Existuje mnoho mýtů, které kolují po celém světe. V následujícím článku se zabýváme 26 nejčastějšími mýty zabývajícími se vlasy a vlasovou kosmetikou. U každého mýtu je uvedeno, zda se jedná o fakt nebo pouhou vědecky neověřenou fikci.
1. Mýtus – Stříhání vede k silnějším a rychleji rostoucím vlasům!
Fikce. Kratší vlasy vypadají opticky silnější. Ovšem stříhání vlasů nemění jejich biologickou strukturu. Slabé a jemné vlasy se nikdy nestanou silnějšími z důvodu jejich zastřihávání. S větším objemem Vám pomohou specifické přípravky vlasové kosmetiky popř. profesionálně střižený účes.
2. Mýtus – Třepení a roztřepené konečky mohou být revitalizovány i bez jejich zastřižení.
Fikce. Roztřepených konců se můžeme zbavit pouze jejich zastřižením. Důležité je ovšem vlasy zastřihnout kadeřnickými nůžkami, které konec vlasu zacelí. Stylingové přípravky určené k zacelení roztřepených konců Vám tento problém nevyléčí, pouze dočasně vyřeší, zpravidla do dalšího šamponování.
3. Mýtus – Roztřepené konce vlasů si mohu zastřihnout svépomoci?
Pravda. Doma si konce zastřihnout samozřejmě můžete. Používejte ovšem kadeřnické nůžky. Obyčejné nůžky pouze třepení zhorší. Čas od času se vyplatí návštěva kadeřníka, který vám odborně poradí jak s roztřepenými konci bojovat. Zejména Vám může poradit s prevencí, která je v této oblasti velmi důležitá.
4. Mýtus – Třepení pokračuje směrem k pokožce hlavy?
Pravda. Velmi záleží na typu roztřepení, ovšem bez patřičného zásahu, zastřižení, se rozdvojení pouze zhoršuje.
5. Mýtus – Vlasy rostou rychleji na různých částech hlavy!
Pravda. Je vědecky dokázáno, že v určitých částech hlavy rostou vlasy rychleji respektive pomaleji. Rozdíly jsou ovšem minimální, takže tato disproporce zpravidla nenaruší vzhled účesu.
6. Mýtus – Vlasy budou mít vždy stejnou texturu!
Fikce. Jestliže jste se narodili s vlnitými, rovnými, blond popř. jinými vlasy, neznamená, že si tyto známky ponesete do konce života. Existuje mnoho okolností, které mohou texturu vlasu během vývoje lidského života změnit. Těhotenství, léky, věk a další externí faktory přímo působí na texturu vlasů. Textura vlasů může být změněna dočasně, ale i trvale.
7. Mýtus – Holení dětské pokožky hlavy změní přirozenou texturu vlasů.
Fikce. Holení dětské hlavičky nebude mít žádný vliv na texturu vlasů. Dokonce ani na sílu a rychlost růstu vlasů.
8. Mýtus – Barvení vlasů v těhotenství škodí.
Fikce. Ačkoli někteří gynekologové barvení vlasů nedoporučují, většina ostatních je toho názoru, že barvení vlasů nemá žádný význam pro vývoj plodu. Jestliže si stále nejste jistá, zda barvit nebo ne, poraďte se se svým lékařem. Více než barva na vlasy je nebezpečnější vdechnutí chemických látek uvolňovaných během barvení. Proto během barvení doporučujeme používat ochrannou roušku.
9. Mýtus – S odrostenou části vlasů by se mělo zacházet jinak?
Pravda. Vlasy, které jsou blíže ke kořeni jinak reagují na barvení a jiné chemické ošetření. Proto se doporučuje barvit nové odrosty až nakonec, cca 5 cm od vlasové pokožky. Stejné doporučení zůstává také u jiných zásahů jako jsou trvalá, žehlení, melírování, Keratin Shot.
10. Mýtus – Fénování a žehlení může vlasy zapálit ?
Fikce. Žádný fén ani žehlička nevytváří tak vysoké teploty, které by vlas zapálily. Kouř, který z vlasů během fénování vychází je způsoben kondenzací vody mokrých vlasů popř. stylingových přípravků.
11. Mýtus – Kouření způsobuje šedivé vlasy?
Pravda. Podle JG Mosley mají kuřáci 4x větší pravděpodobnost šedivění vlasů oproti nekuřákům. Bylo také dokázáno, že kuřáci více trpí alopecií, tj. vypadáváním vlasů.
12. Mýtus – Šedivé vlasy mohou být zakryty pouze permanentní barvou?
Fikce. Záleží na stupni prošedivění vlasů. Obecně mohou být šediny zakryty i semi-permanentní nebo demi-permanentními barvami, které neobsahují chemikálie.
13. Mýtus – Každodenní mýtí vlasy vysušuje.
Fikce. Obecně nelze tento mýtus vyvrátit nebo potvrdit. Záleží na šampónu, tvrdosti vody a typu vlasů a vlasové pokožky každého jedince. Neagresivní šampóny a nepříliš tvrdá a horká vodou jsou základem úspěchu správného šamponování.
14. Mýtus – Vypláchnutí kondicionéru po nanesení nedodává vlasům žádný přínos.
Fikce. Doporučená doba působení je u kvalitních kondicionéru natolik dostatečná, aby vlasy získaly potřebné látky v kondicionéru obsažených.
15.Mýtus – Nošení těsných pokrývek hlavy vede k plešatosti a vypadávání vlasů?
Pravda. Příliš těsné pokrývky hlavy způsobují trakční alopecii. Těsnost může zabránit průtoku krve do pokožky hlavy, zejména v okrajových částech. V konečném důsledku není vlas vyživován a může upadnout. Další informace ohledně vypadávání vlasů se dozvíte v článku Problémy se ztrátou vlasů.
16. Mýtus – Spaní s mokrou hlavou může vést k plísním?
Fikce. Plísňové onemocnění nemůže vzniknout pouze na základě spánku s mokrou hlavou. Příčinou plísňových onemocnění je kontakt s nakaženou osobou nebo zvířetem.
17. Mýtus – Sdílené používání hřebenů, kartáčů může vést k problémům s vlasy.
Pravda. Je fakt, že vši a další paraziti mohou být přenášeni pouhým zapůjčením hřebenu. Proto jsou v profesionálních kadeřnictví hřebeny a kartáče po každém použití desinfikovány.
18. Mýtus – Vlasy si vytváří imunitu proti aktivním složkám šampónu, který je používán pravidelně.
Fikce. Mnoho lidí tvrdí, že po čase už jejich šampón nefunguje. Neexistuje žádný vědecký důkaz, který by potvrdil schopnost vlasů a vlasové pokožky si vytvářet imunitu proti aktivním složkám šampónu. Mnoho lidi si totiž neuvědomuje, že v rámci konkurenčního boje výrobců vlasové kosmetiky, nemusí jejich šampón obsahovat stejné složení jako dříve.
19. Mýtus – Vlasy by se měly mýt každý den?
Fikce. Neexistuje žádný univerzální plán mytí vlasů. Každý jedinec je jiný a má specifické nároky na šamponování. Proto dodržujte pokyny uvedené na obalu výrobku. Jestliže ovšem máte potřebu vlasy šamponovat každý den, nepoužívejte specifické přípravky k ošetření (lupy, vypadávání, objem) zbytečně. Používejte vyvážené šampóny určené ke každodennímu mytí.
20. Mýtus – Citrónovou šťávou dosáhneme blond vlasů?
Fikce. Někteří lidé sice mohou vypozorovat jemné zesvětlení vlasů, které je zapříčiněno dlouhodobým používáním citrónové šťávy. Pro většinu lidí ovšem tato procedura nebude mít výraznější efekt.
21. Mýtus – Produkty profesionální vlasové kosmetiky jsou shodné s produkty v reklamách a drogériích?
Fikce. Výjimka potvrzuje pravidlo. Ovšem v drtivé většině případů jsou profesionální produkty vlasové kosmetiky účinnější, aktivnější, ale zároveň dražší. Obsahují ve větší míře aktivní složky, které bojují proti specifickým problémům s vlasy. Skutečně profesionální vlasovou kosmetiku v běžných drogériích nenajdete.
22. Mýtus – Bazénová chemie může vlasy obarvit dozelena?
Pravda. Koupáním v bazénu mohou blond a melírované vlasy získat zelený nádech. Zejména vlasy po čerstvém melírování. Ochranu proti zezelenání vlasů poskytují hydratační šampóny a kondicionéry, které vlas ochrání proti nepříznivým účinkům chlóru.
23. Mýtus – Sluncem popálená pokožka hlavy může vést k vypadávání vlasů!
Pravda. Popáleniny způsobené Sluncem mohou vést k problémům s vypadáváním vlasů. Lidé se silnou dispozicí (genetickou) k alopecii jsou k vypadávání způsobené slunečním zářením více náchylní. Nezapomínejte pouze na ochranu tělové pokožky proti nebezpečnému UV záření a chraňte i své vlasy s pomocí produktů profesionální vlasové kosmetiky.
24. Mýtus – Kartáčování vlasů vede k rychlejšímu padání?
Fikce. Používám kvalitních kartáčů nejsou vaše vlasy ohroženy. Mnoha odborníky je doporučováno vlasy česat a ne kartáčovat. Když už se rozhodnete vlasy kartáčovat, používejte kvalitní štětiny, které vlasům dodají důležité oleje.
25. Mýtus – Výrobky, které jsou označeny jako nechemické! Můžeme jim důvěřovat?
Fikce. Vždy si přečtěte příbalový leták nebo složení výrobku. I když někteří výrobci mohou své výrobky označovat za nechemické, pravda může být odlišná.
26. Mýtus – Jsou silikony obsažené v šampónech, maskách nebo kondicionérech nebezpečné?
Fikce. Existují různé typy silikonů. Silikony rozpustné ve vodě nejsou vlasům vůbec nebezpečné, právě naopak. Silikon vlas uzavře, přičemž ve vlasu zůstává voda, která vlas dodatečně hydratuje.
Leave a Reply