Když přijde čas na šamponování, tak se to zdá velmi jednoduché – vlasy namočit, šampón napěnit a na závěr řádně opláchnout. Je to opravdu tak jednoduché? Téměř každý obal doporučuje mytí ještě jednou zopakovat. Je to opravdu nutné? V případě, že si vlasy myjeme pravidelně a nepoužíváme žádné stylingové produkty není vždy nutné vlasy mýt dvakrát.

1. Šampón není nejdůležitější částí mytí vlasů. Při špatném postupu mytí vlasů, ani nejdražší šampón nepřinese kýžené výsledky. Odborníci zdůrazňují, že důležitější než šampón je správná technika mytí vlasů. Šampón naneste k vlasové pokožce a jemně polštářky prstů masírujte na vlasové pokožce. Masáží zbavíte vlasovou pokožku kožního mazu a odumřelých částí buněk. Čistá a prodyšná pokožka podporuje růst vlasů. Vždy se přesvědčte, že jste šampón opravdu důkladně z vlasové pokožky a vlasů opláchly. Následně velmi jemným třením mezi přejeďte se vzniklou pěnou až ke kořínkům vlasům. 

2. Podomácku vyrobené šampóny nejsou vhodné. Šampóny z domácích „přírodních“ surovin jsou výborné v kombinaci s občasným střídáním klasického šampónu. Například při častém použití může šampón s citrón může významně podráždit pokožku a poškodit vlasové váčky.  Také máta a mentol, které přinášejí osvěžující a uklidňující účinky může vyvolat lokální alergii. Doporučujeme používat klasické šampóny, nejlépe profesionálních výrobců a čas od času si dopřát podomácku vyrobený šampón.

3. Neočekávejte výsledky slibující v reklamách. Snem každého z nás je mít objemnou, hladkou a dokonale upravenou korunku krásy, která je nám každodenně prezentována v televizních reklamách. Téměř dokonalá korunka krásy není výsledkem mytí vlasů šampónem, ale celého týmů talentovaných stylistů a kadeřníků. Šampón je primárně určený pro dokonalé vyčištění vlasů a vlasové pokožky.

4. Méně je více. Dle odborníků více než čtvrtina lidí používá při mytí vlasů zbytečně moc šampónu. Nadbytečná pěna může být naopak kontraproduktivní. Cílem pěny je efektivně promasírovat vlasovou pokožku a vlasy. Při nadměrném množství není možné masáž provést správně a účinně.

5. Drogérkové šampóny nejsou stejné jako profesionální šampóny. Ačkoli jsou šampóny určeny především pro důkladné umytí vlasů velmi často také obsahují přírodní složky, které vyživují či hydratují vlasy a vlasovou pokožku. Ačkoli se při porovnání etiket může zdát složení totožné, profesionální šampóny obsahují více účinných složek a aktivních látek.

Klasické šampóny běžně dostupné v drogériích a hypermarketech musí být k vlasům a vlasové pokožce velmi jemné. Běžně dostupná vlasová kosmetika nesmí vykazovat žádné negativní projevy jako je podráždění, zarudnutí či svědění ve více než 99,9 % případech. Z tohoto důvodu obsahují velmi nízké procento aktivních látek, aby bylo v maximální míře zabráněno alergickým projevům. Jejich účinky jsou tak minimální.

Naopak, šampóny od výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsou určeny pro profesionální použití a jejich nákup by měl vždy být spojen s odbornou konzultací a řádným seznámením.

5. Věnujte pozornost složení šampónů. Dnes již není výjimkou, že šampóny obsahují celou řadu aktivních složek jako je olivový olej, bambucké máslo či třeba kaviár. Obsah těchto aktivních látek bývá v šampónech obvykle malý, pohybuje se od 1 do 5 %.  Čím výše je daná složka ve složení šampónu, tím ji šampón obsahuje více.

6. Aktivní složky neúčinkují hned po prvním použití. Jak již bylo zmíněno, šampóny slouží především pro důkladné umytí vlasů a vlasové pokožky. Hydratační a vyživující složky v šampónech jsou obecně obsaženy v malém podílu. Podíl se většinou pohybuje mezi 1 až 5 %. Proto nečekejte viditelné výsledky ihned po prvním použití. První výsledky je možné pozorovat po 3 až 5 umytí vlasů šampónem.

7. Blondýnky by měli používat vystříbřující šampón. Ať již přírodní blond nebo odbarvené vlasy mají tendenci absorbovat nežádoucí žlutý až nazelenalý nádech. Příčinou je znečištění ovzduší, smog, chlór či pot. Použitím vystříbřujícího šampónu jedenkrát za dva týdny pomůže blond vlasy udržet nádherně lesklé a hlavně bez nežádoucích žlutých tónů.

8. Ne všechny šampóny čistí stejně. Mycí účinek v šampónech zajišťuji detergent, tzv. pěniče. Existuje celá řada pěničů. Nejznámější jsou sulfáty Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES). Tyto pěniče jsou velmi účinné, bohužel také nadměrně vysušují vlasovou pokožku a můžou způsobit podráždění či zarudnutí. V přírodních šampónech či šampónech pro citlivou vlasovou jsou tyto sulfáty nahrazeny jemnějšími složkami vyrobenými z kokosového oleje či cukrové třtiny. 

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..