Alopecie areata je nejrozšířenějším typem alopecie. Alopecia areata se projevuje velmi rychlou ztrátou vlasů v přesně definované a ohraničené oblasti vlasové pokožky. Příčiny propuknutí Alopecie areata nejsou doposud známy. V některých případech je spojena s vedlejším projevem jiné nemoci. Není to ovšem podmínkou. Alopecie areata neboli lokální nárazová ztráta vlasů postihuje bez rozdílu muže i ženy. Nejčastěji se projevuje u dospělých jedinců. Velmi zřídka se projevuje u dětí do tří let či starších jedinců. Alopecie areata není nakažlivá a v některých případech je mylně zaměňována s projevy vypadávání vlasů způsobené nerovnovážnou hormonální hladinou způsobenou nedostatkem či vysazením hormonů estrogenu a progesteronu (např. těhotenství).
Příčiny alopecie areata
Existuje celá řada vědeckých či klinických studií zabývající se možnými příčinami a projevy alopecií areata. Genetické faktory hrají důležitou roli. V případě rodinné anamnézy alopecie areata je vysoká pravděpodobnost propuknutí nemoci. Jako nejčastější příčinou je považována abnormální funkce imunitního systému. Abnormalita imunitního systému zvaná autoimunita, se projevuje útokem na samotný organismus a má tendence jej poškozovat. Chybná činnost vlastního imunitního systému negativně ovlivňuje přirozený cyklus růstu vlasů. Bylo prokázáno, že chemické látky zvané cytokiny, jež jsou součástí imunitního systému, mohou hrát roli při inhibici růstu vlasového folikulu. Alopecie areata je v některých případech spojována s dalšími autoimunitními onemocnění, jako je onemocnění štítné žláty, lupus, revmatoidní artritida či ulcerózní kolititida. Někteří odborníci se taktéž domnívají, že spouštěčem může být nadměrný emoční stres.
K vypadávání vlasů dochází v přesně ohraničené oblasti, protože vlasy v pozdní katagenní (klidové fázi) a telogenní (vypadávání) fázi nárazově vypadnou. Při normální vlasovém cyklu, se růstová, klidová fáze spolu s fází vypadávání rovnoměrně střídají. V případě alopecie areata všechny vlasy v dané oblasti ukončí růstovou a klidovou fázi a vstoupí do fáze vypadávání.
Vzhled alopecie areata
Alopecie areata se projevuje obvykle kruhovou či oválnou pleší. Vzniklá hola lysinka je dokonale hladká, bez jakýchkoliv vlasů. U některých jedinců je projev nárazového vypadávání spojen s mírným a lokálním brněním či pálením. Poškozená oblast je zcela bez jizev či jakýchkoliv jiných projevů poškození vlasové pokožky. Alopecie areata se obvykle projevuje jednou či více holými skvrnami na vlasové pokožce. Poškozená místa bez vlasů jsou nejčastěji velikosti malé mince.
Prognóza alopecie areata
Bohužel, průběhem alopecie areata je velmi nepředvídatelný a znamená 100% ztrátu vlasů ve vymezené oblasti. V některých případech alopecie areaty vygraduje v alopecii totalis, která značí ztrátu veškerých vlasů na hlavě.
Správná péče a kontrola
O lysinky je třeba řádně pečovat. Holá místa je nutné hydratovat. V případě delšího pobytu na Slunci nešetřete ochranným krémem s UV faktory. Vlasová pokožka po vypadnutí vlasů je velmi jemná a citlivá. Doporučujeme vynechat produkty vlasové kosmetiky se silikony. Silikony ve styku s vlasovou pokožkou ucpávají póry a činní ji tak neprodyšnou. Taktéž šampóny proti padání vlasů s obsahem kofeinu či serenoa repens jsou v tomhle případě zcela zbytečné a neúčinné. Vhodné jsou šampóny pro každodenní mytí nebo šampóny pro citlivou vlasovou pokožku. Vhodné je také zvýšit příjem vitamínů a minerálů. Vlasová kosmetika s obsahem placentárního proteinu je vhodná pro navrácení fyziologické rovnováhy vlasů a vlasové pokožce. Placentové ampule zlepšují prokrvení vlasové pokožky a normalizují činnost mazových žláz.
Léčba alopecie areata
V současné době neexistuje přímá léčba lokálního nárazového vypadávání vlasů. V 99 % procentech případů dojde k opětovnému nárůstu vlasů v poškozené oblasti nejpozději do 1 roku. Je žádoucí věnovat poškozené oblasti pozornost a provádět pravidelné kontroly.
V případě neustále se zvětšování poškozené oblasti vlasové pokožky je nutné neváhat a navštívit dermatologa, který může předepsat steroidní injekce či steroidní krémy.
Leave a Reply