přirozený odstín struktury bílkovinu ve vlasech – keratinu. Tmavé pigmentové molekuly eumelaninu reagují na odbarvovač lépe než pigmentové molekuly phaeomelaninu. V některých případech můžou mít vlasy po odbarvení zlatý až červený nádech.
Jedním z nejčastějších odbarvovacích činidel je peroxid vodíku. Peroxid vodíku se vždy používá v kombinaci s alkalickým roztokem, který otevře vlas a umožní peroxidu vodíku reagovat s molekuly melaninu.
Výsledná barva vlasů
Výsledná barva vlasů, vždy závisí na původní barvě a pórovitosti každého pramenu vlasů. Je velmi časté, že barva není jednotná po celé ploše, ale má jemné světlejší či tmavší tóny.
Leave a Reply