Na zadní části obalu přípravku zpravidla najdeme jeho složení., tzv. Ingredients. V následujícím článku se zaměříme na objasnění tzv. PEGů, PEG přísad. Problematiku, definici a hodnocení PEGů je možné „vygooglovat“. Mohli byste například zjistit, že: „Polyethylenglykol (PEG) je karcinogenní ropná látka, která snižuje přirozenou vlhkost pokožky. Zvyšuje projevy stárnutí a negativně ovlivňuje organismus ve prospěch bakterií. Používají se ve spreji, např. u čističů pečících trub pro rozpuštění a odstranění nahromaděných tuků a nečistot“

Výše uvedená citace je vskutku alarmující, že? Již nikdy nezakoupíte žádný kosmetický produkt s obsahem PEGů? Nemusíte se obávat, protože výše uvedené tvrzení je velmi zobecněné a vytržené z kontextu. Jeho smyslem bylo pouze rozšířit poplašnou zprávu – HOAX. S PEGy je to poněkud komplikovanější, přistupme tedy k objasnění toho, co to ty PEGy vlastně jsou a jakou hrají roli v přípravcích vlasové a pleťové kosmetiky.

Nyní uvedeme pár citací, které se vyjadřují k PEGům používaným v kosmetickém průmyslu:

– „Studie dospěla k závěru, že PEGy používané v kosmetickém průmyslu jsou bezpečné za současných podmínek používání…Vezmeme-li v úvahu všechny dostupné informace, je možné předpokládat, že tyto látky používané v kosmetických přípravcích nepředstavují riziko pro lidské zdraví“ Zdroj: Safety assessment on polyethylene glycols (PEGs) and their derivatives as used in cosmetic products, Autor: Claudia Fruijtier-Pölloth.

– „Studie neprokázala u těchto látek (pozn. redakce: polyethylenglykol – PEG) používaných v kosmetickém průmyslu karcinogenní účinky. Zdroj: U.S. Department of Health and Human Services, within the Public Health Services Agency for Toxic Substances and Disease Registry.

Jak to tedy s PEGy doopravdy je? Existují oprávněné obavy z PEGů používaných v přípravcích vlasové a pleťové kosmetiky?

PEG, PEG 100s a PEG stearate

PEG (polyethylenglykol) není samostatná chemická látka, ale jedná se o směs sloučenin polymerů, které jsou vzájemně spojeny. V kosmetických přípravcích jsou PEGy obsaženy zejména ze třech důvodů:

1. Zvláčňující látka, která napomáhá vlasy (pleť) zjemnit a lubrikovat.

2. Emulgátor, který pomáhá ostatní přísady produktu vzájemně promíchat. Zejména pak přísady založené na bázi vody s přísadami na bázi oleje.

3. Agent, který pomáhá vlasové pokožce a pleti absorbovat ostatní (účinné) látky hlouběji do jejich struktury.

PEGy nevystupují ve složení produktů pouze samostatně, ale vždy jsou spojeny s nějakým číslem, např. PEG-100. Toto číslo představuje molekulovou hmotnost této sloučeniny. Pro kosmetické přípravky je typická nižší hodnota molekulové hmotnosti. Čím je molekulová hmotnost nižší, tím snadnější je pro sloučeniny pronikat kůží. PEGy jsou ještě navíc často spojeny s další molekulou, například „PEG-100 Stearate“. To znamená, že polyethylenglykol polymer s molekulovou hmotností 100 je chemicky svázán s kyselinou stearovou.

Jak to tedy doopravdy s PEGy je?

PEGy samozřejmě můžeme najít také ve složení přípravků odstraňující nečistoty z pečících trub, ovšem tyto PEGy jsou s molekulovou hmotností a strukturou úplně někde jinde než PEGy obsažené v kosmetických přípravcích.

Nejdůležitější věcí, kterou byste o PEGu měli vědět je to, že má penetrační účinek, jehož velikost se odvíjí od mnoha proměnných (např. molekulová hmotnost PEGu, struktura PEGu a samotný stav pleti nebo vlasové pokožky a vlasů). Z výše uvedeného vyplývá, že kosmetické přípravky s obsahem PEGů by neměli používat jedinci, kteří trpí kožními nemocemi a jejich pokožka není v dobrém stavu.
Penetrační účinek PEGů se odráží ve třech případných hrozbách:

1. Nekvalitní vlasová nebo pleťová kosmetika může kromě PEGů obsahovat další složky, které mohou být pro Vás neprospěšné, např. alergeny. V tomto případě PEGy zajistí, že se tyto nežádoucí látky dostanou hluboko do struktury pokožky, vlasů…apod.

2. PEGy mění povrchové napětí kůže a můžou narušit přirozenou rovnováhu vlhkosti. Tato hrozba je ovšem opět spojena zejména s produkty, které kromě PEGů neobsahují žádné další hydratační a blahodárné látky.

3. Některé PEGy nemusí být vždy čisté, ale mohou být spojeny s řadou toxických nečistot. Podle časopisu International Journal of Toxicology byly nalezené následující nečistoty: dioxan, polycyklické aromatické sloučeniny, těžké kovy jako je olovo, železo, kobalt, nikl, kadmium, arsen.

– Nejnebezpečnější nečistotou je Ethylenoxid (může se nacházet v PEG-4, PEG-7, PEG4 – dialurate, a PEG 100). Je vysoce toxický a to i v malých dávkách. V první světové válce byl Ethylenoxid používán jako nervový plyn.

– Další nebezpečnou nečistotou je 1,4 – dioxane (může se nacházet v PEG-6, PEG-8, PEG-32, PEG-75, PEG-150, PEG-14M a PEG-20M). Jedná se o karcinogenní látku, která v kombinaci s atmosférickým kyslíkem vytváří výbušné peroxidy.

Zodpovědní výrobci vlasové a pleťové kosmetiky disponují technologickými procesy a postupy, které tyto nečistoty odstraňují. Pokud si ovšem nejste původem a kvalitou přípravku jisti a zároveň trpíte chronickými problémy se zánětlivostí kůže, je lepší se přípravkům s výše uvedenými PEGy raději vyhnout.

Závěr

Problematika PEGů je velmi široké a komplikované téma. Závěrem lze ovšem shrnout, že pravděpodobnost podráždění kůže, vlasové pokožky, vlasů nebo očí je v případě PEGů používaných v kosmetickém průmyslu mizivé.

PEGy se používají v široké škále produktů pleťové i vlasové kosmetiky již dlouho dobu a k současnosti bylo zaznamenáno pouze minimální procento podráždění, jednalo se ovšem o pacienty trpícími chronickými záněty kůže a těžkými kožními nemocemi. Pro zdravou kůži nebo vlasovou pokožku nemají PEGy větší negativní dopad.

PEGy jsou, a v blízké budoucnosti nejspíše stále budou, důležitými pomocníky v oblasti distribuce účinných a blahodárných látek hluboko do struktury pokožky, vlasů nebo pleti. Pokud přípravek obsahuje blahodárné látky, jsou PEGy velmi užitečnými pomocníky.

Vlasová séra, ampule, šampóny… jsou zpravidla přípravky, které se nanášejí přímo na vlasovou pokožku. U těchto přípravků je jistá míra obezřetnosti ohledně obsahu chemických látek žádoucí. Naopak je tomu u balzámů, vlasových masek nebo olejíčků, které se aplikují pouze do vlasových délek a nikoliv na vlasovou pokožku.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..