Z dosavadních vědeckých studií je patrné, že k vypadávání vlasů dochází častěji právě u mužů než u žen. Bez rozdílu pohlaví je řídnutí a vypadávání vlasů vždy velmi demoralizující a stresující. Řídnutí a vypadávání vlasů může být způsobeno celou řadou příčin, od dočasného nedostatků vitamínů až po projevy dlouhodobých nemocí. Existuje celá řada produktů zastavující, nebo alespoň zmírňující, projevy řídnutí a padání vlasů. Pojďme si představit nejčastější příčiny řídnutí a vypadávání vlasů jak mužů, tak i u žen.
1. Fyzické přepětí a oslabení organismu
Jakékoliv oslabení a střádání organismu jakým může být i klasická chřipka může být spouštěčem dočasného vypadání vlasů. Dle dermatologů může fyzické i psychické trauma šokovat a narušit životní cyklus vlasu. Při oslabení organismu se urychluje životní cyklus a zvyšuje se počet vlasů v telogenní fázi (fáze vypadávání vlasu). Dobrou zprávou je, že po zotavení organismu se vypadávání vlasů zastaví a znovu se nastartuje růstová fáze.
2. Těhotenství
Těhotenství je jedním z příkladů dlouhodobé fyzické zátěže organismu, která může být příčinou nadměrného vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů je zapříčiněno hormonálními změnami v průběhu těhotenství. Spíše než v průběhu těhotenství se ovšem vypadávání vlasů projeví až po porodu. Není nutné propadat panice, po pár měsíců dojde k vyrovnání hormonální roviny a ztráta vlasů ustane.
3. Hormonální nerovnováha
Stejně jako hormonální změny v průběhu těhotenství, tak i hormonální změny vyvolané nasazením či vynechání antikoncepčních pilulek může být spínačem vypadávání vlasů. Hormonální změny urychlují životní cyklus vlasu a prodlužují jeho telogenní fázi. Ztráta vlasů vyvolána nasazením či vysazením antikoncepčních pilulek je dle dermatologů pouze dočasná a není potřeba se bát trvalé ztráty vlasů. Po vyrovnání hormonální hladiny se růst i vypadávání vlasů ustálí. Také je možné se se svým lékařem poradit a popřípadě nasadit jiný typ antikoncepce.
4. Příliš mnoho vitamínu A
Nadbytek vitamínu A v organismu je reverzibilní příčinou vypadávání vlasů. Nepřehánějte to s vitamínovými doplňky. Doporučená denní dávka vitamínu A je 0,8 až 1,0 mg, Dlouhodobý nadbytek vitamínu A se mimo jiné projevuje suchou pokožkou a vypadáváním vlasů.
5. Nedostatek vitamínu B
Nedostatek vitamínů B může v krajních případech souviset s padáním vlasů, ekzémy či akné. Pro zdraví a krásu vlasů je nutné dodržet zdravou životosprávu a jíst vyváženou stravu. Vitamín B je mimo jiné obsažen v rybách, mase, škrobové zelenině a v ořeších.
6. Nedostatek bílkovin
Nedostatečný přísun bílkovin ve stravě zpomaluje až zastavuje růstovou fázi vlasu. Zastavení růstu vlasů se neprojeví ihned, ale za 2 až 3 měsíce po poklesu přijmu potřebného množství bílkovin. Mezi potraviny bohaté na bílkoviny patří maso, ryby a vejce.
7. Mužská plešatost
Více než 70 % mužů má negativní zkušenost s vypadáváním vlasů a plešatěním v šedesátém věku života. Androgenní alopecie neboli mužská pleš je způsobena kombinací genů a přeměnou mužských pohlavních hormonů (DHT). Mezi první příznaky androgenní alopecie patří ústup vlasů v oblasti spánků. V současné době na trhu již existuje profesionální vlasové ošetření vlasů s přírodními výtažky palmy serenoa repens, které zabraňují přeměně testosteronu na dihydrotestosteron, který je spouštěčem mužského plešatění. Androgenní alopecie je bohužel nevratný proces, který je možné řešit pouze finančně nákladnou transplantací a vlasovými štěpy.
8. Dědičnost
Androgenetická alopecie je progresivní ztráta vlasů u mužů i žen díky genetickým dispozicím. První projevy nadměrné ztráty vlasů vyvolané genetickými dispozicemi se vyskytují již od třicátého věku. Na rozdíl od většiny mužů, ženy snášejí vypadávání vlasů podstatně hůře. V případě, že se v rodině vyskytují ženy, které v určitém věku začaly mít problémy s nadměrnou ztrátou vlasů, doporučujeme včas navštívit kvalifikovaného dermatologa a domluvit se s ním na dalším postupu.
9. Emoční stres
Kromě fyzického oslabení organismu bývá také vypadávání vlasů spojováno s nadměrným stresem. Vyhrocené a extrémní stresové situace, jako je například ztráta blízkého člověka, dlouhodobá nemoc příbuzného či rozvod můžou být příčinou dočasného nadměrného padání vlasů. V případě dlouhodobého stresu je nutné vyhledat oporu nebo začít docházet na odbornou terapii proti stresu a úzkosti.
10. Anémie neboli chudokrevnost
Téměř jedna žena z 10 ve věku 20 až 49 let trpí anémií vyvolanou nedostatkem železa. Je vědecky prokázáno, že nízká hladina železa v organismu způsobuje nadměrné vypadávání vlasů. Mezi další příznaky chudokrevnosti patří únava, bolesti hlavy, závratě, bledá kůže a studené ruce a nohy. V případě projevů příznaků je nutné co nejdříve navštívit lékaře. Následně lékař na základě výsledků krevních testů doporučí medikaci a doplnění stravy s obsahem železa.
11. Hypotyreóza
Hypotyreóza je lékařský termín pro sníženou funkci štítné žlázy při nedostatečné sekreci tyroidálních hormonů. Štítná žláza produkuje hormony, které jsou důležité pro správnou funkci metabolismu, růst a vývoj. V případě snížení funkce štítné žlázy dochází mimo jiné k nadměrnému padání vlasů. Na základě provedených lékařských testů nasadí lékař vhodnou léčbu.
12. Dramatický úbytek hmotnosti
Náhlá ztráta hmotnosti je typická pro vyvolání fyzického traumatu, který může mít za následek spuštění problémů s vypadáváním vlasů. Ztráta vlasů s výrazným hubnutím může být projevem poruchy příjmu potravy, jako je anorexie či bulímie. Nesprávným či velmi omezeným příjmem tekutin nemá organismus dostatek vitamínů a minerálů, což může způsobit šok a zastavení růstu vlasů.
13. Chemoterapie
Chemoterapie je jako atomová bomba. V organismu neuvěřitelnou rychlostí likviduje rychle se dělící buňky. Kromě rakovinotvorných buněk působí také na buňky tvořící vlasová vlákna. Po ukončení léčby dojde k opětovnému růstu vlasů. Ve velmi častých případech dochází k růstu velmi jemných či kudrnatých vlasů.
14. Antidepresiva, léky na ředění krve a další medikace
Některé třídy léků podporují nadměrné padání vlasů. Běžně se mezi ně řadí léky na ředění krve či léky na snížení krevního tlaku známé jako beta-blokátory. Mezi další léky s vedlejšími účinky padání vlasů mohou patřit některé typy léků na léčbu revmatických a kožních onemocnění, k léčbě bipolární poruchy, protizánětlivé léky či antidepresiva. V případě pravidelného užívání léků a výskytu nadměrného padání vlasů se podřaďte s lékařem o snížení dávky či přechodu na jinou medikaci.
15. Přehnaný styling a konečná úprava
Intenzivní a extrémní styling a konečná úprava vlasů může v průběhu několika let vést k nadměrnému padání vlasů. Pletení velmi těsných copánků po celé ploše vlasové pokožky stejně jako přehnané chemické ošetření nebo vysoké teploty negativně ovlivňují vlasový kořínek, což může v ojedinělých případech vést až k zastavení růstu vlasů.
16. Trichotilománie
Trichotilománie je označována jako porucha kontroly impulzů a projevuje se neodolatelnou touhou se neustále tahat za vlasy, vousy či obočí. Jedná se o poměrně vzácné onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu a odborný dohled.
17. Stárnutí
Je běžné, že ženy mezi 50 a 60 rokem života viditelně zaznamenají úbytek vlasů na své kštici. Jedná se o přirozený proces stárnutí, který je nezvratný.
Leave a Reply