Mnoho z nás jistě slyšelo, že alkoholy v přípravcích vlasové kosmetiky vlasy a především vlasovou pokožku vysušují. Řada výrobců vlasové kosmetiky se proto rozhodla k výrobě šampónů, balzámů, masek a vlasových vod bez přidaného alkoholu. Jedná se pouze o promyšlený marketingový tah? Jak poznáme, že přípravek alkoholy neobsahuje? Doopravdy alkoholy vlasy vysušují a škodí jim?  Na tyto otázky dnes odpovíme.

Alkoholy se obecně ve vlasové kosmetice používají jako konzervační látky a rozpouštědla. Alkoholy zároveň ničí mikroorganismy, které se během dne ve vlasech šíří a množí. Přípravky bez obsahu alkoholu by vydržely kvalitní a „čerstvé“ pouze zlomek běžné trvanlivosti, která dosahuje i dvou, tří let. Výrobci vlasové kosmetiky, kteří s hrdostí deklarují, že přípravek neobsahuje alkoholy, musí při výrobě přípravku přistoupit k přidání jiných konzervačních látek, které zajistí dlouhou trvanlivost výrobku. Do jaké míry jsou ovšem tyto přidané alternativní konzervační látky šetrné k vlasům a vlasové pokožce již výrobce v reklamě neuvádí.

Jak poznám, jestli výrobek alkohol skutečně neobsahuje?

Zda šampón nebo jiný přípravek vlasové kosmetiky obsahuje alkoholy se dozvíme zejména na zadní straně přípravku v řádku Ingredients (složení). Mezi nejběžnější alkoholy používané ve vlasové kosmetice patří: Alcohol denat., ethanol, methanol, isopropyl alcohol, propanol, propyl alcohol, lauryl alcohol, cetyl alcohol, myristyl alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol, behenyl alcohol, benzyl alcohol.

Skutečně alkoholy vlasy vysušují?

Odpověď na tuto otázku není až tak jednoduchá. Výše uvedený výčet alkoholů představuje veškeré běžné druhy alkoholů, které se v přípravcích vlasové kosmetiky používají. Alkoholy je ovšem důležité roztřídit do skupin dle jejich chemické struktury. Některé alkoholy totiž doopravdy nejsou nejvhodnější pro suché a velmi poškozené vlasy, na druhou stranu jiná skupina alkoholů dokonce pomůže vlasy optimálně hydratovat. Pro náš účel si výklad zjednodušíme na tzv. nemastné alkoholy a mastné alkoholy. (pozn. redakce: Z odborného chemického hlediska je dělení alkoholů mnohem složitější, ale v našem případě dostačující)

Nemastné alkoholy:

 –  Ethanol (etanol, ethyl alkohol)

 –  SD Alcohol

 – Alkohol 40

 – Alcohol denat. (Denaturovaný alkohol)

 – Propanol

 – Propyl alcohol,

 – Isopropyl alcohol

Výše uvedené alifatické alkoholy jsou mísitelné s vodou a rozpouští oleje, které nejsou ve vodě běžně rozpustitelné. Rozpustnost olejů v přípravcích vlasové kosmetiky je výhodná zejména z toho důvodu, že vytvoří sjednocený produkt a rovnoměrné rozložení přírodních a aktivních látek. Alifatické nemastné alkoholy vynikají nízkou molekulovou hmotností, což vede k rychlejšímu odpařování alkoholu z vlasů. Vlasy tudíž nejsou alkoholu vystaveny po dlouhou dobu, což odstraňuje negativní dopad na vytváření suchých a krepatých vlasů. Problém může nastat v případě, kdy spolu s vypařením alkoholu dojde také k vypaření aktivních a blahodárných látek, které se podílejí na vytvoření krásných vlasů. To je ovšem zejména problém levné a klasické vlasové kosmetiky běžně dostupné v drogériích a supermarketech. Profesionální vlasové přípravky obsahují podstatné zastoupení hydratačních a vyživujících látek, tudíž se možnost jejich vypaření společně s alkoholem podstatně snižuje.

Mastné alkoholy

 – Lauryl  (dodecanol, dodecyl alcohol)

 – Cetylalkohol (1-hexadecanol, palmityl alcohol)

 – Myristyl alkohol (1-Tetradecanol)

 – Stearylalkohol (octadecyl alcohol, 1-octadecanol)

 – Cetearyl alkohol (Cetostearyl alcohol, cetearyl, cetylstearyl alcohol)

 – Behenyl alkohol (Docosanol)

Mastné alkoholy jsou vyráběny z tuků a olejů pocházejících z rostlin, také existují syntetizované mastné alkoholy z živočichů a řas. Jejich význam pro výživu a zdraví byl v historii přehlížen, je vnímán až nyní, mastné alkoholy jsou blízce příbuzné s mastnými kyselinami, včetně dobře zdokumentovaných omega-3 mastných kyselin. Díky obsahu olejů působí tyto alkoholy v přípravcích vlasové kosmetiky jako změkčovadla a zároveň vyhlazují krepatou vlasovou strukturu (uhlazují vztyčené vlasové šupinky, které vytváří krepaté a nepoddajné vlasy). Mastné alkoholy se nikdy nepodílejí na dehydrataci vlasů a jsou v přípravcích vlasové kosmetiky prospěšné. Jediným problémem těchto alkoholů je zvýšená pravděpodobnost efektu mastných vlasů a vlasové pokožky v důsledků jejich přehnaného používání.

Další alkoholy

V přípravcích vlasové kosmetiky se můžeme také setkat s Benzyl alkoholem (benzyl alcohol), který se používá zejména pro své konzervační schopnosti. Tento alkohol se nepodílí na vytváření suchých, dehydratovaných, vlasů. Dalším alkoholem je propylglykol, který vyniká schopností zadržovat ve vlasech vodu a tím je dostatečně hydratovat

Závěr

Všeobecně rozšířená fáma, že alkoholy jsou vlasům škodlivé se nezakládá na pravdě. Nemastné alkoholy sice můžou způsobovat dehydrataci a krepatění vlasů, ovšem tento problém se týká zejména vlasové kosmetiky, která obsahuje malý podíl přírodních a blahodárných látek. Mastné alkoholy jsou naopak vlasům prospěšné bez nežádoucího negativního dopadu. Pokud je dodržována doporučená frekvence, intenzita a způsob používání přípravků vlasové kosmetiky, nevedou alkoholy obsažené v kvalitní vlasové kosmetice k ohrožení krásných a vitálních vlasů.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..