Používání barev na vlasy v domácím prostředí není mnoha kadeřníky doporučováno. Nemusí se ovšem vždy jednat o zisku chtivého kadeřníka. Domácí barvení se sebou přináší jistá rizika, které se mohou nepěkně podepsat na výsledném efektu. Barva nemusí chytnout, popřípadě může vlasy i poškodit. Jestli se ovšem rozhodnete k domácímu barvení vlasů, dodržujte následující pokyny, aby výsledný efekt byl jako ze salónu.

Pokyny před začátkem barvení

Před barvením se obecně doporučuje nemýt vlasy 48 hodin. Póry ve vlasech jsou zaneseny mazem a nečistotou, což vytváří ochrannou bariéru. Barva, oxidant, ochranné pomůcky, nanášecí štětec a miska jsou základní nástroje určené k barvení vlasů. Následně si popíšeme jednotlivé „nástroje“ podrobněji.

Barva a oxidanty – používejte kvalitní profesionální barvy a oxidanty (peroxidy) s nízkým obsah peroxidu. Barvu zvolte maximálně o dva tóny tmavší, respektive světlejší, aby při odrůstání vlasů nedocházelo k nepěknému a nepřirozenému vzhledu. Doporučujeme používat oxidant s nejnižším obsahem peroxidu. Zpravidla se používají tři základní typy peroxidů. Nejslabší je 20 (6%), středně silný 30 (9%) a nejsilnější 40 (12%). Slabší peroxid nezatěžuje vlas takovým způsobem jako peroxidy silnější. Zpravidla platí, že pro efekt světlejších odstínů je doporučován silnější peroxid. Doma ovšem neexperimentujte a pro extra světlé a jiné extrémní barvy navštivte specialistu, který pozná typ vlasů a dokáže odhadnout, který peroxid je pro Vás nejvhodnější. V drogériích zpravidla k barvě dostanete silnější peroxid. Proto doporučujeme kupovat barvu a oxidant zvlášť.

Z našeho sortimentu Vám můžeme doporučit profesionální barvy ALEA.

Ochranné pomůcky – nezapomínejte používat ochranné rukavice a také aplikovat ochranný krém kolem kontury obličeje. Při manipulaci s aplikačním štětcem se vyplatí koupit silikonové/latexové rukavice, se kterými se lépe pracuje. Sáčkové rukavice, které jsou běžně dostupné v klasických barvách z drogérií jsou při barvení velmi nepraktické. Kolem vlasového ohraničení doporučujeme nanést vrstvu ochranného krému (nivea) popř. make-upu, který zamezí vsáknutí barvy do kůže. Barva se z kůže lépe smyje a nevytváří nepěkný vzhled.

Miska a nanášejí štětec – používejte pouze nekovové misky  a profesionální štětce, které Vám barvení  usnadní. V případě použití kovových částí dojde k oxidaci barvy, což povede k jejímu zčernání.

Před barvením doporučujeme provést test citlivosti pokožky. Barvu naneste na kůži na ruce nebo za uchem, kde je pokožka nejcitlivější. Sledujte zda nedochází k zarudnutí, svědění nebo štípání. V případě negativního vlivu barvu nepoužívejte. Může dojít k alergické reakci, které může mít velmi negativní zdravotní důsledky. Barvy na vlasy nikdy nepoužívejte k barvení řas a obočí. Vyhýbejte se kontaktu barvy s očima. V případě vniknutí do očí ihned vypláchněte vodou.

Mezi jednotlivými cykly barvení doporučujeme dvouměsíční přestávku. Během této doby se vlas revitalizuje a je připraven na další barvení. V případě, že chcete obarvit pouze odrosty, ať už z důvodu šedin nebo neefektivního vzhledu, vždy aplikujte barvu pouze na odrostenou část vlasů. Ostatní vlasy zbytečně nezatěžujte.

Aplikace – samotný proces barvení.

Samotný proces aplikace není tak složitý, důležité je dodržovat preventivní opatření popsána výše a následující tipy správné aplikace.

V připravené nekovové misce s pomocí aplikačního štětce smíchejte barvu s oxidantem. Zpravidla se barva s oxidantem míchá v poměru 1:1. Vždy ovšem dodržujte pokyny uvedené v příbalovém letáku. Po řádném promíchání můžete barvu nanášet.

Nejdříve vlasy barvěte od zadní části hlavy. Vrchní prameny vlasů a vlasy kolem obličeje jsou více náchylnější k vsáknutí barvy, poněvadž jsou zpravidla více poškozené. Zprvu barvu nanášejte asi 2 cm od pokožky hlavy, ke konci potřete vlasy k pokožce hlavy a zároveň rozetřete ke konečkům.

Doba působení je různá podle typy a značky barvy. Ohledně doby působení se řiďte příbalovým letákem. Pro rychlejší a výraznější efekt doporučujeme vlasy přikrýt igelitovým sáčkem. V teple barva lépe reaguje a lépe chytá. Chladné prostředí má naopak negativní důsledky.

Po době působení je vlasy nutné dostatečně opláchnout vlažnou vodou, umýt šampónem určeným pro barvené vlasy a použít kondicionér nebo masku pro ošetření vlasů po technickém zásahu. Nezapomínejte na následnou péči o barvené vlasy.

Péče o barvené vlasy

Chcete-li, aby barva vydržela co nejdéle, používejte pouze speciální přípravky určené barveným vlasům. Vlasová kosmetika Color společnosti Salerm Cosmetics je velmi oblíbená kadeřníky na celém světe.

V případě, že nemáte specifické problémy s vlasy jako je vypadávání, lupy apod. Nepoužívejte specifické přípravky vlasové kosmetiky zbytečně.  Tyto přípravky barvu z vlasů zbytečně vymývají.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..